Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Wrocław »

Nasze zdrowie w e-sieci z siedzibą przy Borowskiej

Nasze zdrowie w e-sieci z siedzibą przy Borowskiej

We Wrocławiu powstaje elektroniczny system obsługi danych medycznych Dolnoślązaków. Za kilkanaście miesięcy przy ul. Borowskiej stanie także wielki ośrodek, gdzie naukowcy będą mogli te informacje analizować. Skorzystają wszyscy: pacjenci, lekarze i badacze
Projekt e-Zdrowie ma sprawić, że każdy pacjent będzie miał dostęp do swoich danych medycznych. Nie będzie więc musiał powtarzać badań, gdy przeniesie się z jednej przychodni do drugiej. Całą historię swoich chorób, wyniki badań, informacje o lekarzach, nawykach żywieniowych i nałogach będzie mógł udostępnić nowemu lekarzowi.

- Bez zbędnych problemów przez internet będzie można przejrzeć na przykład zdjęcia rentgenowskie czy USG albo informacje, na co pacjent jest uczulony - opowiada Krzysztof Bednarek, członek zarządu Wrocławskiego Medycznego Parku Naukowo-Technologicznego, który odpowiada za projekt.

Początkowo baza danych ma obejmować Dolny Śląsk, z czasem jednak również placówki medyczne w całej Polsce. System może dzięki temu pomóc także w rozwoju tzw. telemedycyny. Na przykład, jeśli u pacjenta dojdzie do skomplikowanego złamania nogi lub ręki, a w miejscowym szpitalu nie będzie akurat dostępu do specjalisty, jego zdjęcia rentgenowskie mogą zostać przesłane do odpowiedniego lekarza, który pomoże w diagnozie.

- Telediagnostyka jest jednak trudnym tematem i pewnie trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, zanim się upowszechni. Wynika to z konieczności uregulowania kwestii prawnych i formalnych oraz wzięcia na siebie odpowiedzialności. W końcu w takiej sytuacji lekarz musi podejmować decyzję na odległość, nie widząc pacjenta - tłumaczy Bednarek.

Nad pracami czuwa konsorcjum placówek medycznych na czele z wałbrzyskim Specjalistycznym Szpitalem im. Sokołowskiego oraz dwoma wrocławskimi: im. Gromkowskiego i Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym.

Jednocześnie powstaje też ogólnopolski ośrodek innowacji i transferu technologii w zakresie e-zdrowia. Za mniej więcej 50 mln zł budynek zostanie wybudowany przy ul. Borowskiej do końca 2012 r.

- Jedyne, co nas teraz wstrzymuje przed rozpoczęciem przetargów, to oczekiwanie na decyzję Ministerstwa Skarbu Państwa, które musi zgodzić się na to, by Akademia Medyczna sprzedała nam grunt, na którym powstanie ośrodek - tłumaczy Rafał Biernat, prezes parku.

Budynek będzie musiał spełnić wiele regulacji związanych z bezpieczeństwem, m.in. samowystarczalnością energetyczną. Według założeń dzięki zamontowanym tam generatorom ośrodek będzie mógł funkcjonować odcięty od prądu nawet do 72 godz. Wszystko po to, by trzymane tam dane medyczne były bezpieczne.

W ośrodku poza centrum przetwarzania danych znajdą się także laboratoria medyczne wyposażone w podstawowy sprzęt do badań i analiz.

- Informacje zgromadzone w jednym miejscu umożliwią prowadzenie badań porównawczych - opowiada Bednarek. - Dzięki nim będzie można np. w krótkim czasie przeanalizować tysiąc próbek, poszukać prawidłowości, wytypować grupę ryzyka itd.

W realizacji projektu e-Zdrowie pomogą unijne dofinansowania z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. W projekcie współpracują także Politechnika Wrocławska, Akademia Medyczna i kilkanaście firm z branży medycznej i informatycznej.


Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław
http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,9120511,Nasze_zdrowie_w_e_sieci_z_siedziba_przy_Borowskiej.html
Dodano: 17-02-2011 13:00
Odsłon: 294

Skomentuj: