Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Wrocław »

Studentom Politechniki Wrocławskiej postawią gmach 3xE

Studentom Politechniki Wrocławskiej postawią gmach 3xE

Nowy budynek Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej ma być ekologiczny, ekonomiczny i energooszczędny. Zaprojektowano go jako laboratorium nowoczesnego budownictwa dbającego o środowisko naturalne od momentu wytworzenia materiałów budowlanych aż do utylizacji wyeksploatowanego gmachu
Politechnika Wrocławska ma plany rozbudowy swojego kampusu akademickiego przy ul. Długiej. Ma się tam znaleźć m.in. budynek 3E, w którym byłyby wykorzystywane wszystkie systemy, o których uczyliby się studenci.

Trzykondygnacyjny budynek o pow. 3800 m kw. podzielono na trzy strefy. Pierwszą stanowi parter z holem oraz pomieszczeniami mieszczącymi urządzenia obsługujące gmach. Druga strefa to pierwsze piętro, stanowiące główną kondygnację budynku. Znajdą się w niej sale ćwiczeniowe, laboratoria oraz dwie sale wykładowe, które mogą pomieścić 100 i 180 słuchaczy. Ostatnia strefa została ulokowana na drugim piętrze. Powstaną w niej laboratoria dostępne tylko dla studentów i pracowników wydziału. W budynku zaplanowano pięć przestrzeni o powierzchni 100 i 200 m kw., w których wydzielane będą laboratoria dla naukowców, oraz jedną strefę z laboratoriami dla studentów.

Budynek zaprojektowano zgodnie z ideą trzech E: ekologii, ekonomii i energooszczędności. Obiekt ma jak najwięcej energii pozyskiwać ze źródeł odnawialnych. Ponadto już na etapie projektowania dokładnie określono, z jakich materiałów i w jakim standardzie wykończenia powstanie budynek, aby w jak najmniejszym stopniu szkodzić środowisku naturalnemu.

- Architektura budynku jest świadomie kształtowana przez jego funkcjonalność, założenia inwestora i warunki środowiska naturalnego. Drewniane elementy elewacji zostały zaprojektowane pod takim kątem, aby w lecie dawać cień, a w zimie umożliwić maksymalne nasłonecznienie budynku. Budynek będzie miał cztery twarze, każda strona elewacji ma różnić się od pozostałych - mówi Piotr Kuczia, architekt, który współpracował z naukowcami z PWr. przy tworzeniu budynku. - Intensywne prace nad projektem trwały ponad rok.

- 3E to efekt projektowania zintegrowanego. Projekt architektoniczny powstawał jednocześnie z tworzeniem systemów, które się w nim znajdą, np. klimatyzacji i ogrzewania - mówi dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa z Instytutu Klimatyzacji i Ogrzewnictwa.

W projektowaniu obiektu wzięło udział ponad 30 naukowców z Politechniki Wrocławskiej. - Budynek będzie stanowił obiekt badawczy, dlatego planujemy w nim tak duże nagromadzenie nowoczesnych rozwiązań proekologicznych, których użycie w innych budynkach byłoby wręcz nieracjonalne - mówi Piotr Kuczia.

Jego zdaniem budynek 3E będzie jedynym w swoim rodzaju na całym świecie.

Użyte materiały mają też się przyczynić do powstania korzystnego mikroklimatu wewnątrz obiektu. Ekonomiczność budynku ma przejawiać się przez bardzo niskie koszty eksploatacji, dzięki czemu inwestycja ma zwrócić się szybciej niż obiekty wykonane w technologii tradycyjnej. 3E będzie przykładem tzw. budownictwa blisko zeroenergetycznego, którego ideą jest stworzenie obiektu o tak niskim zapotrzebowaniu na energię, że można je zaspokoić tylko ze źródeł odnawialnych. Jednak budynek politechniki zbliży się tylko do ideału, ponieważ jako obiekt badawczy wyposażony zostanie w laboratoria potrzebujące dodatkowej energii.

- Część energii elektrycznej będziemy musieli pobierać z sieci, ale 20-30 proc. mają produkować ogniwa fotowoltaiczne - mówi dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa. - Nasz budynek będzie zużywał jednak co najmniej o 60 proc. mniej energii na ogrzewanie i klimatyzację niż obiekt podobnych rozmiarów wybudowany w technologii tradycyjnej. Większość zapotrzebowania energetycznego pokrywać mają źródła odnawialne.

3E korzystać będzie z energii odnawialnej pochodzącej ze słońca i z ziemi. Systemy korzystające ze słońca to duże i dobrze dobrane przeszklenia elewacji i dachu. Dzięki temu w ciągu dnia pracownicy i studenci mają korzystać niemal wyłącznie z oświetlenia naturalnego.

- Wszędzie, gdzie to możliwe, zainstalowane zostanie oświetlenie LED - dodaje dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa.

W budynku planuje się także przegrody akumulacyjne gromadzące przez cały dzień ciepło i oddające je po zachodzie słońca. Rolety mają natomiast zapobiegać przegrzewaniu budynku w wakacje, a zamontowane na nich ogniwa fotowoltaiczne będą produkować prąd. Energię elektryczną mają także wytwarzać turbiny wiatrowe. Ponadto na dachu i elewacjach budynku zostanie zamontowanych ok. 300 m kw. kolektorów słonecznych, które będą podgrzewać wodę i ogrzewać budynek. Kolektory słoneczne w miesiącach letnich mają pracować na maksimum swoich możliwości, a produkowane przez nie ciepło będzie transportowane rurami w głąb gruntu pod budynkiem. Zmagazynowane tam ciepło posłuży do ogrzewania budynku w zimie. Ciepło pobierane będzie także z głębi ziemi za pomocą pompy ciepła i gruntowych wymienników ciepła, przez które przechodzić ma całość powietrza wtłaczanego do obiektu.

W 3E zamontowany zostanie także tzw. dualny system wodny. Jego elementem będzie zielony dach, który w lecie ma zapobiegać przegrzewaniu, a zimą ograniczać straty ciepła. Ponadto trawa na dachu będzie pochłaniać część opadów, a pozostała deszczówka trafi do zbiornika. Woda opadowa wraz z tzw. szarymi ściekami (to np. woda, którą umyto ręce) będzie wykorzystywana do spłukiwania toalet. Do sieci kanalizacyjnej i oczyszczalni ścieków odprowadzane będą tylko tzw. ścieki czarne. Rozwiązanie takie pozwoli zaoszczędzić nawet 60. proc wody wodociągowej.

Całym budynkiem sterować ma system inteligentnej automatyki budynkowej. W każdej sali znajdować się będą czujniki rejestrujący temperaturę, liczbę ludzi w pomieszczeniu i natężenie oświetlenia. Gdy w jakieś sali zrobi się za gorąco, czujnik poinformuje o tym regulator, a ten najpierw przysłoni rolety, a gdy to nie pomoże, wpuści do sali chłodniejsze powietrze.


Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław
http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,9224996,Studentom_Politechniki_Wroclawskiej_postawia_gmach.html
Dodano: 09-03-2011 14:00
Odsłon: 243

Skomentuj: