Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Warszawa »

Woda cuchnie zgniłymi jajami. Skąd smród w Kampinosie?

Woda cuchnie zgniłymi jajami. Skąd smród w Kampinosie?

Ścisły rezerwat Sieraków w Kampinoskim Parku Narodowym cierpi z powodu zalewającej go wody cuchnącej zgniłymi jajami. Jedna z hipotez mówi, że to skutek zrzucenia do lasu rozcieńczonych ścieków. Miesiąc temu zrobił to Izabelin zagrożony zalaniem przez weekendowe ulewy.
- Zapach jest tak duszący, że musieliśmy uciec znad strumyka w obawie o nasze zdrowie - mówi Piotr Matyjasiak. Pan Piotr jest naukowcem zajmującym się ekologią. Razem z żoną, nauczycielką biologii, mieszkają na skraju Puszczy Kampinoskiej od siedmiu lat. Niezależnie od pory roku kilka razy w tygodniu wędrują szlakami wiodącymi przez puszczę.

Od kilku tygodni ich uwagę zwrócił dziwny zapach, który unosi się w ściśle chronionym obszarze Sierakowa. - To smród gnijącego jajka, siarkowodór w dużym stężeniu. Nigdy nie obserwowaliśmy tu takiego zjawiska - opowiada małżeństwo.

Razem z nimi wybrałem się na wędrówkę "zielonym" szlakiem rezerwatu zaczynającym się przy szpitalu w Dziekanowie Leśnym. Szliśmy groblą, obserwując po obu jej stronach setki olch stojących w zamarzniętej wodzie.

Po kilkuset metrach w nos uderzył nas smród siarkowodoru. Jego źródło znajdowało się przy przepuście w grobli. Wypływała z niego żółta, pieniąca się woda. Znajdujące się pod wodą liście pokryte były szarym nalotem. Kilkaset metrów dalej identyczna sytuacja - żółty strumyk i zapach przypominający szambo i zgniłe jajko doskonale wyczuwalny mimo kilkustopniowego mrozu.

- Tak tu się dzieje od kilku tygodni. Pobrałem próbki osadu - to siarka. W sumie nic dziwnego: pod lodem przyroda wciąż pracuje. Zapach pochodzi z rozkładu substancji organicznej w warunkach beztlenowych. Ale aż takie stężenie jest bardzo zastanawiające - mówi.

Ma rację. Pod koniec stycznia do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) przyszły faksy. Mieszkańcy Izabelina alarmowali, że miejscowa straż pożarna wypompowuje ścieki z kanalizacji do pobliskiego lasu.

"Według jednego ze strażaków wydajność pompy wynosiła 800-1000 litrów na godzinę. Interweniująca twierdzi, że pompy pracowały przez ponad 40 godzin" - czytamy w komunikacie WIOŚ.

Co się stało w Izabelinie? Wójt Jerzy Malarowski: - W weekend 15-16 stycznia nad naszą miejscowością przeszły ulewy. Ludzie odpompowywali wodę z piwnic i domów do kanałów sanitarnych, zaczęło wybijać studzienki. Groziło to gwałtownym zalaniem dużego terenu. Musieliśmy reagować - odpompować wodę ze studzienek do lasu i wywieźć ją beczkowozami - wyjaśnia wójt. Jednak gmina nie poinformowała o tym dyrekcji KPN.

- I to jest duży błąd - uważa dyrektor parku Jerzy Misiak. Nie zawiadomił jednak prokuratury. - Oni działali w stanie wyższej konieczności - wyjaśnia. Według Misiaka wielkie niebezpieczeństwo groziło też działającej w gminie biologicznej oczyszczalni ścieków. Bytujące w zbiornikach bakterie skuteczne są tylko wtedy, gdy jest odpowiednie stężenie ścieków. - A wody było za dużo. To groziło zabiciem złóż bakteryjnych. Ich odtworzenie zajęłoby około trzech miesięcy. W tym czasie do lasu trzeba byłoby wypuszczać nieoczyszczone ścieki - mówi.

WIOŚ ustalił, że szambiarki wykonały 188 kursów, do lasu trafiło 1,2 tys. m sześc. ścieków w stężeniu od około 1 do 5, pokrywając blisko 2,5 ha jego powierzchni. 1 i 8 lutego inspektorzy przeprowadzili oględziny terenu, pobrali też 3 próbki wody z rowu melioracyjnego i z rozmarzającego rozlewiska ścieków. Zbadano je pod kątem m.in. metali ciężkich, substancji ropopochodnych, zanieczyszczeń salmonelli i jaj pasożytów ludzkiego przewodu pokarmowego. - Wstępne badania wykluczyły obecność zanieczyszczeń, które mogą być szkodliwe dla zdrowia ludzi lub środowiska - mówi Maria Suchy, rzeczniczka WIOŚ. Inspektorat zapowiada przedstawienie dokładnych wyników pod koniec lutego.

Przeczytaj także: Smród dręczy Kabaty: migreny, kaszel, wymioty
Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,95190,9133318,Woda_cuchnie_zgnilymi_jajami__Skad_smrod_w_Kampinosie_.html
Dodano: 19-02-2011 10:00
Odsłon: 396

Skomentuj: