Wiadomości » Warszawa »
Tak będzie wyglądać kaplica na Stadionie Narodowym
Tak będzie wyglądać kaplica na Stadionie Narodowym
Narodowe Centrum Sportu przedstawiło w czwartek projekt kaplicy wielowyznaniowej na Stadionie Narodowym w Warszawie. Jej wnętrze zostało zaprojektowane tak, aby mogli się tu modlić wyznawcy różnych religii.Niewielka kaplica o powierzchni 260 m kw ulokowana jest we wnętrzu Stadionu Narodowego, piętro niżej, niż płyta boiska, tuż obok wejścia VIP-owskiego od strony ul. Wybrzeże Szczecińskie. - W związku z tym, że Stadion Narodowy będzie miejscem wielu imprez często z międzynarodową publicznością, uznaliśmy, że w budynku, który w naturalny sposób stanie się również wizytówką Polski, kaplica powinna mieć charakter wielowyznaniowy. Wierzymy, że dzięki dogodnej lokalizacji nie tylko piłkarze będą mogli pomodlić się przed ważnym meczem, ale również wszyscy, którzy potrzebują chwili spokoju znajdą tu odpowiednie miejsce. Od dłuższego czasu otrzymujemy również zapytania o możliwość zarezerwowania kaplicy na ceremonię zaślubin czy chrztu - tłumaczy Robert Wojtaś, wiceprezes spółki Narodowe Centrum Sportu, które nadzoruje budowę stadionu. W czwartek NCS zaprezentował projekt kaplicy. Stworzyła go pracownia architektoniczna PS Studio. Ta sama spółka zaprojektowała też lożę VIP-owską na Stadionie Narodowym. Kaplica ma być utrzymana w podobnym chłodnym, minimalistycznym stylu.
Światło i przestrzeń
Użycie w jednej kaplicy wszystkich symboli poszczególnych religii - menory, krzyża łacińskiego oraz krzyża prawosławnego - jest według przedstawicieli tych religii zabronione. Dlatego projektanci - Paulina Suchenek, Justyna Szablińska i Bartek Czarnecki - zaprojektowali swiątynię sprowadzoną do wspólnego mianownika - przestrzeni i światła.
- Główna myśl przewodnia była taka, żeby stworzyć miejsce, które skłaniałoby do kontemplacji już bez żadnych symboli religijnych - opowiada Paulina Suchenek. - Zaprojektowaliśmy wnętrze neutralne, pozwalające na zagłębienie się w modlitwie.
Na co dzień w kaplicy nie będzie żadnych symboli religijnych. Będą przechowywane w niewielkim pomieszczeniu na jej zapleczu. Najważniejszym elementem kaplicy będzie nawiązująca do architektury sakralnej kolumnada z płaskich, wysokich paneli, które można będzie obracać. Ma symbolicznie oddzielać pomieszczenie od reszty stadionu oraz optycznie je podwyższać. Światłem można operować tak, by podkreślało kierunki modlitwy, które są różne dla różnych wyznań.
Na nabożeństwo dla chrześcijan kolumnada ołtarz usytuowany będzie na osi głównej kaplicy na wprost wejścia. Za ołtarzem będzie zawieszany krzyż. Ta ściana oraz ołtarz będzie podświetlany, wskazując kierunek modlitwy. Dla wyznawców judaizmu zaproponowano inny układ krzeseł, a na środku ustawiono pulpit do czytania Tory oraz siedmioramienny świecznik - menorę. Aby umożliwić modlitwę dla wyznawców islamu, z sali modlitw będą usuwane wszystkie ławki, aby zapewnić jak największej liczbie wiernych miejsce do modlitwy. Lamele kolumnady będą obrócone w stronę Mekki i podświetlone. W posadzce umieszczono ponadto ornamenty symbolizujące dywaniki modlitewne i wskazujące kierunek modlitwy.
Wielowyznaniowa zgoda
Projekt kaplicy wielowyznaniowej uzgodniony został z Diecezją Warszawsko - Praską, Polską Radą Ekumeniczną, Polską Gminą Żydowską oraz Muzułmańskim Związkiem Religijnym w Polsce.
- Z uznaniem oceniamy wysiłek architektów mający na celu dostosowanie jednego wnętrza do użytku kilku religii. Doceniamy przyjęte rozwiązania. Zapewniają one godne warunki dla udziału ok. 150 osób w modlitwach lub Liturgii rzymsko-katolickiej. - zakomunikowali wspólnie ks. prał. Wojciech Lipka, kanclerz kurii, ks. prał. Marek Solarczyk, proboszcz i ceremoniarz Katedry Św. Floriana oraz ks. prał. Zygmunt Podstawka, proboszcz parafii Bożego Ciała
- Projekt Kaplicy jest w moim odczuciu bardzo udany - mówi ks. Ireneusz Lukas, Dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej. - Zwróciłem uwagę na bardzo ciekawe oświetlenie pozwalające w różny sposób aranżować wnętrze kaplicy. Wystrój wnętrza sprzyja refleksji, modlitwie i medytacji.
- Idea Kaplicy Wielowyznaniowej na Stadionie Narodowym sprawia, że czuje się dumny z tego, że jestem Warszawiakiem -mówi Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski. - Planowanie tego miejsca odbywa się z niezwykłym rozmysłem oraz niezwykłą wrażliwością na całe spektrum religi praktykowanych tu w Warszawie. To miejsce może być kolejnym przykładem z Psalmu 133: "Oto jak dobrze i jak miło, gdy bracia mieszkają razem" -.
- Serdecznie dziękuję za projekt kaplicy wielowyznaniowej na Stadionie Narodowym. Projekt spełnia nasze potrzeby i myślę że spokojnie będziemy mogli się modlić i skorzystać z tej kaplicy z pełnym szacunkiem dla wyznawców innych religii - powiedział imam Nezar Charif.
Wspólne nabożeństwo z okazji otwarcia Kaplicy na Stadionie Narodowym w Warszawie przewidziane jest wiosną 2011 roku.
Przeczytaj także: Następny finał WOŚP na Stadionie Narodowym!
Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,95190,8942252,Tak_bedzie_wygladac_kaplica_na_Stadionie_Narodowym.htmlDodano: 13-01-2011 13:00Odsłon: 280
Dodano: 13-01-2011 13:00
Odsłon: 280