Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Gospodarka »

Spór o Trzech Króli. Prokuratura broni święta i dni wolnych

Spór o Trzech Króli. Prokuratura broni święta i dni wolnych

Prokuratura Generalna podziela stanowisko NSZZ "Solidarność" w sprawie niezgodności z Konstytucją ustawy wprowadzającej dzień wolny w święto Trzech Króli. Nie oznacza to jednak zakwestionowania tego dnia jako wolnego
W sporze chodzi o nowelizację Kodeksu pracy, która ustanowiła 6 stycznia dniem wolnym od pracy. Święto Trzech Króli było po raz pierwszy wolne w 2011 r. Jednak nowelizacja kodeksu wprowadziła również inne zmiany w Kodeksie pracy: nie będzie można odbierać dnia wolnego za święta przypadające w sobotę. Właśnie tę regulację związek zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego, jako niezgodną z konstytucją. Skutki tej zmiany odczulibyśmy dopiero w 2012 roku.

- Solidarność od dawna zabiegała o przywrócenie Święta Trzech Króli, jednak sposób, w jaki to zrobiono, jest dla związku nie do przyjęcia zarówno z punktu widzenia interesów pracowników, jak i potrzeby poszanowania konstytucji. Dlatego cieszy mnie stanowisko Prokuratury Generalnej - mówi Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

Pismo w tej sprawie Prokuratura Generalna przesłała do Trybunału Konstytucyjnego i Komisji Krajowej "Solidarność". Prokuratura zwraca uwagę, że może się zdarzyć, iż w różnych latach kalendarzowych liczba dni wolnych od pracy dla pracowników z tytułu niedziel i świąt będzie się nieznacznie wahać; będzie mniejsza, gdy niektóre święta wystąpią w niedziele, lub będzie większa, gdy przypadną w innym dniu niż niedziela. A zasady prawa pracy gwarantują pracownikowi odpowiednią liczbę dni wolnych od pracy - niezależnie od liczby dni wolnych od pracy w danym roku kalendarzowym z tytułu niedziel i świąt - uważa prokuratura.

Do tego zdaniem prokuratury wprowadzony przepis jest również niegodny z istotą dnia świątecznego, do którego każdy pracownik ma prawo. "Dzień świąteczny jest dniem wolnym od pracy, a to oznacza, że dzień świąteczny powinien być dniem wolnym realnie niezależnie od "zwykłego" rozkładu czasu pracy. "Nieuwzględnienie wpływu dnia świątecznego na wymiar czasu pracy pracownika sprawia,, że święto traci swój charakter dnia ustawowo wolnego od pracy" - uzasadnia swoje stanowisko Prokuratura Generalna.

- Stanowisko Prokuratury Generalnej jest bardzo ważne, bo jest ono bezstronne. Czekamy jeszcze na stanowisko Sejmu. Myślę, że na ostateczne rozstrzygnięcie w Trybunale poczekamy jeszcze co najmniej 3 miesiące - mówi dr Marcin Zieleniecki z Biura Eksperckiego Komisji Krajowej NSZZ "S".


Źródło:
http://gospodarka.gazeta.pl/firma/1,31560,10781467,Spor_o_Trzech_Kroli__Prokuratura_broni_swieta_i_dni.html
Dodano: 09-12-2011 12:00
Odsłon: 306

Skomentuj: