Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Rzeszów »

Holendrzy wspierają nasze centrum rehabilitacji

Holendrzy wspierają nasze centrum rehabilitacji

Lekarze, rehabilitanci i fizjoterapeuci ze Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie będą mogli skorzystać z doświadczeń Holendrów rehabilitujących dzieci z porażeniem mózgowym
Fundację, pomagającą polskim niepełnosprawnym dzieciom, założyła dziewięć lat temu doktor Ewa Kooyman-Piskorz. Od lat mieszka w Holandii. Jej fundacja współpracuje z rzeszowskim Szpitalem Wojewódzkim nr 2.

- W 2006 roku byliśmy w Rzeszowie po raz pierwszy. Wtedy nie było centrum rehabilitacji, tylko szkielet budynku, puste mury. Teraz jest to wspaniały obiekt, jakiego nie powstydzilibyśmy się w Holandii - mówiła, zwiedzając Regionalny Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny dla Dzieci i Młodzieży, który od przyszłego roku zacznie przyjmować pacjentów.

- Niedługo zaczniemy go wyposażać, a w styczniu zacznie działać - mówi Janusz Solarz, dyrektor szpitala. W centrum będą rehabilitowane dzieci i młodzież oraz dorośli wymagający rehabilitacji kardiologicznej. - Mamy świetną kadrę, która ciągle się szkoli dzięki pomocy pani doktor także w Holandii. Liczymy na dalszą współpracę i pomoc, również w zdobywaniu sprzętu - dodaje dyrektor Solarz. Szkolenia lekarzy i specjalistów zajmujących się rehabilitacją dzieci z porażeniem mózgowym to jedna z form działalności fundacji dr Kooyman-Piskorz.

- Jestem anestezjologiem i niewiele wiedziałam o metodach rehabilitacji dzieci spastycznych. Założyłam fundację po wizycie w Polsce. Okazało się, że ukochany wnuk mojej przyjaciółki z dzieciństwa cierpi na porażenie mózgowe i cała rodzina szuka pomocy dla niego - opowiada holenderska lekarka.

W Holandii nawiązała współpracę z prof. Julesem Becherem, uważanym w tym kraju za najlepszego specjalistę od leczenia dzieci z porażeniem mózgowym.

- W systemie opracowanym przez prof. Bechera dzieckiem zajmuje się cały zespół: lekarz neurolog, specjalista rehabilitant, fizjoterapeuta. Jeśli dziecko potrzebuje dodatkowego sprzętu ortopedycznego, dołącza do niego także technik ortopedyczny. Praca z dzieckiem zaczyna się od postawienia diagnozy i oceny możliwości rozwojowych dziecka.

Później wyznacza się małe cele i etapy, które realizowane są z dzieckiem i jego rodzicami. Leczenie porażenia mózgowego to umożliwienie dziecku optymalnej koordynacji ruchu i przez to możliwości chodzenia. Ale czasem sukcesem jest doprowadzenie dziecka do takiego stanu, żeby mogło samodzielnie siedzieć i np. grać na komputerze - wyjaśnia Kooyman-Piskorz.

Fundacja organizowała seminaria i szkolenia w Holandii, w których uczestniczyli lekarze i specjaliści z Polski. Za jej pośrednictwem zespół prof. Bechera odwiedzał także nasz kraj i tu prezentował różne metody leczenia W listopadzie odbędzie się zorganizowane przez fundację szkolenie w Warszawie.

- Wykładowcami będą także specjaliści z Rzeszowa, m.in. prof. Sławomir Snela, i bardzo się z tego cieszę - stwierdza Ewa Kooyman-Piskorz.


Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,10380394,Holendrzy_wspieraja_nasze_centrum_rehabilitacji.html
Dodano: 30-09-2011 12:00
Odsłon: 160

Skomentuj: