Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Wrocław »

Wiemy, kto przyjedzie na wrześniowy Kongres Kultury

Wiemy, kto przyjedzie na wrześniowy Kongres Kultury

Zygmunt Bauman, Umberto Eco, Amos Oz, Brian Eno, Dubravka Ugrešić, Wiktor Jerofiejew, to tylko niektórzy z gości Europejskiego Kongresu Kultury zaczynającego się 8 września we Wrocławiu. Dzisiaj w Warszawie ogłoszono program imprezy.
Kongres we wrocławskiej Hali Stulecia ma być jednym z najważniejszych wydarzeń polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Potrwa cztery dni. Będzie przebiegał pod hasłem "Kultura dla zmiany społecznej", a otworzy go wystąpienie prof. Zygmunta Baumana, wybitnego socjologa, który będzie mówił na temat stanu współczesnej kultury europejskiej i perspektyw jej rozwoju. Jego nowa książka "Scenariusze kultury europejskiej", napisana specjalnie na Kongres, ma być osią wszystkich debat i wydarzeń.

Michał Merczyński, dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego, który odpowiada za organizację imprezy: - Program kongresu opierać się będzie na czterech nogach, tak jak wrocławski Pawilon ma cztery kopuły. Pierwszą będzie oficjalne spotkanie ministrów kultury, drugą 11 paneli dyskusyjnych, trzecia to spotkanie najważniejszych urzędników europejskich z przedstawicielami organizacji pozarządowych. Dojdą do tego wydarzenia artystyczne. Chcemy pokazać, że kultura może być generatorem społecznej zmiany i pełnić funkcję krytyczną. Kładziemy nacisk na kulturę niezależną i obywatelską, dlatego przy tworzeniu programu współpracujemy z organizacjami pozarządowymi z Polski i Europy.

Sercem Kongresu będzie debata z udziałem 300 artystów, naukowców, filozofów i aktywistów z całej Europy, poświęcona najważniejszym problemom współczesnej kultury, takim jak wolność i cenzura, kultura otwarta, relacje między kulturą a ekonomią i władzą, lobbing kulturalny, przetwarzanie idei w sztuce, nowe media i ich wpływ na kulturę, cyfryzacja i kwestia praw autorskich.

- Chcemy, aby debata polityczna przeplatała się na Kongresie z intelektualną i artystyczną. Chodzi o to, aby skupić we Wrocławiu energię europejskiej kultury i pokazać, że kultura obywatelska jest ważnym elementem naszej rzeczywistości - mówi Michał Merczyński.

W komitecie honorowym kongresu zasiądą m.in. choreograf Jan Fabre, kompozytorzy Arvo Pärt, Krzysztof Penderecki, pisarze Tadeusz Różewicz, Umberto Eco, Amos Oz, filozof Peter Sloterdijk, reżyserzy Andrzej Wajda i Alan Parker oraz Vaclav Havel, pisarz i pierwszy prezydent Republiki Czeskiej.

Obradom będzie towarzyszyć multidyscyplinarny festiwal artystyczny, w którego programie znajdą się masowe widowiska i projekty eksperymentalne. M.in. Groupe F, jeden z najsłynniejszych teatrów pirotechnicznych na świecie, przygotowuje symultaniczne widowisko na Ostrowie Tumskim.

Odbędą się także dwa niecodzienne koncerty muzyki Krzysztofa Pendereckiego - w pierwszym weźmie udział Jonny Greenwood, gitarzysta zespołu Radiohead, który równie dobrze czuje się w repertuarze rockowym, w drugim zagra Aphex Twin, guru współczesnej muzyki elektronicznej z Wielkiej Brytanii.

Do Wrocławia przyjedzie również inna gwiazda muzyki rockowej - Brian Eno, producent muzyczny i twórca ambientu, znany z występów z U2 i Davidem Bowie. Stworzy specjalny program dla naszej fontanny na Pergoli.

Nie zabraknie polskiej muzyki: Artur Rojek, lider zespołu Myslovitz, przygotuje program festiwalowego klubu muzycznego, w którym zagrają zaangażowane społecznie zespoły z Polski i Europy.

Wydarzeniem programu teatralnego ma być premiera spektaklu Krystiana Lupy według sztuki Doroty Masłowskiej we wrocławskim Teatrze Polskim. Tekst pod roboczym tytułem "X-peryment" powstaje podczas prób z udziałem zespołu.

Kuratorka teatralna Agata Siwiak przygotowuje cykl spektakli i performansów, inspirowanych działalnością Pomarańczowej Alternatywy. Zaproszeni przez Siwiak artyści również tworzą happeningi i uliczne interwencje artystyczne. Zobaczymy performance włoskiego artysty Massimo Furlana, który kilka lat temu na zrujnowanym Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie samotnie odtworzył mecz Polska - Belgia z 1982 roku, wcielając się w postać Zbigniewa Bońka. We Wrocławiu odegra telewizyjny konkurs Eurowizji z 1973 roku.

W planach jest też nowy spektakl duetu Monika Strzępka i Paweł Demirski o komercjalizacji przestrzeni publicznej oraz akcja paryskiego kolektywu artystycznego Société Réaliste poświęcona problemowi globalnej emigracji.

Przygotowaniem wystaw sztuki wizualnej zajmie się 10 kuratorów z Polski i Europy, m.in. Aneta Szyłak z Instytutu Sztuki Wyspa i Joanna Mytkowska z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Grupa polskich dizajnerów pokaże w przestrzeniach publicznych Wrocławia mobilne "meble dyskursywne", będzie też krytyczna wystawa architektury, zainspirowana Światową Wystawą w Nowym Jorku z 1939 roku o znamiennej, biorąc pod uwagę czas, nazwie - "Budując świat jutra". Jej tematem będzie obietnica jako element polityki i narzędzie inżynierii społecznej.

Część projektów artystycznych rozpocznie się jeszcze przed kongresem, należy do nich międzynarodowy konkurs na remiks o Stoczni Gdańskiej, w ramach którego internauci z całego świata będą mogli tworzyć własne prace na podstawie materiałów archiwalnych z lat 80. udostępnionych na portalu Dailymotion. Nadesłane remiksy ocenią: Zbigniew Rybczyński, Wilhelm Sasnal, medioznawca Ryszard Kluszczyński i Mathieu Gallet, dyrektor Institut National de l'Audiovisuel (INA) z Francji.

Merczyński: - Oprócz imprez w ramach kongresu namawiam wrocławskie instytucje, by w tym czasie zaprezentowały najciekawsze swoje przedsięwzięcia, by goście mogli poznać kulturę miasta.

Scenografię imprezy przygotowuje Boris Kudlieka z Opery Narodowej oraz artyści z pracowni WWAA - autorzy polskiego pawilonu na Expo w Szanghaju. Całość będzie finansowana ze środków ministerstwa, miasta Wrocław i źródeł prywatnych. Łączny budżet to 13 mln zł.

W piątek ruszyła internetowa strona kongresu www.culturecongress.eu


Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław
http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,9091653,Wiemy__kto_przyjedzie_na_wrzesniowy_Kongres_Kultury.html
Dodano: 11-02-2011 13:28
Odsłon: 194

Skomentuj: