Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Rzeszów »

Debata. Rzeszowski zalew jest zagrożeniem. Dla kogo?

Debata. Rzeszowski zalew jest zagrożeniem. Dla kogo?

Rzeszowski zalew koniecznie trzeba ucywilizować. Nie tylko po to, by mógł służyć rekreacji. Także ze względów sanitarnych. W poniedziałek w ratuszu odbyła się w tej sprawie debata
Zalew powstał w 1974 r., leży na terenie Rzeszowa. Tam znajduje się jedyne ujęcie wody dla Rzeszowa i okolic oraz ujęcie techniczne dla WSK Rzeszów. Do dziś odmulany był jedynie nieduży fragment zbiornika tuż przy zaporze. Już w 2009 r. fachowcy bili na alarm, że cały zalew koniecznie trzeba odmulić. Rok później zgromadzono już wszystkie dokumenty. Znalazła się nawet firma, która w zamian za pozyskany z dna zalewu urobek zdecydowała się go oczyścić. Wtedy jednak do akcji wkroczyli ekolodzy i prace zablokowali.

- Wbrew opiniom autorytetów w dziedzinie biologii. Mamy opinię profesora Zygmunta Wnuka z Uniwersytetu Rzeszowskiego, która powstała pod kątem Natury 2000. Mówi ona, że właśnie odmulenie zalewu i powtarzanie systematycznie tego zabiegu jest warunkiem dalszego bytowania tu chronionych roślin, ryb i innych zwierząt. W przeciwnym razie wypłycenie spowoduje wyginięcie wielu gatunków. Z powodu zamulenia już niesprawna jest np. przepławka dla ryb, które nie mogą migrować w dół rzeki - mówi Stanisław Homa, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UM Rzeszowa.

Jest jeszcze inny, z punktu widzenia interesów miasta ważniejszy, powód, dla którego zalew musi być odmulony. Chodzi m.in. o względy sanitarne, zapewnienie wody dla Rzeszowa oraz minimalizowanie zagrożenia powodziowego.

- Zalew w takim stanie już jest zagrożeniem sanitarnym. Woda stoi, jest coraz płycej, tworzą się zastoiska wypełnione co wiosnę śmieciami spływającymi z góry Wisłoka. Zimą z powodu wypłycenia tworzą się zatory lodowe, zagrożone są ujęcia wody dla mieszkańców oraz ujęcie techniczne dla WSK - wylicza zagrożenia dyrektor Homa.

W rzeszowskim ratuszu w poniedziałek odbyła się duża konferencja poświęcona przyszłości zalewu. Wzięli w niej udział m.in. prof. Krzysztof Kukuła i Zygmunt Wnuk oraz przedstawiciele miejskich wydziałów: ochrony środowiska, pozyskiwania funduszy, Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Wszyscy mieli za zadanie przekonanie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej z Krakowa do tego, by wziął na siebie odmulenie rzeszowskiego zalewu.

Podstawowym problemem jest sfinansowanie przedsięwzięcia, które jest bardzo kosztowne. Praktycznie niewykonalne bez udziału środków zewnętrznych. - By się jednak o nie starać, trzeba być właścicielem zalewu, a nim jest RZGW. Szukaliśmy możliwości finansowania i znaleźliśmy. Źródła to unijny program RPO oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Miasto zadeklarowało wszelką pomoc dla RZGW, nawet sporządzenie wniosku - wyjaśnia Stanisława Bęben, szefowa wydziału pozyskiwania funduszy UM.

Podczas konferencji w Rzeszowie obecny był Tomasz Sądag z RZGW z Krakowa. - My znamy możliwości zdobycia środków zewnętrznych. NFOŚ może sfinansować odmulanie nawet w stu procentach. Trzeba jednak złożyć wniosek, przejść kwalifikacje i znaleźć się na liście zadań wskazanych przez prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Wnioski trzeba składać rok przed planowaną inwestycją do kwietnia każdego roku. Czyli jeżeli rzeszowski wniosek zostałby złożony w 2012 roku, to mógłby być zrealizowany w 2013.

Być może jest możliwe otrzymanie środków z jeszcze jednego źródła. To program operacyjny UE na lata 2014-2020 - mówi Tomasz Sądag. Nie zgadza się jednak z jednoznacznym stawianiem kwestii własności.

- Zbiornik powstał w latach 70. Ziemie pod niego pozyskiwano jeszcze w latach 60. Okazuje się, że większość terenów pod zalewem należy do innych podmiotów niż RZGW. Jest na tej liście np. Powiatowa Rada Narodowa oraz wielu właścicieli prywatnych. RZGW jest właścicielem tylko koryta rzeki i brzegów. Wszystkie pozostałe tereny należą do innych podmiotów - mówi Tomasz Sądag.


Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,10487104,Debata__Rzeszowski_zalew_jest_zagrozeniem__Dla_kogo_.html
Dodano: 18-10-2011 12:00
Odsłon: 360

Skomentuj: