Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Wrocław »

Dajmy drugie życie elektrośmieciom [WIDEO]

Dajmy drugie życie elektrośmieciom [WIDEO]

Zużyta lodówka, pralka czy suszarka to nie jest zwykły, bezużyteczny śmieć. Prawie każda część sprzętu elektrycznego i elektronicznego nadaje się do przeróbki i ponownego użycia
Z dwóch ton płytek komputerowych można uzyskać do 300 kg miedzi, 100 kg cyny, 300 g złota, 100 g palladu i kilka innych, rzadkich metali. Około 100 drzwi lodówek nadaje się do wyłożenia dachu i ogrzania małego kurnika.

- Ze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego można odzyskać cenne surowce, które osiągają zawrotne ceny na giełdzie metali w Londynie. A 95 proc. grubości drzwi lodówki to sztywna pianka poliuretanowa, która stanowi świetny materiał termoizolacyjny, zdecydowanie lepszy niż tradycyjny styropian czy wełna mineralna - mówi Piotr Łyszczak, koordynator ds. ekologii w firmie Wastes Service zajmującej się recyklingiem elektroodpadów.

Jak tłumaczy, prawie każda z części sprzętu RTV i AGD może znaleźć nowe zastosowanie. Np. kompresory lodówek, silniki elektryczne, części drukarek trafiają do firm serwisujących sprzęt IT i AGD. Część metali jest przetapiana i trafia do huty.

Piotr Łyszczak: - Produkty oznaczone znakiem przekreślonego kosza powinny być wyselekcjonowane. Nie mogą trafiać do ogólnego strumienia odpadów komunalnych. Na przykład świetlówki. W pojedynczej żarówce jest około 1 mg rtęci. Gdy na składowisko trafi milion takich żarówek, powstaje bomba ekologiczna w postaci kilogramów rtęci. Ta wypłukiwana przez deszcz trafia do wód gruntowych i do studni na wsiach. To samo dotyczy zużytego sprzętu elektronicznego.

Elektrośmieci nie można wrzucać do śmietnika, grozi za to kara do 5 tys. zł. Jednak, jak tłumaczy Robert Makieła, prezes zarządu firmy Wastes Service, samorządy często nie zapewniają informacji o punktach ich zbiórki lub w ogóle jej nie organizują: - Ludzie są coraz bardziej świadomi ekologicznie i zdają sobie sprawę ze szkodliwości zużytego sprzętu. Niestety, nie wiedzą, co mają z nim zrobić. Część sprzętu można oddać do sklepu lub większych marketów, jednak tylko przy zakupie nowego. Można też zgłosić się do firm, które jak nasza bezpłatnie odbierają sprzęt i zajmują się jego recyclingiem.

Na Dolnym Śląsku elektrośmieci można oddać m.in. tutaj:

* Wastes Service Group, Kiełczów, ul. Wilczycka 14;

* WPO Alba, Wrocław, ul. Szczecińska 5;

* Spółdzielnia Pracy "Sumet", Wrocław, ul. Krakowska 127;

* Spółdzielnia Pracy "Agro-Film", Wrocław, ul. Krakowska 180;

* SITA Głogów, Głogów, ul. Przemysłowa 7A;

* Alba Dolny Śląsk, Wałbrzych, ul. Piasta16.

Więcej informacji na stronie www.elektroeko.pl lub www.wastesservice.com


Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław
http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,9190933,Dajmy_drugie_zycie_elektrosmieciom__WIDEO_.html
Dodano: 05-03-2011 11:00
Odsłon: 275

Skomentuj: