Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Wrocław »

Studenci jak sędziowie trybunału międzynarodowego

Studenci jak sędziowie trybunału międzynarodowego

Studenci prawa z 10 krajów świata wezmą udział w projekcie MICC University w Krzyżowej. Będą rozpatrywać przypadki ludobójstwa, zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości.
Dziś o godz. 18 na uniwersyteckim Wydziale Prawa zacznie się dyskusja panelowa inaugurująca projekt MICC University (Model International Criminal Court), czyli symulację obrad Międzynarodowego Trybunału Karnego. Wezmą w niej udział znani specjaliści prawa międzynarodowego. Wśród nich Ousman Njikam z Międzynarodowego Trybunału Karnego ds. byłej Jugosławii, dr Ewa Elwira Klonowski, która w latach 90. brała udział w ekshumacji oraz identyfikacji ofiar wojny w Bośni i Hercegowinie (obecnie pracuje dla Międzynarodowego Instytutu Osób Zaginionych) oraz dr Bartłomiej Krzan z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dyskusja będzie dotyczyła współczesnych wyzwań dla międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości. - W najnowszej historii mogliśmy obserwować różne sposoby rozrachunku z przeszłością: ponadnarodowe trybunały zbrodni wojennych, takie jak Międzynarodowy Trybunał Karny (ICC) w Hadze, oraz tradycyjne sądy, jak na przykład Gacaca w Rwandzie czy Komisje Prawdy w Południowej Afryce. Żaden z tych sposobów nie ma charakteru uniwersalnego. Każdy krok prawny ma natomiast swoje polityczne i społeczne konsekwencje. Podczas dyskusji będziemy zastanawiać się, czy zawsze są one brane pod uwagę - mówi Agnieszka Janik, koordynatorka MICC University.

Projekt odbywa się cyklicznie od 2006 roku, raz w roku, w Krzyżowej. - Pół roku wcześniej rozpoczynamy rekrutację uczestników z uniwersytetów na całym świecie. Wybieramy najlepszych, biorąc pod uwagę m.in. doświadczenie oraz poziom znajomości języka angielskiego, a także listy motywacyjne - mówi Janik. W tegorocznej edycji wezmą udział studenci z Armenii, Indii, Litwy, Ukrainy, Białorusi, Rumunii, Bośni i Hercegowiny, Mołdawii, Niemiec i Polski (w sumie 48 osób).

Studenci spędzą w Krzyżowej pięć dni. W tym czasie - pod okiem międzynarodowego zespołu trenerów - będą przygotowywać się do symulacji obrad. Podzieleni na grupy prokuratorów, sędziów, adwokatów (tworzone wyłącznie przez studentów prawa) i dziennikarzy (gdzie wykazać mogą się także studenci dziennikarstwa czy stosunków międzynarodowych) będą pracować nad fikcyjnymi kazusami, opartymi o te rozpatrywane obecnie przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym.

- Nie chodzi tu o współzawodnictwo czy walkę o nagrody, jak ma to miejsce w przypadku innych symulacji prawniczych. Liczy się współpraca - dodaje Janik.

Projekt jest organizowany przez Fundację Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego oraz Kreisau Initiative Berlin. Fundatorami wydarzenia są fundacje: Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość (EVZ) oraz Polsko-Niemiecka Fundacja na Rzecz Nauki.

Od sześciu lat w Krzyżowej odbywają się także szkolne symulacje obrad trybunału - z udziałem uczniów szkół średnich.

** Środowe spotkanie ma charakter otwarty. Odbędzie się w języku angielskim, o godz. 18 w sali 2D, w budynku D na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego (ul. Uniwersytecka 7).


Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław
http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,9188959,Studenci_jak_sedziowie_trybunalu_miedzynarodowego.html
Dodano: 02-03-2011 00:22
Odsłon: 333

Skomentuj: