Wiadomości » Warszawa »
Komercja wchodzi do szpitali. Walczą z prywatnymi firmami
Komercja wchodzi do szpitali. Walczą z prywatnymi firmami
Szpitale-spółki w nowej formie działają dopiero od stycznia, ale już wszystkie rozkręcają usługi komercyjne. Chcą walczyć o kasę z prywatnymi gabinetami i firmami.Samorząd województwa podsumował wczoraj pierwsze tygodnie działania dwóch swoich szpitali jako spółek - Bródnowskiego Centrum Specjalistycznego (dawny Szpital Bródnowski) i szpitala w Siedlcach. Zapowiedział, że spółką ma być też Stocer w Konstancinie-Jeziornie, Wojewódzkie Centrum Stomatologii i Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu. We wszystkich podmiotach 100 proc. udziałów ma samorząd województwa.
Ratusz na razie przekształcił tylko szpital na Solcu, który także jako niepubliczna placówka działa od początku roku.
Na Bródnie liczą na zyski
Szpital Bródnowski od stycznia ma czyste konto, bo 147 mln zł długów wziął na siebie samorząd. - Po konsultacjach przejęliśmy do nowych spółek wszystkich pracowników - mówi Adam Struzik, marszałek. - To zapewniło nam spokój społeczny.
Placówka z Bródna nadal głównie leczy pacjentów w ramach kontraktu z NFZ. - Nie zmniejszy się liczba chorych przyjmowanych w ramach ubezpieczenia - podkreśla Teresa Bogiel, prezes zarządu Bródnowskiego Centrum Specjalistycznego. - W 2011 r mamy na leczenie więcej o 4 mln zł.
Placówka liczy jednak na dodatkowe zyski z usług komercyjnych. - Możemy świadczyć usługi po godzinach i w weekendy, gdy aparatura stoi pusta - podkreśla Bogiel. - Kadra medyczna chce przyjmować dodatkowych pacjentów. To nie wydłuży kolejek, przeciwnie powinno je skrócić.
Od lutego szpital wprowadza płatne konsultacje u swoich profesorów. Jeśli komuś zależy na czasie, bez czekania w kolejce, będzie mógł skorzystać z USG, rezonansu czy laboratorium. Szpital uruchomił pierwsze w Polsce urządzenie do bezinwazyjnego usuwania guzów mózgu - Gamma Knife. Można nim usuwać guzy do 3,5 cm sześc. objętości. Nie trzeba nawiercać czaszki. Sprzęt wstawiła prywatna firma w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Placówka zamierza uruchomić 24-godzinne centrum leczenia krwawienia z przewodu pokarmowego.
Stomatologia też do przeksztalcenia
Wojewódzkie Centrum Stomatologii ma zostać przekształcone w pierwszym kwartale tego roku. Placówka nie była zadłużona, ale jako podmiot publiczny nie mogła proponować wielu usług, za które nie płaci NFZ. - Rynek prywatnych usług stomatologicznych wzrasta średnio o 10 proc. z roku na rok - podkreśla Tatiana Garstka, prezes zarządu Mazowieckiego Centrum Stomatologii (dawne Wojewódzkie Centrum Stomatologii). - My w 2010 r. leczyliśmy ponad 130 tys. pacjentów. Jako spółka będziemy mogli więcej zaproponować.
Garstka podkreśla, że są w stanie leczyć zarówno dzieci, dorosłych, jaki i osoby starsze, np. z problemami mięśnia sercowego, czy niepełnosprawnych. Liczą na to, że chorzy zapłacą za nierefundowaną ortodoncję, implanty czy bezbolesne, komputerowe znieczulenia. - Mamy lekarzy prawie wszystkich specjalności stomatologicznych, począwszy od stomatologii zachowawczej, przez protetykę, chirurgię stomatologiczną, dziecięcej czy leczenie chorób błony śluzowej i dziąseł - dodaje Garstka.
Wyniki dopiero zobaczymy
Prezesi spółek o wynikach finansowych mówią niechętnie. - Pierwsze bilanse będą w lutym - mówi Teresa Romanowska, prezes zarządu szpitala na Solcu. - W pierwszym kwartale będziemy mieli wiele dodatkowych kosztów związanych m.in.: ze zmianą organizacji pracy i informatyzacją jednostki.
Jeśli szpitale-spółki będą na minusie, muszą ogłosić upadłość. Wtedy właściciel może je dofinansować. - Mamy kilka planów awaryjnych. Można połączyć szpital z inną placówką, ale na razie negatywnych scenariuszy nie bierzemy pod uwagę. Szpital na Solcu szuka nowych źródeł dochodu. Otworzył poradnię podstawowej opieki medycznej. Komercyjnie rozwijać chce proktologię - dodaje Dariusz Hajdukiewicz, dyrektor biura polityki zdrowotnej.
Przeczytaj także: Dwa tysiące chorych czeka w kolejce do zabiegu
Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,95190,9004327,Komercja_wchodzi_do_szpitali__Walcza_z_prywatnymi.htmlDodano: 26-01-2011 11:00Odsłon: 228
Dodano: 26-01-2011 11:00
Odsłon: 228