Wiadomości » Wrocław »
Młodzi kupowali mieszkania - analiza I kwartału
Młodzi kupowali mieszkania - analiza I kwartału
W pierwszym kwartale 2011 roku pośrednicy odnotowali znaczące ożywienie na wtórnym rynku nieruchomości. Zapowiedzi likwidacji dopłat rządowych do kredytów hipotecznych zdopingowały do zakupów mieszkań przede wszystkim młode małżeństwaTegoroczna wiosna to także widoczne ożywienie indywidualnego budownictwa jednorodzinnego, a co za tym idzie, wzrost podaży mieszkań. Klienci biur nieruchomości pieniędzmi pochodzącymi ze sprzedaży mieszkań finansują kupno działki, budowę lub wykończenie nowego domu.
Wrocławianie częściej patrzą na nieruchomości pod kątem inwestycji, a nie miejsca docelowego spędzenia swojego życia. Nie kupują już mieszań "na metry". Największą wagę przywiązują do rozkładu mieszkania, połączeń komunikacyjnych, najbliższego otoczenia, dostępnych mediów i wieku budynku. Parametry te przekładają się nie tylko na koszty utrzymania lokalu, ale przede wszystkim na utrzymanie wartości nieruchomości.
Duża podaż mieszkań spowodowana jest często wygórowanymi oczekiwaniami sprzedających. Średni czas sprzedaży nieruchomości we Wrocławiu to obecnie około trzech miesięcy. Na tak krótki czas sprzedaży mogą liczyć jedynie właściciele biorący pod uwagę sugestie pośredników o dostosowaniu ceny, terminu wydania i innych warunków transakcji do aktualnej sytuacji rynkowej. Zbyt wysokie oczekiwania sprzedających co do ceny nieruchomości mogą spowodować, że oczekiwanie na kontrahenta będzie trwało długo, a często będzie bezskuteczne.
Średnia cena transakcyjna mieszkań sprzedawanych w pierwszym kwartale na podstawie danych z systemu MLS DOSPON to niewiele ponad 5800 zł za m kw., przy czym:
* mieszkania małe do 43 m kw. - 1 - i 2-pokojowe - sprzedawane były po średniej cenie mniej więcej 6300 zł/m kw.,
* od 43 do 55 m kw. (2-3-pokojowe) po mniej więcej 5700 zł/m kw.,
* od 55 do 70 m kw. (2-4-pokojowe) za mniej więcej 5500 zł/m kw.
* ponad 70-metrowe za mniej więcej 5300 zł/m kw.
Ceny małych mieszkań są szczególnie zależne od ich standardu i stanu technicznego. Koszt remontu łazienki, kuchni lub wymiany instalacji elektrycznej wewnątrz mieszkania może stanowić spory procent wartości nieruchomości. Perspektywa remontu jest częstym argumentem kupujących przy negocjacjach ceny lokalu.
Rosnące koszty utrzymania nieruchomości, konieczność generalnych remontów (w tym termomodernizacji) oraz zmiany demograficzne zarysowują tendencje do przenoszenia się ze starych domów do nowszych mieszkań.
Otwiera to nowy, ciekawy rynek domów jednorodzinnych położonych w mieście. To nieruchomości idealne dla rodzin wielopokoleniowych lub wielodzietnych. Klienci szukający tego typu budynków mają szanse na zwiększenie powierzchni mieszkalnej bez konieczności dojazdu spoza Wrocławia.
Wyprowadzka poza miasto może wiązać się z uciążliwymi dojazdami i koniecznością korzystania z wciąż niewydolnego systemu komunikacji zbiorowej.
Zamieszkanie poza zasięgiem miejskiego autobusu czy tramwaju będzie miało wpływ na długość dojazdu do pracy, szkół, na zajęcia pozalekcyjne, a także na korzystanie z rozrywek oferowanych przez życie kulturalne w mieście.
Mimo rozwoju budownictwa podmiejskiego wyraźnie widać równoległą tendencję w decyzjach mieszkańców dużych miast do poszukiwań nieruchomości w ich obrębie administracyjnym. Czas wolny i kultura jego spędzania determinują miejsce zamieszkania.
Realizowane obecnie projekty budownictwa jednorodzinnego to domy o powierzchni 120-150 m kw. na działkach do 1200 m kw. Stosowanie nowoczesnych, energooszczędnych technologii dodatkowo racjonalizuje koszty utrzymania nieruchomości, zbliżając ich wartość średnioroczną do kosztów utrzymania dużego mieszkania.
Jednym z najważniejszych elementów wpływających na koszty eksploatacji domu jest rodzaj zastosowanego ogrzewania. Obecnie rynek oferuje tak zróżnicowane rozwiązania, że bez szczegółowych obliczeń i projektów wydaje się niemożliwe wybranie źródła ciepła najbardziej efektywnego, a inwencja inwestorów sięga daleko i zależna jest bardziej od obecnej sytuacji finansowej niż od racjonalnego podejścia do problemu.
Standardowe projekty domów na przedmieściach miasta realizowane są najczęściej w przedziale 500-850 tys. Należy nadmienić, że znaczny udział w kosztach ma cena działki, której właściwy wybór będzie w przyszłości determinował wartość całej nieruchomości i jakość życia.
W połączeniu ze stabilizującym się rynkiem nieruchomości możemy spodziewać się coraz wyraźniejszych tendencji i kierunków jego rozwoju, determinowanych zmianami społeczno-demograficznymi z jednej strony i rosnącymi ogólnymi kosztami utrzymania nieruchomości i dojazdów z drugiej. Pozostałe elementy wpływające na rynek nieruchomości, w tym np. dostępność kredytów hipotecznych, inflacja, stopa bezrobocia, mogą ciągle znacznie wpływać na jego dynamikę i kierunki rozwoju.
Miesiąc w nieruchomościach
Co miesiąc specjaliści z Dolnośląskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami (www.dospon.pl) dla czytelników "Gazety Wyborczej" podsumowują sytuację na wrocławskim rynku nieruchomości. Dane o transakcjach pochodzą z systemu www.mls.dospon.pl
Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław
http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,9535844,Mlodzi_kupowali_mieszkania___analiza_I_kwartalu.htmlDodano: 07-05-2011 07:00Odsłon: 257
Dodano: 07-05-2011 07:00
Odsłon: 257