Wiadomości » Gospodarka »
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości - nauczyć młodzież aktywności
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości - nauczyć młodzież aktywności
Rozmowa z dr. Pawłem Dąbrowskim, koordynatorem Światowego Tygodnia Pprzedsiębiorczości z ramienia PKPP Lewiatan.- Jaka jest geneza światowego tygodnia przedsiębiorczości, który obchodzimy od 14 listopada?
- ŚTP - Global Entreperenuship Week jest organizowany na całym świecie od roku 2008. Inicjatorami byli premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown oraz prezes Fundacji Kauffmana - Carl Schramm. Jest on rozwinięciem podobnych inicjatyw realizowanych wcześniej w USA i Wielkiej Brytanii. W pilotażowej amerykańskiej inicjatywie wzięło udział 1,3 tys. organizacji partnerskich, zrealizowano ponad 3,7 tys. działań, które objęły blisko pół miliona uczestników. W zeszłym roku Światowy Tydzień Przedsiębiorczości objął 104 kraje, prawie 24 tys. partnerów zrealizowało 37 561 działań w których wzięło udział 7,2 mln osób. W tym roku rozszerzył się już na 115 krajów świata, a krajowe patronaty objęli m.in. Prezydent Barack Obama, Premier Wielkiej Brytanii David Camreon i Premier Kandy Stephen Harper.
- W Polsce też prowadzimy działania w ramach ŚTP?
- W Polsce w roku 2010 odbyło się prawie 860 imprez, które objęły blisko 80 tys. osób. Najbardziej masowy charakter miał projekt „Otwarta Firma”, który koordynowała Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości. W III edycji projektu uczestniczyło ponad 54 tys. uczniów z 378 szkół. Swoje drzwi otworzyło 1 135 przedsiębiorstw i instytucji , goszcząc u siebie dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów lub odwiedzając młodzież w szkołach ponadgimnazjalnych. Fundacja FOR zorganizowała warsztaty dla nauczycieli dotyczące wykorzystania komiksów w nauczaniu ekonomii i przedsiębiorczości, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie zorganizował forum inwestycyjne, odbyły się sesje gry Cashflow, a w konkursie MARR „od planu do firmy” przyznano nagrodę 20 000 zł za najlepszy business plan.
- Kto w Polsce zajmuje się organizacją tego wydarzenia?
- Organizacją wydarzenia - a właściwie wydarzeń - zajmują się Partnerzy. Partnerem może zostać dowolna organizacja która ma pomysł na działanie zbieżne z ideą ŚTP. Działamy trochę wg Owsiakowej zasady "róbta co chceta". Partner wymyśla działanie, pozyskuje sponsorów, sojuszników - i działa Zarejestrowawszy się u nas uzyskuje prawo do używania logo ŚTP, możemy udostępnić z gotowe wzorce do druku W Polsce koordynacją w skali kraju zajmuje się PKPP Lewiatan, w jego imieniu mam przyjemność się tym zajmować, oraz Forum Młodych PKPP Lewiatan - p. Justyna Politańska, prezeska oddziału Warszawskiego. Kluczową rolę w, odgrywają organizacje, które wzięły na siebie działania związane z organizacją działań w poszczególnych środowiskach czy regionach. W środowisku szkół średnich nader intensywne - jak co roku - są działania Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości; Podobną rolę wzięło na siebie stowarzyszenie www.freelancity.org, które zaprosiło do współpracy sieć biur coworkingowych w całej Polsce. W Małopolsce, dzięki wsparciu urzędu marszałkowskiego powstał regionalny komitet koordynacyjny , a w Wielkopolsce zrobiła to fundacja kształcenia ustawicznego Peritia.
- Co jest głównym wydarzeniem tygodnia?
- Podstawowy zakres działań to spotkania z przedsiębiorcami - zwłaszcza z takimi, którzy są związani z danym środowiskiem: przedsiębiorcy z naszej szkoły, wydziału, podobnej uczelni. Są też bezpłatne szkolenia, turnieje, konkursy, debaty.. Odbywają się turnieje gier ekonomicznych - od Monopoly i Cashflow po symulacje giełdowe. Uznanie w oczach światowego komitetu koordynacyjnego zyskała inicjatywa "Przedsiębiorcy z naszej szkoły", której ojcem duchowym i motorem napędowym jest Richard Lucas, właściciel PMR Consulting. Została ona nazwana "jednym z najbardziej innowacyjnych projektów. W ramach jego uczniowie szkół średnich w formule "elevator speech"- "gadki windowej' mieli przedstawić w ciągu dwóch minut pomysł na biznes. Nazwa "elevator speech" pochodzi od typowej względnie sytuacji gdy w windzie biurowca napotykamy prezesa wielkiej korporacji któremu chcemy "sprzedać" swój pomysł.. Jedyna, fantastyczna okazja, a tak mało czasu
Globalny portal światowego Tygodnia Przedsiębiorczości www.unleashingideas.org cytował pomysłodawcę: „Pomyśleliśmy sobie, że formuła konkursu elewator speech da uczniom możliwość wykazania się innowacyjnością, kreatywnością, motywacją.” W roku 2009 konkurs ten, działający w oparciu o portal „Nasza Klasa” zainteresował 53 000 uczniów z całej Polski .
- Jakich konkretnych wydarzeń możemy się spodziewać od 14 do 20 listopada?
Nie sposób wymienić wszystko, ale.. W tym roku, jak zwykle w skali ogólnopolskiej rusza projekt "Otwarta Firma" Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości promujący postawy przedsiębiorcze w szkołach średnich. Do szkół wyższych adresowany będzie konkurs "Twoje Trzy Minuty" PKPP "Lewiatan", który wykorzystując wirtualne sieci społeczne zachęcać będzie do pro-aktywnego podejścia do życia. W ramach tego konkursu chcemy rozbudzać wyobraźnię związaną z udziałem w tworzeniu nowych miejsc pracy przy wykorzystaniu wiedzy nabywanej na wyższych uczelniach. A promowanie tych postaw zdaje się być potrzebne jak nigdy, w obliczu narastających postaw roszczeniowych w Polsce i w całym świecie zachodnim W wielu miastach odbędą się lekcje przedsiębiorczości prowadzone przez praktyków, doświadczonych przedsiębiorców innowatorów i managerów. W Warszawie, takie lekcje poprowadzi m.in. p. Łukasz Foltyn, twórca Gadu-Gadu, a cykl szkoleń na wyższych uczelniach poprowadzą specjaliści z firmy Provident. 16 listopada, odbędzie się konferencja "Czy Polacy są na pewno przedsiębiorczy?", a 17 listopada w Szkole Głównej Handlowej dyskusja panelowa badaczy i praktyków przedsiębiorczości n/t "Jak rozwijać przedsiębiorczość w Polsce".
W Lublinie w ciągu całego tygodnia odbędzie się blisko 20 szkoleń i wiele innych ciekawych eventów , pod hasłem „ Wejdź z nami na drogę do sukcesu", a będą to między innymi: turniej Cash Flow, Spotkanie Kobiet Sukcesu oraz Noc Przedsiębiorczości dla licealistów
Toruniu zostaną zorganizowane cztery konkursy związane z przedsiębiorczością przy współudziale FM Lewiatan i organizacji studenckich W Katowicach nowością w tym roku będą szkolenia Studenckiej Sieci Aniołów Biznesu - StudBAN. W Krakowie i Małopolsce na uwagę zasługuje projekt Richarda Lucasa "Znani Absolwenci", w ramach którego uczniowie w dynamiczny, skrótowy sposób wymuszony konwencją ograniczenia się do trzech minut opowiadać będą o "Przedsiębiorcach z Naszej Szkoły".
Włączają się też przedsiębiorstwa i korporacje z własnymi działaniami - tak na przykład firma "Makro Cash & Carry" zorganizuje pierwszy, pilotowy warsztat poświęcony kreatywnej przedsiębiorczości w kontekście HORECA - branży hoteli, restauracji i cateringu.
Wszystkie informacje pojawiaja się zresztą na naszej facebookowej tablicy.
- Jakie znane postacie ze świata biznesu wezmą udział w polskim ŚTP?
- Niestety, jedynie nieliczne osobistości Świata biznesu tą ideą się zainteresowały Do tych nielicznych z najbardziej znanych aktywnie wspierających ideę promowania przedsiębiorczości wśród młodzieży należą Profesor Andrzej Blikle, prezes Inicjatywy Firm Rodzinnych, Rafał Agnieszczak, twórca portalu Fotka, p. Łukasz Foltyn twórca gg. W dyskusji panelowej na SGH weźmie udział twórca i właściciel lubelskiej firmy Euroal, która wśród swych trofeów ma "Gazelę biznesu" - p. Dariusz Jodłowski, prezes Lubelskiego Stowarzysznia Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
- Dziękuję za rozmowę
Źródło:
http://gospodarka.gazeta.pl/firma/1,31560,10580944,Swiatowy_Tydzien_Przedsiebiorczosci___nauczyc_mlodziez.htmlDodano: 03-11-2011 12:00Odsłon: 329
Dodano: 03-11-2011 12:00
Odsłon: 329