Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Wrocław »

Uniwersytet Wrocławski szykuje się na swoje 200-lecie

Uniwersytet Wrocławski szykuje się na swoje 200-lecie

Do końca roku zaplanowano dziesiątki wykładów, spotkań, koncertów i wystaw dotyczących największej dolnośląskiej uczelni, która od 200 lat jest państwowa
- Uniwersytet Wrocławski ma kilka dat założycielskich. W roku 1811 na mocy rozkazu króla Fryderyka Wilhelma II połączono Akademię Leopoldyńską i Uniwersytet Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Od tego momentu liczy się istnienie państwowego uniwersytetu we Wrocławiu - mówi prof. Jan Harasimowicz, przewodniczący komitetu organizacyjnego jubileuszu i dyrektor Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego.

Pozostałe daty to rok 1702, kiedy powstała Akademia Leopoldyńska, oraz rok 1945, od którego liczy się historia polskiej uczelni we Wrocławiu.

Program jubileuszu zawiera kilkadziesiąt wydarzeń, które wypełnią kalendarz aż do grudnia tego roku. Pierwszym będzie zasadzenie drzewa 200-lecia w Ogrodzie Botanicznym. Prof. Harasimowicz: - To nie przypadek, bo Ogród jest najstarszą częścią uniwersytetu.

Wprawdzie król Fryderyk Wilhelm II rozkaz o powołaniu nowej uczelni podpisał 3 sierpnia, ale to ze względu na wakacje organizatorzy główne wydarzenia jubileuszu zaplanowali na jesień, już po inauguracji roku akademickiego.

Podczas czterodniowej konferencji naukowej, która rozpocznie się 4 października, przedstawionych zostanie 110 referatów. Wszystkie dotyczą Uniwersytetu Wrocławskiego w kulturze europejskiej w XIX i XX wieku. - Przyjadą uczeni z całej Europy, w tym wielu doktorów honoris causa. Będą opowiadali o wpływie naszej uczelni na światową naukę. Rewelacyjnie obsadzone są sekcja teologiczna i sekcja matematyczna - zapowiada entuzjastycznie szef komitetu organizacyjnego. - Zapowiada się wiele wyjątkowych wystąpień. Na przykład profesor Józef Borzyszkowski opowie o roli XIX-wiecznego Uniwersytetu Wrocławskiego w zachowaniu mniejszości kaszubskiej, jej kultury i języka.

Jednym z wydarzeń będzie seria koncertów w kościele uniwersyteckim, podczas których wykonane zostaną utwory wykładowców Królewskiego Instytutu Muzyki Kościelnej.

Także w październiku otwarte ma być nowe Muzeum Uniwersyteckie w podziemiach gmachu głównego. - Remont w piwnicach ciągle trwa, ale mam nadzieję, że uporamy się z nim do października - mówi dyrektor muzeum. - Chcemy zgromadzić rekwizyty, które po wojnie rozeszły się po świecie, część jest w Warszawie, a część w innych wrocławskich muzeach. Przynajmniej na chwilę wrócą na swoje dawne miejsce.

Kolejna jubileuszowa sesja rozpocznie się 15 listopada. Wezmą w niej udział prezydenci Polski i Niemiec, a politycy i naukowcy dyskutować będą o modelu nowoczesnej uczelni oraz o jej relacjach z państwem. - Samo z siebie nasuwa się pytanie, jak dzisiaj ma funkcjonować uczelnia państwowa, skoro państwo jest jej mecenasem - podkreśla prof. Harasimowicz.

Ostatnim akordem jubileuszu będzie spotkanie w Kolonii. To tamtejsza uczelnia w roku 1951 przyjęła uchwałę, że jest kontynuatorem tradycji przedwojennego Uniwersytetu Wrocławskiego.


Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław
http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,9410145,Uniwersytet_Wroclawski_szykuje_sie_na_swoje_200_lecie.html
Dodano: 11-04-2011 09:00
Odsłon: 267

Skomentuj: