Wiadomości » Rzeszów »
Debata wyborcza w samo południe
Debata wyborcza w samo południe
Cztery "jedynki" rzeszowskich list do Sejmu starły się podczas debaty przedwyborczej, którą można było w piątek w samo południe śledzić na żywo na rzeszow.gazeta.pl. Emocji nie zabrakło
Debatę zorganizował rzeszowski oddział Gazety Wyborczej oraz Instytut Gospodarki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Zjawili się jak jeden mąż: prof. Józefa Hrynkiewicz, liderka rzeszowskiej listy PiS oraz posłowie: Zbigniew Rynasiewicz, nr 1 na liście PO, Jan Bury, nr 1 na liście PSL i Tomasz Kamiński, nr 1 na liście SLD. Przyszły też sztaby wszystkich kandydatów, nie zabrakło też pracowników uczelni i studentów.
Po raz pierwszy na naszej stronie internetowej można było śledzić transmisję z wydarzenia.
Podczas rozmowy z politykami rozmawialiśmy i o sprawach typowych, jak najważniejsze inwestycje, które czekają Podkarpacie w najbliższych czterech latach, i zapytaliśmy prowokacyjnie, czy Rzeszów jest w stanie dorównać Lublinowi. Sami kandydaci stanęli też do pojedynków - każdy z nich miał możliwość zadania jednego pytania konkurentowi. Najwięcej pracy mieli kandydaci PiS i PO. Oboje musieli odpowiedzieć na dwa pytania. Prof. Hrynkiewicz odpowiadała na pytania posłów PSL i PO, a poseł Rynasiewicz na pytania kandydatki PiS i kandydata SLD.
Ale zanim do tego doszło zmierzyli się z pytaniami Gazety. Jedno z nich wybraliśmy spośród pytań nadesłanych przez czytelników. O program tworzenia w miastach wojewódzkich tzw. "Koperników" pytał Tomasz Michalski ze stowarzyszenia ExploRes. Zapytaliśmy więc przedstawicieli partii o stosunek do tego programu i o inne pomysły na rozwój ośrodków specjalizujących się w interaktywnym przekazywaniu wiedzy.
Poseł Rynasiewicz obiecał oczywiście, że w następnej kadencji powstanie w Polsce 15 małych "Koperników" na wzór centrum warszawskiego. Poparcie dla idei zadeklarował też poseł Kamiński choć zastrzegł, że pewnie w przyszłym budżecie nie będzie na to pieniędzy.
Najbardziej sceptyczna była prof. Hrynkiewicz, która nazwała takie placówki "rozrywkowymi przedsięwzięciami". -Wszystkie szkoły i przedszkola muszą być naprawdę na bardzo wysokim poziomie. To, co nam się nie udało w okresie transformacji, a w województwie podkarpackim nie udało się szczególnie, to jest bardzo duże zróżnicowanie, jakie występuje między młodzieżą z rodzin zamożnych z dużych miast, a młodzieżą ze wsi i małych miasteczek. Trzeba zwrócić uwagę na wyrównywanie szans - mówiła.
Podobnie sceptycznie pani profesor podchodzi do inwestycji w województwie. W odpowiedzi na pytanie o najważniejsze zadania na następne cztery lata stwierdziła, że inwestycje infrastrukturalne nie pomogą w tym, aby z Podkarpacia nie odpływała młodzież. - W czasie transformacji z Podkarpacia wyemigrowało 200 tysięcy młodych ludzi. Niestety, panowie, nie widzę tu żadnych przedsięwzięć, które prowadziłyby do tego, aby warunki życia na Podkarpaciu wyrównywały się z warunkami w Polsce - wytykała podkarpackim politykom.
Przypomnijmy tylko, że liderka listy PiS nie jest związana z naszym regionem, pracuje na UW. - Potrzebny jest tu nowoczesny przemysł oparty o nowoczesne szkolnictwo - mówiła.
Podkarpaccy posłowie wymieniali inne zadania na najbliższe lata. Bury mówił o kontynuacji budowy autostrady, a także inwestycjach w drogi wojewódzkie i powiatowe. Postulował też budowę szybkiej kolei z Rzeszowa do Bieszczadów. A także: - Utworzenie kliniki na bazie szpitala nr 2 w Rzeszowie. A docelowo chcielibyśmy, żeby na Uniwersytecie powstał wydział lekarski - dodawał.
Kamiński mówił o drodze ekspresowej S-19, a także szybkim połączeniu Rzeszowa ze stolicą. - Tak, żebyśmy nie jeździli do Warszawy przez Kraków i żebyśmy nie jeździli pięć godzin - tłumaczył. Przyłączył się do idei budowy połączenia kolejowego Rzeszów-Bieszczady.
- Dostępność komunikacyjna Podkarpacia jest najważniejsza, to priorytet - podkreślał Rynasiewicz. Powtórzył, że budowa drogi ekspresowej S-19 znalazła się wśród priorytetów rządu na nową perspektywę unijną w latach 2014-20. A także o obwodnicach miast podkarpackich, m.in. Krosna, Stalowej Woli i Niska, Mielca i Sanoka.
Pytaliśmy też naszych kandydatów o Rzeszów. O jego rozwój. Poza zrozumiałymi inwestycjami w infrastrukturę drogową, pojawiło się kilka świeższych pomysłów. Rynasiewicz np. mówił o tym, że miasto musi postawić na kulturę wykorzystując możliwości Łańcuta. - Wrocław pokazuje, że promocja poprzez kulturę daje bardzo wiele, może dać potężny rozwój gospodarczy - mówił.
A Bury wytknął, że samo dwukrotne powiększenie miasta to stanowczo za mało, bo na tych terenach przyłączonych "nic się nie dzieje".
I zwrócił się do prof. Hrynkiewicz: - Po wyborach, pani profesor powinna sobie zrobić wycieczkę do województwa warmińskiego, podlaskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego. Wtedy dopiero pani doceni, co zrobili przez ostatnie 20 lat na Podkarpaciu przedsiębiorcy, samorządy i politycy z różnych partii. Podkarpacie to najbardziej dynamiczny na wschodzie kraju region.
Pojedynek liderów przyniósł m.in. pytanie Burego do prof. Hrynkiewicz o możliwą koalicję PiS po wyborach. Liderka listy PiS odparła, że PiS będzie rządził samodzielnie. A na pytanie posła Rynasiewicza o pomysł na zwalczenie bezrobocia w powiecie niżańskim odparła, że walka z bezrobociem zależy od polityki gospodarczej państwa, a po wtóre należałoby nad tym zastanowić się razem z samorządowcami z tego terenu.
- Czyli widać, że nie macie na to pomysłu - podsumował Rynasiewicz.
Prof. Hrynkiewicz zaatakowała Rynasiewicza o głosowanie z 2008 r. nad emeryturami kapitałowymi. Wyliczyła, że przez to uposażenia te w 2014 r. będą o połowę niższe.
- Czy pan, głosując nad tą ustawą, zdawał sobie sprawę z tych konsekwencji? - dopytywała i kazała to powiedzieć Rynasiewiczowi prosto do kamery.
- To jest pani opinia na temat skutków tej ustawy, to pani może powiedzieć do kamery. Ja tak nie uważam, więc tego nie powiem - odparł lider PO.
Po debacie wszyscy politycy w zgodzie i z uśmiechami podali sobie ręce.
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,10387337,Debata_wyborcza_w_samo_poludnie.htmlDodano: 01-10-2011 12:00Odsłon: 253
Dodano: 01-10-2011 12:00
Odsłon: 253