Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Katowice »

Kto nie zamyka szkół, ten więcej na nie płaci

Kto nie zamyka szkół, ten więcej na nie płaci

Burmistrz Żywca zrezygnował z planu zamknięcia dwóch szkół, bo zaprotestowali nauczyciele i rodzice uczniów. Ale o sukcesie nie ma co mówić, gdy lekcje odbywają się w dawno nieremontowanym budynku. A są też gminy, w których uratowano szkołę, ale brakuje na pensje.
O tym, jak kosztowne jest utrzymanie szkół, dobrze wiedzą np. władze Jeleśni. Licząca zaledwie 13 tys. mieszkańców gmina ma na utrzymaniu aż 18 szkół. Część placówek już dawno trzeba było zlikwidować, ale wystarczy tylko zapowiedź i rozpętuje się burza.

Każdy grosz na oświatę nauczyły się też liczyć władze Czechowic-Dziedzic. Przez ostatnie lata laureaci olimpiad przedmiotowych i konkursów naukowych w tutejszych szkołach mogli liczyć na roczne stypendia. Niby niewiele, po 100-200 zł co miesiąc, ale dla wielu uczniów i ich rodzin była to spora pomoc. Tymczasem w tym roku wypłatę stypendiów trzeba było zawiesić. - Nie stać nas na finansowanie wszystkich wydatków oświatowych, z czegoś musieliśmy zrezygnować - wyjaśnia burmistrz Marian Błachut.

Samorządowcy, którzy w ostatnim czasie zmuszeni są do podobnych decyzji co burmistrz Czechowic-Dziedzic, najczęściej odpowiedzialnego za tę sytuację upatrują w rządzie. Bo wypłacane przez niego subwencje oświatowe, które nigdy nie były zbyt wysokie, zostały jeszcze przycięte. Tylko nieliczni, i to w dodatku nie pod nazwiskiem, żeby się nikomu nie narazić, pokazują też innych winowajców. Bywają nimi niektórzy rodzice, którzy za nic w świecie nie chcą słyszeć, by ich dziecko w trakcie kilkuletniej nauki musiało przenieść się do innej szkoły, bo ta dotychczasowa jest zbyt droga w utrzymaniu i należałoby ją zamknąć.

Z problemu, jakim jest zbyt duża liczba placówek i związane z nimi wydatki, dobrze zdają sobie sprawę np. władze Żywca. - Dużą oszczędność dają utworzone w mieście zespoły szkolno-przedszkolne - mówi burmistrz Antoni Szlagor. Kolejnych zmian nie udało się już jednak przeprowadzić, bo likwidację dwóch szkoły oprotestowali kilka lat temu rodzice i nauczyciele, mimo obietnic, że ci drudzy nie stracą pracy. - Jedna z tych szkół mieści się w budynku, który nie spełnia już żadnych norm. Utrzymanie takich obiektów sporo kosztuje - mówi Szlagor.

Pomysł zreformowania gminnej oświaty stał się przyczyną niezgody także w Łękawicy. Sprawę opisała "Kronika Beskidzka". Na początku roku władze gminy zaproponowały likwidację dwóch szkół podstawowych. Wybuchły protesty, więc wójt Stanisław Baczyński opublikował w gminnym biuletynie m.in. informację o zarobkach nauczycieli. W efekcie mieszkańcy zaczęli "atakować" nauczycieli, obwiniając ich za brak środków na inwestycje.

Do likwidacji i łączenia szkół szykują się także w Bielsku-Białej, gdzie do oświaty miasto dołoży w tym roku z własnego budżetu ponad 100 mln zł. Pomysł od razu upadł natomiast w Jeleśni. Część radnych nie kryła, że miejscowości nie stać na utrzymywanie dziesięciu szkół podstawowych i ośmiu gimnazjów, protesty sprawiły jednak, że tematu nie podjęto.

Przed końcem roku pomysły na racjonalizację wydatków ma przedstawić zarząd powiatu żywieckiego, któremu podlegają szkoły ponadgimnazjalne. Stanisław Kucharczyk, przewodniczący komisji budżetu, mówi, że w Łodygowicach, gdzie jest sekretarzem gminy, takie zmiany udało się także przeprowadzić w szkołach podstawowych i gimnazjach. - Powstały zespoły, które wchłonęły mniejsze szkoły - wyjaśnia Kucharczyk. Obyło się bez wielkich protestów, władze gminy wielokrotnie spotykały się natomiast z rodzicami i nauczycielami, by przekonać ich do zmian.

Takich przykładów wciąż jednak jest niewiele. - Powód jest prosty. Likwidacja szkoły to droga do przegranych wyborów, dlatego nikt nie chce podejmować takich decyzji. Prędzej zawali się cały system oświaty, niż zapanuje normalność i szkół będzie tyle, ile trzeba - mówi jeden z samorządowców z Żywiecczyzny.


Źródło: Gazeta Wyborcza Bielsko-Biała
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,10360762,Kto_nie_zamyka_szkol__ten_wiecej_na_nie_placi.html
Dodano: 27-09-2011 13:00
Odsłon: 235

Skomentuj: