Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Gospodarka »

Biblioteka publiczna z e-bookami. Placówka na Ursynowie pierwsza w Polsce

Biblioteka publiczna z e-bookami. Placówka na Ursynowie pierwsza w Polsce

Biblioteka im. Niemcewicza na warszawskim Ursynowie jako pierwsza biblioteka publiczna w Polsce udostępniła czytelnikom zasoby World eBook Library - jednego z największych na świecie zbiorów książek elektronicznych. Oferta wypożyczalni wzbogaciła się o ponad 2,1 mln tytułów, które można przeczytać, nie wychodząc z domu.


Ze zbiorów World eBook Library można korzystać za pośrednictwem strony internetowej Ursynowskiej Biblioteki Publicznej (http://www.bpursynow.pl/) od początku lutego. Po okresie testów wypożyczalnia jako pierwsza biblioteka publiczna w kraju zdecydowała się na wykupienie licencji stałej, która daje czytelnikom nieograniczony dostęp do jej zasobów przez 12 miesięcy. Użytkownicy ursynowskiej biblioteki dołączyli w ten sposób do grona ponad 4 mln czytelników World eBook Library.

- Próbowaliśmy wcześniej, jakie będzie zainteresowanie tego rodzaju zbiorami. Było na tyle duże, że doszliśmy do wniosku, że stała licencja spełni swoje zadanie - tłumaczy powody swojej decyzji kierująca ursynowską biblioteką Anna Wolska.

Dyrektorka nie chce zdradzić kwoty wydanej na zakup licencji, wyjaśnia jednak, że koszt dostępu użytkowników biblioteki do platformy e-booków nie przekracza 5 proc. jej rocznego budżetu przeznaczonego na uzupełnianie zbiorów.

Dotychczas z dostępu testowego do World eBook Library zdążyły skorzystać inne warszawskie wypożyczalnie: na Woli, Pradze-Północ, Pradze-Południe, we Włochach, Śródmieściu oraz biblioteka miejska na Koszykowej. - Przypuszczam, że w przyszłości wszystkie warszawskie biblioteki dzielnicowe zakupią takie licencje - dodaje Wolska.

Do niedawna zainteresowanie dostępem do cyfrowych zbiorów było domeną bibliotek specjalistycznych. - Biblioteki akademickie są bardziej otwarte na tego typu nowości. Do korzystania z elektronicznych publikacji już kilka lat temu przekonali się studenci i wykładowcy. Doceniają wirtualne biblioteki, bo ten sposób zdobywania informacji jest zdecydowanie wygodniejszy i daje więcej możliwości - tłumaczy Urszula Sasimowicz-Andrzejewska z firmy ABE-IPS, która zajmuje się dystrybucją licencji World eBook Library w Polsce.

W bazie World eBook Library znajduje się ponad 2 mln pełnotekstowych publikacji, a także ponad 23 tys. audiobooków. Są to książki i dokumenty elektroniczne w mniej więcej 100 językach. Publikacji w języku polskim jest na razie stosunkowo niewiele, bo tylko nieco ponad 2300, ale Sasimowicz-Andrzejewska zapewnia, że zasób cyfrowej biblioteki bardzo szybko się powiększa - miesięcznie przybywa ok. 50 tys. nowych publikacji.

Książki z elektronicznej wypożyczalni można ściągnąć na domowy komputer, czytnik e-booków, a nawet na telefon. Dostępne są w popularnych formatach plików: pdf i mp3, a ich przewaga nad tradycyjnymi zbiorami polega m.in. na tym, że nie trzeba ich w terminie zwracać do wypożyczalni - raz pobrany wolumin może pozostać na komputerze czytelnika.

Zbiory World eBook Library opierają się głównie na publikacjach nieobjętych ochroną praw autorskim. W zbiorach brakuje nowości i rozbudowanych opracowań fachowych, jednak specjalista w dziedzinie ochrony własności intelektualnej Konrad Gliściński przestrzega przed niedocenianiem zasobów wirtualnych wypożyczalni. - Biblioteki, które gromadzą te wszystkie informacje w jednym miejscu i umożliwiają do nich nieograniczony dostęp, mają bardzo dużą wartość - przekonuje prawnik.


Źródło:
http://gospodarka.gazeta.pl/IT/1,69805,11178397,Biblioteka_publiczna_z_e_bookami__Placowka_na_Ursynowie.html
Dodano: 20-02-2012 12:00
Odsłon: 1122

Skomentuj: