Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Warszawa »

Oto nowy Smyk. Nowy właściciel rozbuduje budynek

Oto nowy Smyk. Nowy właściciel rozbuduje budynek

Belgijska firma Immobel przejęła dom handlowy Smyk, wraz z planami rozbudowy go o nowe skrzydło biurowe. Poinformuje o tym w czwartek na wspólnej konferencji z dotychczasowym właścicielem Smyka, firmą CDI.
Immobel to jedna z najstarszych belgijskich firm deweloperskich o blisko stupięćdziesięcioletniej tradycji. Buduje mieszkania i biura w Brukseli i Luksemburgu. W ubiegłym roku kontrolę nad tą firmą przejęła grupa Eastbridge. W ten sposób Immobel stał się spółką-siostrą (no, może przyrodnią) dla Centrum Development & Investments, które również należy do Eastbridge. CDI jest właścicielem nieruchomości w największych polskich miastach, w Warszawie należą do tej firmy Domy Towarowe Centrum oraz dom handlowy Smyk przy Al. Jerozolimskich. Tą drugą nieruchomość właśnie przejął belgijski deweloper. Lepiej od CDI zna się na projektach biurowych, a Smyk ma zostać rozbudowany o nowe biurowe skrzydło. Według naszych informacji warszawski ratusz na dniach ma wydać warunki zabudowy dla tej inwestycji.

Rozbudowany Smyk będzie mieć powierzchnię całkowitą ok. 35 tys. m kw, z czego handel zajmie ok. 9 tys, a biura - 14 tys. Przeszklone trójkątne biurowe skrzydło stanie na tyłach dzisiejszego Smyka, u zbiegu ul. Zgoda i Szpitalnej. Niezwykły projekt łączący tradycję i nowoczesność opracowali architekci z pracowni Andrzeja Chołdzyńskiego i RKW. Jego założeniem jest przywrócenie istniejącemu budynkowi pierwotnego kształtu, zaprojektowanego w 1952 r. przez Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Romańskiego. Wówczas nazywany był on Centralnym Domem Towarowym, jego symbolem był neon w kształcie spiralnej strzałki i pionowo ułożonych liter "CDT" oraz oryginalna elewacja od strony Alej Jerozolimskich. Tę ostatnią cechowały rytmiczne pionowe i poziome podziały poszczególnych okien inspirowane najwybitniejszymi osiągnięciami architektury europejskiego modernizmu. Przywrócenie elewacji w jej oryginalnej postaci (nie odtworzono jej po pożarze w 1975 r.) jest jednym z zamierzeń inwestora. Niższe piętra obiektu zostaną przeznaczone na sklepy, z wejściami bezpośrednio do sklepów od Alej Jerozolimskich oraz od ulicy Brackiej; natomiast górne kondygnacje stanowić będą biura oraz część restauracyjna w ostatniej kondygnacji nowej części. Pod nowym skrzydłem powstanie podziemny parking na ok. sto samochodów.

Na konferencji Immobel przedstawi zapewne swoje plany co do rozpoczęcia inwestycji. Wciąż jeszcze musi zdobyć dla niej ostateczną akceptację konserwatora zabytków. Kiedy po raz pierwszy przymierzał się do niej CDI, w listopadzie 2008 r., jej koszt szacował na sto milionów euro. Jeżeli Immobelowi udałoby się zdobyć pozwolenie na budowę w tym roku, prawdopodobnie mógłby skończyć inwestycję gdzieś na przełomie 2013 i 14 r.

Dom towarowy Smyk urośnie dwa razy
Źródło: warszawa.gazeta.pl
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,95190,9102710,Oto_nowy_Smyk__Nowy_wlasciciel_rozbuduje_budynek.html
Dodano: 14-02-2011 00:17
Odsłon: 322

Skomentuj: