Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Warszawa »

Już milion z nas bierze pigułki na szczęście

Już milion z nas bierze pigułki na szczęście

Czat z psychiatrą, wykłady, projekcja filmu o bizneswoman leczącej chorobę alkoholem - to wszystko w środę podczas ogólnopolskiej kampanii społecznej "Forum przeciw depresji"
Dla Anny męką było wstać rano i pójść do pracy. Nie czuła smaku kawy. Szczęściem było jakoś usiąść za biurkiem, gdzie czuła się bezpiecznie, choć tylko przekładała papiery. Gdy u pani Katarzyny zaczęła się choroba, obawiała się, że "twarz ją zdradzi". Uważała się za osobę niepewną, chociaż chwalono ją za samodzielność. Była całkowicie oddana pracy. Straciła ją. Pytana dlaczego, twierdziła, że może była za stara lub za wolna. Wolała płakać, niż opowiadać. Dopiero po roku leczenia przyznała, że z pracy zrezygnowała sama. Z powodu depresji.

Te dwie historie pochodzą z broszury informacyjnej, która 23 lutego będzie rozdawana w Kinotece podczas Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją. Prof. Janusz Heitzman, prezes Towarzystwa Psychiatrycznego, podkreśla, że ta choroba dotyka coraz więcej osób. W ciągu ostatnich dwóch lat liczba leków antydepresyjnych wzrosła z 8 do 12 mln opakowań. To znaczy, że codziennie milion osób bierze tabletkę. - Depresja jest wynikiem zmiany stylu życia - mówi prof. Heitzman. - Chcemy spełniać oczekiwania innych, sami wysoko stawiamy sobie poprzeczkę. Zaczyna nam brakować sił. Coraz częściej nie radzimy sobie z przeciwnościami, w końcu nie mamy siły wyjść z domu.

Pomocy można szukać zarówno u psychiatry czy psychoterapeuty, jak i u lekarza pierwszego kontaktu, kardiologa czy endokrynologa, bo depresja często współtowarzyszy innym chorobom, np. cukrzycy czy nowotworom. Objawy to: obniżony nastrój, brak energii, zaburzenia snu, negatywna samoocena, zaburzenia apetytu i masy ciała. Prof. Łukasz Święcicki z Instytutu Psychiatrii i Neurologii podkreśla, że w leczeniu depresji ważny jest kontakt między lekarzem a pacjentem. Wydał książkę, w której cytuje listy od pacjentów z forum internetowego www.tacyjakja.pl. Prosili, aby lekarz wysłuchał ich, zapytał, czy mają pieniądze na drogie leki. Jego zdaniem najlepsze efekty w leczeniu uzyskuje się, łącząc leki z psychoterapią. Niestety, chorzy obawiają się leków. Często nie biorą tabletek. Boją się uzależnienia. Prof. Święcicki podkreśla, że leki dobrze dobrane poprawiają nastrój, ale nie uzależniają.

Organizatorami ogólnopolskiej kampanii społecznej "Forum przeciw depresji" są Servier Polska i fundacja Itaka: - Co piąta osoba, która zaginęła, ma lub przeżyła kryzys, który mógł być depresją. Dlatego ważne jest, żeby mówić o tym problemie - mówi Anna Dziurka z Itaki. Przez cały rok działa Antydepresyjny Telefon Zaufania Itaki - 22 654 40 41. Jest czynny w pon. i czw. w godz. 17-20.

Program Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją - 23 lutego

* Kinoteka, PKiN, pl. Defilad 1, godz.11-18, wstęp wolny

godz. 11-18 - bezpłatne konsultacje psychiatrów

godz. 11-11.45 - wykład prof. Janusza Heitzmana "O depresji bez tajemnic"

godz. 11.45-12.35 - wykład prof. Łukasza Święcickiego "O komunikacji lekarza psychiatry z pacjentem"

godz. 12.40-13.10 - happening "Nie jesteś sam" (przed Kinoteką)

godz. 13.15-14 - projekcja filmu "Dzień, noc, dzień"

godz. 14-14.45 - "Kiedy człowiek z depresją ginie?" - doświadczenia fundacji Itaka

* Czat z lekarzem

23 lutego w godz. 14-17 oraz 25 lutego w godz. 10-13 można będzie porozmawiać z psychiatrą przez stronę www.forumprzeciwdepresji.pl .


Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,95190,9144174,Juz_milion_z_nas_bierze_pigulki_na_szczescie.html
Dodano: 22-02-2011 11:00
Odsłon: 338

Skomentuj: