Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Gospodarka »

Przedsiębiorcy: w prawie jest coraz więcej absurdów

Przedsiębiorcy: w prawie jest coraz więcej absurdów

Niebezpiecznie wzrasta ilość absurdów prawnych - tak uważa ponad połowa przedsiębiorców uczestniczących w programie Rzetelna Firma. Tylko 2 proc. spośród ponad tysiąca ankietowanych w badaniu "Absurdy prawne w działalności polskich przedsiębiorstw" jest innego zdania, dostrzegając poprawę jakości polskiego prawa.
Polskie prawo, mimo licznych zmian, zawiera kuriozalne przepisy, a ilość absurdów prawnych zamiast spadać, wzrasta. Tak stwierdziła ponad połowa przedsiębiorców, którzy wzięli udział w badaniu "Absurdy prawne w działalności polskich przedsiębiorstw", przeprowadzonym przez program Rzetelna Firma. 42 proc. badanych przedsiębiorców w ciągu ostatniego roku zauważyło zwiększenie ilości niedorzecznych przepisów prawnych, natomiast 12 proc. ankietowanych stwierdziło, że wzrost bubli prawnych jest zdecydowany. Żadnych zmian nie odnotowała 1/4 osób prowadzących działalność gospodarczą. Niewiele, bo tylko 2 proc. badanych, zaobserwowało poprawę jakości polskiego prawa i zmniejszenie liczby absurdalnych regulacji.

- Przedsiębiorcy krytycznie oceniają zmiany w polskim prawie, które zamiast być nieustannie poprawiane i służyć prowadzeniu działalności gospodarczej, nadal zawiera buble. Ustawodawca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że tworzenie złego prawa może prowadzić do lekceważenia przepisów i rażących nadużyć - mówi Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy.

Jak pokazuje badanie, najwięcej niedorzecznych przepisów znajduje się w prawie podatkowym. Co trzeci ankietowany natknął się w ciągu ostatniego roku na absurd prawny właśnie podczas realizacji obowiązków podatkowych. Według jednej piątej ankietowanych, uciążliwe i pozbawione sensu przepisy można znaleźć w prawie pracy i systemie ubezpieczeń społecznych. 12 proc. badanych przedsiębiorców z kuriozalnymi regulacjami spotykała podczas zdobywania zezwoleń, licencji i koncesji potrzebnych do rozpoczęcia własnej działalności. Również rozwijanie własnej firmy nie obywa się bez przeszkód. 6 proc. przedsiębiorców uczestniczących w badaniu napotkało przy poszerzaniu już prowadzonej działalności gospodarczej na przeszkody w postaci niedorzecznych regulacji. Tylko 14 proc. ankietowanych nie spotkało się w ciągu ostatniego roku z absurdami prawnymi.

Badanie "Absurdy prawne w działalności polskich przedsiębiorstw" zostało przeprowadzone w lutym 2012 roku na reprezentatywnej grupie 1086 przedsiębiorstw, wybranych spośród ponad 41 000 firm, które uczestniczą w programie Rzetelna Firma.


Źródło:
http://gospodarka.gazeta.pl/firma/1,31560,11160354,Przedsiebiorcy__w_prawie_jest_coraz_wiecej_absurdow.html
Dodano: 17-02-2012 12:00
Odsłon: 1116

Skomentuj: