Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Rzeszów »

Jak wzmocnić miasta?Opinie przyszłych parlamentarzystów

Jak wzmocnić miasta?Opinie przyszłych parlamentarzystów

Co kandydaci na parlamentarzystów z Podkarpacia sądzą na temat pomysłów Kongresu Ruchów Miejskich? Czy wszyscy głosowaliby za dodatkowymi funduszami na rewitalizację miast, albo za tym, by to sami mieszkańcy decydowali o podziale części budżetów?
Kongres Ruchów Miejskich zrzesza ok. 50 organizacji pozarządowych, sąsiedzkich i społecznych z całej Polski. Proponuje trzy pakiety rozwiązań:

1) USTAWA REWITALIZACYJNA

Ma zakładać m.in. dodatkowe rządowe fundusze na rewitalizację miast oraz zamrożenie czynszów na obszarach rewitalizowanych na określony czas (np. 10 lat), tak by na ożywianiu zaniedbanych dzielnic korzystali ich mieszkańcy.

Dziś często jest tak, że miasto rewitalizuje jakąś dzielnicę, właściciele kamienic podnoszą czynsze, bo rośnie atrakcyjność ich lokali, mieszkańcy muszą się wyprowadzać a ich miejsce zajmują nowi, bogatsi. Ten negatywny proces nazywa się gentryfikacją, a nowa ustawa ma mu przeciwdziałać. Podobne przepisy od lat funkcjonują m.in. w Niemczech.

2) USTAWA O PLANOWANIU I ZAGOSPODAROWANIU PRZESTRZENNYM...

Ma pomóc w zniwelowaniu chaosu reklamowego (np. dając miastom prawo określenia precyzyjnych przepisów regulujących kwestię reklam i instrumenty ich egzekwowania), zwalczeniu niekontrolowanej i szkodliwej dla miast zabudowy. Na przykład tam gdzie nie ma planów zagospodarowania - a jest tak na większości obszarów polskich miast - inwestorzy nie mogliby budować w oparciu o zasadę sąsiedztwa (np. skoro obok stoi wieżowiec, to mogę wybudować kilka kolejnych), ale na przykład o wytyczne studium zagospodarowania, które mają wszystkie miasta. Dodatkowo ustawa mogłaby nakazać konsultacje społeczne również przed rozpoczęciem sporządzania planu zagospodarowania (tak by mieszkańcy wypowiedzieli się, jakich rozwiązań chcą w planie swojej okolicy), a nie tylko po zakończeniu planowania, jak jest dziś. Bo często plan nie odpowiada potrzebom lokalnej społeczności, a jej uwagi są odrzucane, bo urzędom nie chce się ich przerabiać.

3) USTAWA O ZWIĘKSZENIU UDZIAŁU MIESZKAŃCÓW W SAMORZĄDZIE TERYTORIALNYM

dawałaby im w każdym mieście inicjatywę wnoszeniach projektów uchwał do rady miasta, którymi radni musieliby się zająć, inicjowania referendów lokalnych w ważnych dla miasta sprawach (np. lokalizacji spalarni śmieci, prywatyzacji transportu miejskiego itd.). Ważnym jej elementem byłoby wprowadzenie elementów budżetu partycypacyjnego, czyli uchwalanego przez samych mieszkańców (rozwiązanie stosowane w wielu miastach na całym świecie, w Polsce eksperymentuje z tym Sopot, gdzie mieszkańcy zdecydują o tym, jak wydać 1 proc. budżetu).



Zapytaliśmy kandydatów na parlamentarzystów z Podkarpacia o ich opinie w tych sprawach:



Tomasz Kamiński, nr 1 na rzeszowskiej liście SLD

Ad. 1

Dobrze byłoby, żeby znalazły się pieniądze w budżecie centralnym na rewitalizację zaniedbanych, starych części miast. Jeśli zaś chodzi o zamrożenie czynszów - byłoby to możliwe tylko wtedy, gdyby w budżecie państwa znalazły się także środki na zrekompensowanie właścicielom kamienic czynszowych strat. Bo dziesięć lat to jednak długi okres. A zamrożenie czynszów byłoby sensowne, bo w ścisłych centrach miast często mieszkają starsi ludzie, którzy utrzymują się z niskich rent i emertytur.

Ad. 2

Nowe przepisy dotyczące planów zagospodarowania przestrzennego są niezbędne, bo dziś mamy taką sytuację, w której miejscowe plany utraciły ważność i na większości obszarów miast trwa tak naprawdę wolna amerykanka. Efekt - bałagan urbanistyczny, lokalne konflikty i protesty.

Ad. 3

Z tego pakietu trzech projektów ten uważam za najważniejszy. Wciąż w Polsce musimy umacniać społeczeństwo obywatelskiego, w relacjach urząd - obywatel szalę przechylać w stronę obywatela, bo teraz widzę ogromną nierównowagę sił. Jednym z instrumentów oddawania głosu ludziom, poza wyborami, są właśnie lokalne referenda. Warto w sprawach kluczowych dla większości, w sprawach właśnie np. inwestycji, pytać o zdanie ludzi.



Józefa Hrynkiewicz, nr 1 na rzeszowskiej liście PiS


Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,10395731,Jak_wzmocnic_miasta_Opinie_przyszlych_parlamentarzystow.html
Dodano: 03-10-2011 12:00
Odsłon: 186

Skomentuj: