Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Rzeszów »

Millenium Hall - Miejsce dla wielkiej sztuki

Millenium Hall - Miejsce dla wielkiej sztuki

Olivier Janiak z żoną Karoliną Malinowską, Tomasz Jacyków, Tomasz Kammel - takie m.in. nazwiska polskiego show-biznesu, świetnie znane czytelnikom tabloidów i pewnego psiego portalu, promują otwarcie Millenium Hall. Kto w tym tłumie dostrzegł nazwisko światowej sławy artystki?
Tylu celebrytów z pierwszych stron kolorowych gazet w jednym miejscu w Rzeszowie jeszcze nie było. Niektóre lokalne media informowały z wykrzyknikiem, że "gwiazdy" przyjadą na otwarcie centrum. Ale jedyną prawdziwą gwiazdą, której nazwisko pojawiło się w programie imprezy, jest Magdalena Abakanowicz, jedna z najlepiej rozpoznawalnych polskich marek na świecie.

Wystawy artysty tej rangi dawno w Rzeszowie nie było, a nazwisko samej Abakanowicz pojawiało się tu tylko w kontekście charytatywnej aukcji "Bliźniemu swemu", bo artystka od lat przekazuje na nią swoje prace. Jest autorką ponad 100 wystaw na całym świecie, jej nazwisko otwiera wszystkie słowniki i leksykony sztuki współczesnej, zasłynęła jako twórczyni abakanów, dużych kompozycji przestrzennych opartych na tkaninie, z wykorzystaniem także innych materiałów, jak kamień, drewno i brąz. I właśnie m.in. abakany będzie można oglądać w galerii sztuki, która mieści się w Millenium Hall, pierwszym w Rzeszowie centrum handlowym, które uczciwie zasłuży na nazwę galerii i ma ambicje, żeby stać się nie tylko centrum zakupów, ale i ośrodkiem sztuki współczesnej na europejskim poziomie.

Dom Aukcyjny Millenium Europejska Galeria Sztuki rozpocznie działalność w sobotę w nocy, wraz z otwarciem centrum. I to jest bardzo dobra wiadomość dla Rzeszowa, w którym sztuka to ciągle temat brzmiący nieco egzotycznie, a rozumienie sztuki współczesnej przez lokalne władze doskonale obrazuje rzeźba poświęcona Kazimierzowi Górskiemu pod Ratuszem, czy też konstrukcja z popiersiem Papieża i globusem przy rondzie Jana Pawła II. Nie sądzę też, aby którakolwiek z rzeszowskich galerii, z miejskim BWA na czele, miała fundusze na choćby tylko ubezpieczenie wystawy Magdaleny Abakanowicz lub artystów tej rangi. Wartość wystawy Abakanowicz przywiezionej do Rzeszowa to 3 mln zł.

Właścicielem Domu Aukcyjnego Millenium Europejskiej Galerii Sztuki jest Develop Investment Sp. z o.o., którego prezesem jest Marta Półtorak. Kuratorami wystaw są: Emil Jurkiewicz i Krzysztof Motyka. Zapowiedzi są ambitne: w ofercie mają znaleźć się prace najwybitniejszych artystów, nie tylko z Polski, wkrótce mają być pokazane m.in. dzieła Franciszka Starowieyskiego. Dom Aukcyjny Millenium będzie miał także stałą ekspozycję sztuki współczesnej, na której znajdzie się do 200 prac reprezentujących sztukę współczesną, mają tu być dzieła najbardziej znanych polskich artystów. Prace te będą wystawione na sprzedaż. Dom Aukcyjny będzie też organizować spotkania z artystami. Ponadto dwa do czterech razy w roku będą organizowane tam aukcje dzieł sztuki.

Z okazji otwarcia Millenium Hall przygotowano aż trzy wyjątkowe ekspozycje. - Pokażemy 10 rzeźb i jeden abakan, zatytułowany "Lady" Magdaleny Abakanowicz. Wśród rzeźb m.in. wielkie "Ptaki", gigantyczne postacie, "Figury z dziobem". Wszystkie dzieła powstały po 2000 r., przyjechały prosto z pracowni artystki, która zgodziła się udostępnić je na rzeszowską wystawę dzięki naszym długoletnim kontaktom w związku z charytatywną aukcją "Bliźniemu swemu" - mówi Emil Jurkiewicz. Dzieła Abakanowicz będzie można oglądać w nowej galerii do końca listopada.

Oprócz wystawy Abakanowicz będzie też okazja zobaczyć nowinkę na polskim rynku sztuki - a takich też w rzeszowskich galeriach sztuki jak na lekarstwo. Grupa Apellesa powstała dopiero rok temu, ale została założona przez dojrzałych i doświadczonych polskich artystów: Krzysztofa Izdebskiego, Dariusza Kaletę, Marcina Kołpanowicza, Idę Łotocką-Huelle, Leszka Maestro Żegalskiego. Uważają, że czas tradycyjnego języka sztuki wcale się nie skończył, a kluczowy wpływ na malarstwo ma talent, miłość do sztuki, znaczenie tradycji oraz dążenie do doskonałości.

"Podchodzimy z pokorą do malarskiej tradycji i z szacunkiem dla oszlifowywanego przez wieki języka. Nie zawiódł on Apellesa, Botticellego, Leonarda, Hoppera i innych, dlaczego miałby zawieść współczesnego człowieka?" - napisała w imieniu grupy Ida Łotocka-Huelle i jeszcze: "Sztuka zbyt pochopnie zrezygnowała z piękna. Dla urody świata warto się trudzić. Brzydota nie niesie ani odrobiny więcej prawdy niż piękno, co niektórzy, niezdolni do tworzenia piękna starają się podważać". Dlatego grupa skupia się na poszukiwaniu piękna, harmonii i porządku.

Trzecia wystawa to "Best posters", czyli plakaty ze zbiorów Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego w Rzeszowie.

Wystawa jest zbiorem kilkudziesięciu prac najwybitniejszych europejskich twórców plakatów teatralnych. Wielkoformatowe plakaty pochodzą głównie ze Szwajcarii, Francji i Niemiec. Autorami prac są wybitni artyści sztuki współczesnego designu: Niklaus Troxler, Stefan Bundi, Melchior Imboden, Michel Bouvet, Francois Caspar, Ronald Curchod, Grupa Nous Traviallions Ensamble, Labolatories CCCP i Pierre Mendell oraz Lex Drewinski. Plakaty zachwycają efektowną metaforą, doskonałą typografią oraz efektownym warsztatem graficznym. Większość eksponowanych prac to laureaci różnych prestiżowych konkursów i wystaw światowych m.in. Biennale w Lahti, Warszawie, Toyamie, Colorado i Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego w Rzeszowie, dlatego są ozdobą światowych kolekcji i przedmiotem pożądania kolekcjonerów.

Organizatorem Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego jest Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Wielkie otwarcie

Nowe centrum handlowe w Rzeszowie ma powierzchnię ponad 100 tys. m kw. Zmieści się tam około 250 sklepów, a także: plac zabaw dla dzieci, Multikino, gastronomia, klub fitness, klub muzyczny, galeria dzieł sztuki, skwer koncertowo-eventowy na ok. 5 tys. osób, a w sercu centrum - multimedialna fontanna, która będzie łączyć muzykę z efektami świetlnymi. Podziemny parking liczy około tysiąca miejsc. Inwestorem obiektu jest firma Develop Investment Sp. z o.o., część Grupy Kapitałowej Marma.

Otwarcie, zwane przez organizatorów z angielska Grand opening, rozpocznie się w sobotę o godz. 21.30 efektownym pokazem multimedialnym. Potem gości czeka Noc zakupów ze specjalnymi promocjami, gościem specjalnym otwarcia będzie top modelka Anja Rubik. Pojawią się także: Dawid Woliński, Tomasz Kammel, Patricia Kazadi. Noc zakupów zakończy się o 1 w nocy. W niedzielę - ciąg dalszy wielkiego otwierania, tym razem pod hasłem "Dzień atrakcji". Wydarzenie zakupowe poprowadzą: Olivier Janiak i Patricia Kazadi. W przestrzeni centrum będą mieć miejsce różnorodne atrakcje z udziałem całej galerii twarzy znanych z telewizji, oto niektóre z nich: modowe metamorfozy pokazywać będą Tomasz Jacyków i Karolina Malinowska, gotować będzie Karol Okrasa, zatańczą młodzi zdolni z programu "You Can Dance", pokaz mody "W magicznym świecie folii" przedstawią dziewczyny z programu "Top Model", o godz. 19.30 będzie widowisko łączące muzykę, taniec i światło.

Szczegółowy program na stronie rzeszow.gazeta.pl


Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,10474770,Millenium_Hall___Miejsce_dla_wielkiej_sztuki.html
Dodano: 15-10-2011 12:00
Odsłon: 314

Skomentuj: