Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Gospodarka »

Były szef Olympusa Tsuyoshi Kikukawa w areszcie

Były szef Olympusa Tsuyoshi Kikukawa w areszcie

Były szef Olympusa Tsuyoshi Kikukawa oraz sześciu innych pracowników firmy zostało aresztowanych w związku z ukrywaniem wyników finansowych producenta sprzętu fotograficznego
Wśród zatrzymanych oprócz Kikukawy jest m.in. dwóch byłych członków zarządu Olympus Corp.

- Traktujemy tę sprawę poważnie - powiedział rzecznik Olympusa Yoshiaki Yamada w rozmowie z serwisem Bloomberg. - Będziemy w pełni współpracować z organami śledczymi.

O tuszowaniu strat w spółce poinformował opinię publiczną były szef firmy, Brytyjczyk Michael Woodford. Wszczęte po jego wypowiedziach śledztwo wykazało, że japoński koncern mógł ukryć przed inwestorami nawet 1,67 mld dol. strat.

Zamówiony przez Woodforda audyt w PricewaterhouseCoopers wykazał wiele dziwnych transakcji sugerujących tuszowanie strat. Okazało się m.in., że firma przy przejmowaniu brytyjskiej spółki Gyrus za 2,2 mld dol. zapłaciła firmom doradczym aż 687 mln dol., o wiele więcej niż zwyczajowe 1-2 proc. kwoty transakcji. Kikukawa pełnił w tym okresie funkcję szefa rady nadzorczej.

Po wyrzuceniu Woodforda szefem spółki został właśnie Kikukawa. Podał się do dymisji po zaledwie dwóch tygodniach urzędowania, przyznając się do ukrywania strat z inwestycji.

Obecnie firmą zarządza Japończyk Shuichi Takayama.


Źródło:
http://gospodarka.gazeta.pl/IT/1,69805,11165123,Byly_szef_Olympusa_Tsuyoshi_Kikukawa_w_areszcie.html
Dodano: 17-02-2012 12:00
Odsłon: 1242

Skomentuj: