Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Gospodarka »

Kto szpera w sieci, szukając osób? TVP i... Lasy Państwowe

Kto szpera w sieci, szukając osób? TVP i... Lasy Państwowe

TVP, GUS, banki, ubezpieczyciele. A także Lasy Państwowe. Te firmy i instytucje najczęściej wyszukują w sieci informacje o konkretnych osobach - wynika z zestawienia, jakie dla serwisu Wyborcza.biz przygotowała wyszukiwarka 123people.pl
Wyszukiwarka, bazując na adresach IP komputerów, sprawdziła, kto za jej pośrednictwem szpera, szukając informacji o osobach. Dane zostały zebrane w okresie styczeń-wrzesień 2011.

Kto na czele? Liderem jest TVP, i to zdecydowanym. Co miesiąc pracownicy publicznej telewizji szukają informacji o blisko tysiącu osób. Na dalszych miejscach banki (PKO BP, Pekao SA), Urząd Miasta Stołecznego Warszawa, PZU. A na szóstym - Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych.

Skąd telewizja? - TVP jest nadawcą publicznym, firmą opartą na pracy dziennikarskiej, a w niej informacja o ludziach czy to biznesu, czy polityki, czy kultury etc. jest kwestią kluczową - tłumaczy nam Joanna Stempień-Rogalińska, rzecznik prasowy TVP.

Lasy Państwowe? - Tak wysoka pozycja może wynikać z tego, że pracownicy Lasów Państwowych, a jest ich 25 tys., mają ogromną liczbę klientów, instytucji, z którymi współpracują i często kontaktów do nich szukają w internecie - sugeruje Anna Malinowska, rzecznik spółki.

Ten drugi przypadek potwierdza Ilona Grzywińska, która zajmuje się PR wyszukiwarki 123people w Polsce. - Zapytania, które dotyczą partnerów biznesowych, to druga największa grupa rodzajów wyszukiwań, zaraz po osobistych. W instytucjach, jak banki, firmy ubezpieczeniowe czy ministerstwa, często sprawdza się tak zwaną reputację online potencjalnych klientów, ale też pracowników czy partnerów biznesowych - mówi. W ramach promocji własnej usługi podobne dane 123people publikowała też w Niemczech i Austrii: tam na wysokich miejscach plasowały się też ministerstwa (np. finansów lub spraw wewnętrznych), państwowa klinika w Salzburgu czy banki oraz ubezpieczyciele.

Część z tych wyszukiwań, jak przekonywali rzecznicy, nie wynika z polityki firm, ale z prywatnych aktywności pracowników. Nie jest jednak tajemnicą, że sprawdzają pewne informacje - np. przy badaniu wniosków kredytowych - na serwisach społecznościowych, w sieci osób szukają choćby windykatorzy.

To oczywiście nie są do końca reprezentatywne dane, bo choć 123people.pl jest wyszukiwarką dedykowaną do wyszukiwania informacji o osobach, to i tak nie mogą się w żaden sposób równać z Google'em. Ale pokazują pewien trend - według niektórych szacunków mniej więcej 30 proc. wszystkich wyszukiwań w sieci dotyczy osób (także celebrytów lub znajomych).

Według danych 123people.pl, poniższa dwudziestka firm i instytucji, wygenerowała w danym okresie ok. 10 proc. wszystkich zapytań w wyszukiwarce.

Kto najczęściej szukał?

Liczba wyszukiwań w okresie styczeń-wrzesień 2011 r.

Telewizja Polska SA7847PKO BP6392Pekao SA5950Urząd Miasta Stołecznego Warszawa4552Centrum Informatyki Grupy PZU4544Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych4328Główny Urząd Statystyczny3984Straż Graniczna3426ZUS (Warszawa)3001Allianz Informatyka2756

Druga dziesiątka:

11. Polskie Radio

12. Open Finance S

13. Bank BPH

14. Energis Polska

15. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

16. Comarch

17. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji

18. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

19. BRE Bank.

20. Kredyt Bank


Źródło:
http://gospodarka.gazeta.pl/IT/1,69805,11172940,Kto_szpera_w_sieci__szukajac_osob__TVP_i____Lasy_Panstwowe.html
Dodano: 18-02-2012 12:00
Odsłon: 1088

Skomentuj: