Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Warszawa »

Spotkanie Trójkąta Weimarskiego i Rosji? "Francja chętnie weźmie w nim udział"

Spotkanie Trójkąta Weimarskiego i Rosji? "Francja chętnie weźmie w nim udział"

Spotkanie przywódców Trójkąta Weimarskiego i Rosji? Takiej możliwości nie odrzucają zarówno Bronisław Komorowski, jak i Nicolas Sarkozy. - Jeśli do takiego spotkania miało by dojść, Francja chętnie weźmie w nim udział - zadeklarował Sarkozy po rozmowach podczas szczytu Trójkąta Weimarskiego w Warszawie. Wyraził uznanie wobec Komorowskiego za jego "odważne podejście do Rosji" i podkreślił, że Francję i Polskę łączą wspólne podglądy, zwłaszcza w kwestii obronności.


Angela Merkel, Nicolas Sarkozy i Bronisław Komorowski rozmawiali dziś w Pałacu Wilanowskim o możliwości rozwoju dalszej współpracy w ramach Trójkąta, omówili również m.in. wspólną politykę bezpieczeństwa i obrony. - Polska konsekwentnie opowiada się za pogłębieniem tej polityki - mówił na wspólnej konferencji prasowej podsumowującej rozmowy Bronisław Komorowski.

Jak podkreślił, podczas rozmów przedstawił też główne cele naszej prezydencji w UE. Merkel zapewniła podczas konferencji, że Niemcy będą wspierać Polskę i jej priorytety podczas jej przewodnictwa, w tym ważny dla naszego MSZ projekt Partnerstwa Wschodniego.

- Chciałbym powiedzieć, kierując te słowa do prezydenta Polski, że bardzo przyjemnie jest być na tym szczycie. Bardzo cieszę się, że Polska, którą zawsze uznawałem za jeden z wielkich krajów europejskich, chce odgrywać większą rolę w sprawach europejskich, zwłaszcza na polu polityki bezpieczeństwa i obrony, która zresztą jest priorytetem również dla Francji. Bardzo cieszę się, że mamy zbieżne poglądy w wielu sprawach, m.in. ws. obronności. W dzisiejszym świecie niestabilnym, pełnym zagrożeń, Europa musi pamiętać o tym, by wzmocnić swoją polityką obronną - mówił prezydent Sarkozy po rozmowach w ramach Trójkąta Weimarskiego - powiedział Nicolas Sarkozy podczas konferencji.

- Cieszę się, że prezydent Komorowski chce doprowadzić do pogłębienia współpracy między Polską a Rosją. To zgodnie z tym, o czym rozmawialiśmy z panią kanclerz Merkel - dodał.

Sarkozy: Komorowski ma odważne podejście do Rosji

Na pytanie, czy byłoby możliwe spotkanie przywódców Trójkąta z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem, prezydent Komorowski odpowiedział, że nie widzi przeszkód. - Byłoby ze wszech miar wskazane i powiem - oczekiwane pewnie, gdyby się udało w przyszłości doprowadzić do takiego spotkania z udziałem także i prezydenta Rosji, zaproszonego jako gość. To jest pytanie o postęp w zakresie współpracy Rosji i UE jako całości, pewnie - w jakiejś mierze - także pytanie o rozwój współpracy dialogu polsko-rosyjskiego - odpowiedział polski prezydent.

Według niego, "jest dobrą tradycją spotkań Trójkąta Weimarskiego, że między innymi ze względu na swoistą specjalizację Polski, jaką jest zainteresowanie europejską polityką wschodnią, (na spotkania w ramach Trójkąta) bywają zapraszani politycy z krajów poza UE".

- Podejście pana prezydenta do Rosji jest bardzo inteligentne i odważne. Wszystkie te działania, które pozwolą zrozumieć, że zimna wojna się skończyła, będą odbierane pozytywnie. Jeśli takie spotkanie, w takim właśnie formacie miałoby się w przyszłości odbyć, to Francja z ogromną przyjemnością będzie w nim uczestniczyć - dodał Sarkozy.



Szkolenia dyplomatów, wymiana młodzieży, współpraca TVP z Arte

Komorowski poinformował też, że podczas rozmów padły deklaracje współpracy na polu kultury i nauki. - Jest zgoda na pogłębienie współpracy w obszarze polityki społecznej, wspieranie wymiany młodzieży - mówił. - Popieram propozycje prezydenta, aby Trójkąt Weimarki oznaczał nie tylko organizację szczytów, ale aby rozbudować współpracę między młodzieżą, naszym społeczeństwem obywatelskim - poparł go Sarkozy.

Rozmowa dotyczyła także współdziałania w zakresie szkolenia dyplomatów, co - argumentował Komorowski - "jest istotne w procesie ujednolicania standardów i wiedzy". - Mówiliśmy też o możliwości pogłębienia współpracy w ramach instytutów naukowych, które były instytutami niemiecko-francuskimi. Chcielibyśmy, by to objęło także polskie zaangażowanie - podkreślił polski prezydent.

Rozmowa przywódców Polski, Francji i Niemiec dotyczyła też perspektywy współpracy telewizji. - Była umowa o współdziałaniu telewizji Arte z TVP. Będziemy dążyli do odbudowania tej współpracy, ważnej dla kształtowania wizerunku naszych krajów - dodał Komorowski, a Sarkozy poparł ten plan.

- Trójkąt Weimarski może mieć jeszcze większe znaczenie, jeśli chodzi o społeczeństwo obywatelskie - zgodziła się kanclerz Merkel.

Szczyt Trójkąta Weimarskiego w Warszawie

Merkel przyjechała do pałacu punktualnie w południe. Parę minut później pojawił się Sarkozy. Powitanie rozpoczęło się od odegrania hymnów Francji, Niemiec i Polski. Tuż po tym rozpoczęły się rozmowy trójstronne w pałacu.

Podczas spotkania rozmów przed pałacem protestowali związkowcy z "Solidarności". Przyjechali, by zamanifestować swoje niezadowolenie z powodu kolejnych inwestycji francuskich spółek w polski sektor energetyczny. - To bezsensowna prywatyzacja polskiego sektora energetycznego przez państwową spółkę francuską - mówił Dariusz Caban z "Solidarności".

To pierwszy szczyt Trójkąta po ponad czteroletniej przerwie. Poprzednie spotkanie odbyło się w Niemczech w 2006 roku. W 2008 roku Lech Kaczyński odwołał swoją obecność na szczycie.

Komorowski przez spotkaniem podkreślał, że liczy na wznowienie i zacieśnienie współpracy, ale eksperci widzą słabe szanse. Wskazują, że formuła Trójkąta wyczerpała się, a jego uczestnicy mówią różnymi głosami np. ws. Rosji

Czytaj też: ''Francja i Niemcy wiedzą, że Polska będzie coraz bardziej liczyć''


Źródło:
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,95190,9065377,Spotkanie_Trojkata_Weimarskiego_i_Rosji___Francja.html
Dodano: 07-02-2011 00:11
Odsłon: 194

Skomentuj: