Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Wrocław »

Bolesławiec obchodzi swoje święto przez cztery dni

Bolesławiec obchodzi swoje święto przez cztery dni

Od 16 czerwca na mieszkańców i turystów czeka szereg koncertów, konkursów, zabaw dla dzieci i wystaw
W czwartek 16 czerwca miasto zainauguruje swoje święto imprezą Blues Night In Bolesławiec. To nawiązanie do Bluesa nad Bobrem, festiwalu z prawie 20-letnią historią, który w ubiegłym roku został przeniesiony do Kliczkowa.

Koncerty zaczną się o godz. 16 na pl. Piłsudskiego. Impreza jest bezpłatna. Na scenie przed Bolesławieckim Ośrodkiem Kultury zaprezentuje się siedem zespołów, które - jak podkreślają organizatorzy - zapewnią dawkę solidnego rhythm'n'bluesa. Po wielu latach przerwy publiczności zaprezentuje się m.in. Mercedes Band, kapela, która powstała prawie 25 lat temu w Bolesławcu i największe triumfy święciła pod koniec lat 80. Wystąpiła wtedy m.in. na festiwalach Fama i Jarocin, a nawet wygrała międzynarodowy festiwal muzyczny w Dnietropietrowsku. W Bolesławcu zagrają także młody otwocki zespół 20 mil od miasta i B.Combo, instrumentalny zespół działający od roku przy bolesławieckiej Państwowej Szkole Muzycznej, który gra od bluesa, jazzu i muzyki latynoamerykańskiej po funk i fusion, wykorzystując do tego sekcję dętą i rytmiczną.

Na scenie pojawią się również poznański Sun Makers, który wykonuje własne utwory i covery standardów rockowych i bluesowych oraz Knowbody Knows, prezentujący utwory będące połączeniem bluesa, rocka, reggae i grunge, a w swoim repertuarze ma zarówno własne piosenki, jak i covery Jimiego Hendrixa i Boba Marleya. Covery z repertuaru największych legend muzyki bluesowej i rockowej wykonają też Chłopaki z Ferajny, zespół, który tworzą pomysłodawcy i organizatorzy Blues Night in Bolesławiec.

Tego samego dnia o godz. 18 w Galerii Długiej zostanie otwarta wystawa "Ogród Marzeń", na której swoje prace zaprezentuje czołówka albańskich artystów. Będzie to sztuka komentatorska - twórcy pokażą kilkadziesiąt prac dotyczących współczesnej sytuacji politycznej swojego kraju. Wystawa będzie czynna do 10 lipca.

O ile czwartek w Bolesławcu upłynie pod znakiem bluesa, o tyle piątek będzie zdecydowanie w rytmie reggae. Od godz. 15 na scenie przed Bolesławieckim Ośrodkiem Kultury mają prezentować się amatorskie zespoły wokalne i taneczne działające przy ośrodku. W tym samym czasie na placu Piłsudskiego dzieci, młodzież i każdy dorosły, który tylko będzie miał ochotę włączyć się do zabawy, pod okiem instruktorów może malować na płótnie.

- Będą kolorować bolesławieckie kamienice wyrysowane na płótnie. Forma dowolna. Mogą je ubarwić tak jak tylko przyjdzie im do głowy - zapowiada Ewa Lijewska-Małachowska, dyrektorka Bolesławieckiego Ośrodka Kultury.

O godz. 15.30 w holu ratusza zostanie otwarta wystawa "Turniej Miast Bolesławiec - Sanok we wspomnieniach mieszkańców". - Zaprezentujemy pamiątki, zdjęcia i wspomnienia mieszkańców naszego miasta związane z telewizyjnym turniejem miast, który odbył się w 1986 r. - opowiada Anna Puk z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.

O godz. 16 w BOK zostaną natomiast otwarte dwie inne wystawy: "Artyści dla Bolesławca" z pracami lokalnych twórców i "Bolesławiec Nasze Miasto". Tę drugą organizuje Stowarzyszenie Fotograficzne "Obiektywni", które zrzesza laureatów ogólnopolskich konkursów fotograficznych i osoby mające w swoim dorobku zbiorowe wystawy fotografii. Motywem przewodnim tej wystawy jest - jak łatwo się domyślić - miasto jej autorów.

Dzień zakończy koncert Maleo Reggae Rockers. Założony przez Dariusza Malejonka w 1997 r. zespół ma swoim dorobku pięć płyt, w tym jedno koncertowe DVD nagrane podczas Przystanku Woodstock w 2003 r. Grupa kilkakrotnie występowała na imprezie organizowanej przez Jurka Owsiaka.

Sobotnie imprezy w ramach Dni Bolesławca zaczną się już o godz. 10, gdy wokół Rynku - przez ul. Sierpnia 80 aż do placu Piłsudskiego - przejdzie barwny i rozśpiewany korowód około pięciuset uczestników XI Festiwalu Kultury Południowosłowiańskiej. - W tym roku wracamy do korzeni - podkreśla Ewa Lijewska-Małachowska. - Jeszcze nigdy nie mieliśmy gości z tak wielu krajów południowosłowiańskich, m.in. z Chorwacji, Bośni i Hercegowiny oraz Serbii. Pamiętajmy, że w całym powiecie bolesławieckim mieszka wielu reemigrantów z tych państw, którym kultura tych krajów jest przecież bliska.

Od godz. 10.30 na scenie przed BOK mają występować zespoły gminne. W tym czasie rozegrany zostanie także kulinarny konkurs na "dobrą pitę", a goście festiwalu będą mieli okazję spróbować potraw bałkańskich i zobaczyć, jak piecze się pitę i jak powstaje pieczenica, czyli prosiak, którego marynuje się w winie i ziołach, a potem piecze w piecu chlebowym.

O godz. 16 w kinie Forum zacznie się bezpłatny pokaz filmu "Gucza! Pojedynek na trąbki". To musical oparty na historii Romea i Julii. Akcja rozgrywa się podczas muzycznego festiwalu trębaczy Gucza. Jest opowieścią o miłości 16-letniej Julijany, córki znanego serbskiego trębacza Satchmo Trandafilovica, do Romeo, który gra w zespole rywali - romskim Sandokan's Tigers. Główną rolę w tym obrazie gra Marko Marković, znany serbski muzyk grający na trąbce i skrzydłówce, lider zespołu Boban i Marko Marković Orkestar.

Oficjalne otwarcie Festiwalu Kultury Południowosłowiańskiej zaplanowano na wieczór. Po godz. 18 zaczną się koncerty zespołów Prosvjeta z Bośni i Hercegowiny i Vila Velebita z Chorwacji. Około godz. 22 zagra gwiazda wieczoru Boban i Marko Marković Orkestar, która od 20 lat jest najlepszą orkiestrą dętą w Serbii. Jej utwory można usłyszeć m.in. w filmach Emira Kusturicy "Underground" i "Arizona Dream".

Festiwalowa niedziela ma być dniem rockowym. O godz. 12 zacznie ją spektakl teatralny "O rybaku i...", który będzie wystawiany na placu Piłsudskiego. W tym samym czasie na boisku Szkoły Podstawowej nr 2 rozpoczną się zawody samochodów sterowanych radiem i zawody na symulatorze komputerowym. Na godz. 13.30 - znów na pl. Piłsudskiego - zaplanowano zabawy dla dzieci, w czasie których bańki mydlane będzie puszczać Olbrzymi Mag, a Wesoła Czarownica ma malować twarze chętnym maluchom. Na scenie natomiast rozegrany zostanie turniej tańca nowoczesnego w kategoriach street dance, freestyle i break dance. O godz. 16 wystąpi zespół Canon i Canonki.

Festiwal zakończy gwiazda wieczoru, czyli Budka Suflera.

W czasie święta miasta Bolesławieckie Stowarzyszenie Kolekcjonerów i Miłośników Historii Miasta zachęca także do odwiedzin giełdy staroci. Zdaniem organizatorów można tam kupić niemal wszystko, od portretu przodka, przez żelazko z duszą, po ładny bibelot do postawienia na szafce.


Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław
http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,9750146,Boleslawiec_obchodzi_swoje_swieto_przez_cztery_dni.html
Dodano: 13-06-2011 10:00
Odsłon: 207

Skomentuj: