Wiadomości » Wrocław »
Licealiści pod skrzydłami banku. Szansa dla zdolnych
Licealiści pod skrzydłami banku. Szansa dla zdolnych
Rozpoczęła się rekrutacja do klasy BGŻ w XIV LO we Wrocławiu. 15 zdolnym uczniom z niezamożnych rodzin i małych miejscowości fundacja banku zapłaci za internat, wyżywienie i podręczniki. Tylko czy znajdą się chętni - rok temu trzeba było ich szukać?Warunków uczestnictwa w programie jest kilka: trzeba mieć średnią 5,0 (WF, muzyka czy plastyka nie są brane pod uwagę), mieszkać w małej miejscowości i pochodzić z rodziny, w której dochód na jednego członka nie przekracza 856,42 złotych miesięcznie. Na koniec trzeba - w trybie normalnej internetowej rekrutacji - dostać się do renomowanego ogólniaka, gdzie próg punktowy jest jednym z najwyższych mieście (przypomnijmy, że według rankingu "Gazety" XIV LO jest najlepszym liceum w regionie, a według ogólnopolskiego rankingu "Perspektyw" jest na III miejscu w kraju).
- Kryteria są ostre - przyznaje prezes fundacji Małgorzata Zdzienicka-Grabarz. - Zależy nam jednak, by pomagać najlepszym z najlepszych i tym, którzy naprawdę potrzebują takiej pomocy - mówi.
Absolwent gimnazjum, który spełnia wymagania, podpisuje "Zasady uczestnictwa w projekcie" (podobny dokument podpisują także jego rodzice). W ich ramach fundacja finansuje mu zakwaterowanie w internacie szkoły, całodzienne wyżywienie, zakup podręczników oraz pomocy naukowych. Pokrywa też składki na fundusz rodziców i wypłaca comiesięczne kieszonkowe w wysokości 100 zł (każdy uczeń tej klasy ma założone konto w tym banku - może je zlikwidować po zakończeniu szkoły).
Uczeń na piśmie zobowiązuje się m.in. do przestrzegania ogólnie przyjętych norm etycznych, wykazywania szeroko rozumianą aktywnością szkolną i angażowania w działalność społeczną. W wakacje po drugiej klasie ma też obowiązkową "letnią praktykę" w banku (10 dni roboczych).
- Chcemy, aby nasi podopieczni angażowali się w pomoc innym i by nie przyjmowali w życiu postawy roszczeniowej - mówi Beata Leja z centrum regionu BGŻ SA we Wrocławiu, opiekunka klasy BGŻ.
We wrocławskiej "czternastce" pierwsza taka klasa ruszyła w 2006 roku. Jej absolwenci są już na II roku studiów. Podobne funkcjonują w najlepszych liceach w czterech innych miastach Polski - m.in. Krakowie i Warszawie.
- Klasa BGŻ to nazwa umowna. Nie chcieliśmy tworzyć gett złożonych wyłącznie z podopiecznych fundacji. Podczas rekrutacji uczniowie sami wybierają, w której klasie chcą się uczyć - w zależności od profilu, jaki ich interesuje - mówi Leja.
Maciej Król, absolwent klasy BGŻ w XIV LO, obecnie student II roku budownictwa na Politechnice Wrocławskiej: - Kończyłem gimnazjum w Leśnej, skąd pochodzę. Gdyby nie fundacja, poszedłbym co najwyżej do liceum w Lubaniu i nie wiem, czy dostałbym się na wymarzone studia. Oczywiście na początku nie było łatwo: musiałem opuścić rodziców, zamieszkać w internacie w obcym mieście i dać sobie radę w liceum, gdzie poziom jest bardzo wysoki. Wszyscy z BGŻ potrzebowaliśmy trochę czasu, żeby przystosować się do nowych warunków. Później było widać, że staramy się znacznie bardziej niż inni, że mamy większą motywację niż ci, którym za wszystko płacą rodzice - opowiada.
Rekrutacja na rok 2011/2012 już ruszyła i potrwa do końca marca. Uczniów powinni zgłaszać dyrektorzy gimnazjów. - Co roku wysyłałam informacje o programie do około 400 gimnazjów na Dolnym Śląsku. W ubiegłym roku dostałam tylko dwie odpowiedzi - mówi Leja.
Dlatego w akcje włączyła się szkoła. Pracownicy wyznaczeni przez dyrektora XIV LO, Marka Łaźniaka, obdzwonili wszystkie gimnazja w regionie, by informować dyrektorów o takiej szansie. - Niektórzy odpowiadali, że nie mają takich uczniów. Inni, że wolą zatrzymać ich w liceum w rodzinnej miejscowości. Jeszcze inni, że nauczyciele nie mają czasu, aby wypełnić kwestionariusz, co zajmuje 15 minut. Byliśmy zaskoczeni taką postawą i brakiem zainteresowania ze strony pedagogów - przyznaje Leja.
Ostatecznie udało się stworzyć 15-osobową klasę, złożoną z uczniów z woj. dolnośląskiego, opolskiego, lubuskiego, śląskiego i wielkopolskiego.
Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław
http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,9162937,Licealisci_pod_skrzydlami_banku__Szansa_dla_zdolnych.htmlDodano: 25-02-2011 09:00Odsłon: 182
Dodano: 25-02-2011 09:00
Odsłon: 182