Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Katowice »

Z Wikizagłębie Ślązak lepiej pozna sąsiadów

Z Wikizagłębie Ślązak lepiej pozna sąsiadów

Patelnia, Abisynia, Balaton - sprawdzając te hasła w encyklopedii, internauta uzyska definicje ogólnopolskie, ale nie dowie się, że te słowa w Zagłębiu wywołują też inne skojarzenia. Dlatego miejscowi społecznicy postanowili stworzyć interaktywną Wikizagłębie.
Pomysł wyszedł od członków Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, którzy podczas wieloletniego zgłębiania historii i kultury regionu zgromadzili wiele ciekawych materiałów. Postanowili podzielić się nimi z szerszym gronem odbiorców, ale doszli do wniosku, że opublikowanie ich w popularnej Wikipedii nie spełni swej roli.

- Nie jest ona w stanie ująć wszystkich haseł, zwłaszcza tych specyficznych dla lokalnej społeczności. Patelnia to przecież nie tylko naczynie kuchenne, ale też główny plac w centrum Sosnowca, z kolei Abisynia nie jest jedynie dawną nazwą Etiopii, ale też ubogiej dzielnicy istniejącej kiedyś w rejonie ul. Naftowej - wyjaśnia Piotr Bielecki, koordynator inicjatywy.

Tak narodził się pomysł, by stworzyć wyspecjalizowany tematycznie portal Wikizagłębie. Będzie on działać podobnie do Wikipedii, w której hasła publikują, redagują, uzupełniają i weryfikują sami użytkownicy. - Mamy już sporo zainteresowanych - mówi Bielecki.

Dodaje, że portal nie ma konkurować z Wikipedią, lecz uzupełnić jej braki i uporządkować w jednym miejscu wiedzę o Zagłębiu, jego historii i współczesności. Oprócz tekstów znajdą się tu zdjęcia, mapy oraz materiały audio i wideo, powstanie także katalog książek o regionie, tzw. Biblioteka Zagłębiaka.

Prace nad Wikizagłębie już się zaczęły. Na początku października na stronie forum www.zaglebiedabrowskie.org podany zostanie jej adres internetowy.

Portal będzie częścią większego projektu zatytułowanego "Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie". W jego ramach społecznicy od kilku miesięcy organizują lekcje regionalne w miejscowych szkołach i zabierają uczniów na wycieczki po okolicy. Tydzień temu opublikowali w sieci darmowego e-booka "Krótka historia o Zagłębiu Dąbrowskim", w którym na 40 barwnie ilustrowanych stronach Bielecki z pomocą naukowców i regionalistów opisuje tysiącletnią historię ziem obecnego Zagłębia. W planach jest też audiobook na ten sam temat.

Na projekt "Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie" ponad 10 tys. zł przekazało Muzeum Historii Polski w Warszawie.


Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,10404482,Z_Wikizaglebie_Slazak_lepiej_pozna_sasiadow.html
Dodano: 04-10-2011 13:00
Odsłon: 417

Skomentuj: