Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Wrocław »

Academia Europaea otworzy w tym roku wrocławskie biuro

Academia Europaea otworzy w tym roku wrocławskie biuro

Największa organizacja naukowa otworzy w tym roku swoje biuro we Wrocławiu. W środę prezydent Akademii Europejskiej i prezydent Wrocławia podpisali list intencyjny
James Watson, uhonorowany Noblem za model DNA, Seamus Heaney, noblista w dziedzinie literatury czy Aaron Klug, Nobel z chemii, to niektórzy z 50 noblistów, którzy należą do Academia Europaea. Powstała w 1988 z inicjatywy Royal Society i Szwedzkiej Akademii Nauk gromadzi wybitnych specjalistów z wszystkich dziedzin nauki, od medycyny, chemii, fizyki, matematyki i ekonomii po nauki humanistyczne i społeczne. Nie ma charakteru badawczego, jest raczej elitarną korporacją naukowców, która doradza Komisji Europejskiej. To największa taka organizacja w Europie, zrzesza 2,5 tys. osób (dla porównania - Polska Akademia Nauk ma 360 członków). Centrum Akademii mieści się w Londynie, pospołu z nobliwym Royal Society, pierwszym na świecie towarzystwem naukowym założonym w XVII wieku.

Kolejną siedzibą będzie Wrocław, który wygrał z Barceloną, Monachium i Strasburgiem. - Kiedy byłem tu po raz pierwszy przed dwoma laty, zaraził mnie panujący w tym mieście entuzjazm wobec nauki i badań - mówi Lars Walloe, prezydent AE i jednocześnie dyrektor uniwersyteckiego wydziału informatyki w Oslo, specjalista od biologii waleni i demografii historycznej.

Biuro Węzła Wiedzy Akademii Europejskiej powstanie w drugiej połowie roku, prawdopodobnie w Rynku. - Nasza obecność tutaj oznacza dla Wrocławia seminaria, konferencje naukowe na najwyższym poziomie oraz wykłady noblistów - obiecuje Walloe. - Mam nadzieję, że dołączą do nas wszystkie tutejsze instytucje zajmujące się nauką.

W Akademii zasiada dożywotnio 40 Polaków, w tym dwóch wrocławian: geograf prof. Jan Łoboda i chemik prof. Henryk Ratajczak. Oprócz dorobku naukowego musieli mieć rekomendację przynajmniej dwóch członków Akademii. Spotykają się kilka razy w roku na konferencjach, gdzie dyskutuje się m.in. o ochronie środowiska, kryzysie ekonomicznym, patologiach społecznych; wszystkie prace są potem wydawane przez Cambridge jako European Review.

- Akademia we Wrocławiu to prestiż dla miasta, a dla nas, naukowców, karta przetargowa w rozmowa z autorytetami z całego świata. Łatwiej będzie mi teraz zaprosić specjalistów, którzy poprowadzą zajęcia dla moich doktorantów - mówi prof. Jan Łoboda.

Prof. Bogusław Fiedor, przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia, Opola, Częstochowy i Zielonej Góry: - Po pierwsze to zaproszenie do ekskluzywnego grona i dowartościowanie akademickiego Wrocławia. Po drugie - kontakt z wybitnymi i poszerzenie horyzontów. Przyjazd wybitnego badacza do Wrocławia na dwa tygodnie może dla młodych naukowców znaczyć więcej niż własne, wielomiesięczne badania.


Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław
http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,9501463,Academia_Europaea_otworzy_w_tym_roku_wroclawskie_biuro.html
Dodano: 27-04-2011 13:47
Odsłon: 249

Skomentuj: