Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Rzeszów »

Zniszczony krajobraz. Przy cerkwi domek letniskowy

Zniszczony krajobraz. Przy cerkwi domek letniskowy

Tuż za ogrodzeniem zabytkowej cerkwi w Chyrowej ktoś postawił domek letniskowy. Budynek przypomina wielką psią budę i potwornie szpeci krajobraz. Sprawą zajmie się wojewódzki konserwator zabytków Grażyna Stojak
Przez kilka letnich tygodni na stronie www.beskid-niski.pl internauci śledzili, co się dzieje na działce sąsiadującej z zabytkową cerkwią w Chyrowej. Z ziemi wyrosły najpierw betonowe pale, później pojawił się całkiem spory domek letniskowy. Takie domki o powierzchni od 30 do ponad 60 m kw. produkuje jedna z firm pod Krosnem. Budynek, jakich pewnie wiele w Bieszczadach i Beskidzie, w tym miejscu i w tym otoczeniu wyjątkowo szpeci krajobraz.

Drewniana cerkiew, która prawdopodobnie pochodzi z końca XVIII wieku, jest od 28 lat kościołem filialnym pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny rzymskokatolickiej parafii w Iwli. Według miejscowej legendy cerkiew powstała specjalnie dla cudownego obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem, który wiele lat temu pojawił się na jednym z drzew w Chyrowej. Obraz próbowano wywieźć na Słowację, ale wrócił do Chyrowej. We wsi uznano to za cud i wybudowano dla niego świątynię. Do cudownego obrazu pielgrzymowano jeszcze w okresie międzywojennym.

Cerkiew w Chyrowej wpisana jest do rejestru zabytków, znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej. Dopóki nie pojawił się tam domek letniskowy, świątynia stanowiła dominujący element krajobrazu. Teren w bezpośrednim jej sąsiedztwie jest objęty całkowitą ochroną, tu znajduje się m.in. przycerkiewny cmentarz.

- Sąsiedztwo cerkwi podlega częściowej ochronie. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego teren przeznaczony jest pod zieleń urządzoną, czyli park, skwer lub zieleńce. Może tam stanąć jedynie budynek gospodarczy przeznaczony do utrzymania tej zieleni, taki, w którym można schować narzędzia ogrodnicze, kosiarkę - wyjaśnia Irena Szumlas z Urzędu Gminy w Dukli.

W gminie są wyznaczone tereny chronionego krajobrazu kulturowego, ale najbliższe sąsiedztwo cerkwi do nich nie należy.

Właściciel działki w sąsiedztwie świątyni wystąpił do Starostwa Powiatowego w Krośnie o zgodę na postawienie budynku gospodarczego i dostał zgodę na jego wybudowanie. Wszystko wskazuje na to, że urzędnicy zatwierdzili jako budynek gospodarczy obiekt, który tak naprawdę jest domkiem letniskowym.

Rzeczniczka starostwa Ewa Bukowiecka tłumaczy: - Przepisy nie określają ani powierzchni, ani tego, jak ma wyglądać taki budynek. Gdy wydawana jest zgoda na budowę domu, są określone wytyczne, jaki ma być np. spadek dachu, gdzie powinny być okna. W przypadku budynku gospodarczego nie ma takich zaleceń. Sprawdzono, że budynek znajduje się w odpowiedniej odległości od granicy sąsiedniej działki. Wszystko się zgadzało, inwestor dostał zgodę. Nie może jednak budować np. studni i czerpać wody, bo obiekt znajduje się w strefie ochronnej cmentarza.

Działka ma powierzchnię ponad 26 a. Domek stanął 6 m od muru ogradzającego cerkiew. - Urząd nie może nikomu nakazać, by budował w innym miejscu, jeśli wybrana przez niego lokalizacja jest zgodna z przepisami - dodaje Bukowiecka.

O tym, że w sąsiedztwie świątyni powstanie budynek, został też powiadomiony Urząd Gminy w Dukli, bo gminna działka znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie. Urząd jednak nie zgłosił sprzeciwu. O budowie nie wiedział proboszcz parafii w Iwli. - Nie zostałem powiadomiony, a ci ludzie, którzy wybudowali ten budynek, to nie moi parafianie. Ta cerkiew to przecudny obiekt - mówi ks. Andrzej Kuzio.

Od dwóch dni o sprawie "budynku gospodarczego" wie Grażyna Stojak, wojewódzki konserwator zabytków. - Zleciłam wyjaśnienie tej sprawy naszej delegaturze w Krośnie. Jeśli rzeczywiście ten budynek został wybudowany za zgodą starostwa powiatowego, to byłaby to rzecz kuriozalna. Cerkiew w Chyrowej wraz z najbliższym otoczeniem, cmentarzem i murem przycerkiewnym są pod ochroną. Spróbujemy wyjaśnić sprawę do końca i podjąć interwencję - zapowiada Stojak.


Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,10460250,Zniszczony_krajobraz__Przy_cerkwi_domek_letniskowy.html
Dodano: 13-10-2011 12:00
Odsłon: 200

Skomentuj: