Wiadomości » Wrocław »
Świętowali, bo Polacy i Czesi razem wywalczyli mostek
Świętowali, bo Polacy i Czesi razem wywalczyli mostek
Każdy, kto w sobotę przekraczał mostek na Izerze, mógł się za darmo napić piwa i zjeść pieczoną na ogniu kiełbaskę. Tak uroczyście obchodzono szóstą rocznicę odbudowy granicznego mostu i świętowano zakończenie 4. Międzynarodowego Festiwalu "Ekoglass"Odwieczna przeprawa przez rzekę po roku 1945 została zamknięta, a w 1982 roku most łączący oba brzegi wysadzono w powietrze. Trzeba było lat starań i zabiegów z obu stron granicy, by 15 lipca 2005 roku znów można było suchą stopą przejść na drugi brzeg z Polski do Czech.
Od tego czasu co roku na Święcie Mostka spotykają się ci, którzy doprowadzili do jego odbudowy. Przy ognisku spotkali się samorządowcy i społecznicy. Czesi w większości dotarli nad górską rzekę rowerami. W strojach sportowych prezentowali się Radka Bališová Zamlarová, sekretarz urzędu z Harrachova, i Marek Lubos, starosta Ko enova. Zjawił się też Jaroslav Husak, który przed laty zainicjował odtworzenie mostka, i sekretarz gminy Szklarska Poręba Feliks Rosik. Był też Stanisław Kornafel, prezes Towarzystwa Izerskiego. Spotkanie przy piwie z browaru w Harrachovie było też okazją do oficjalnego zakończenia dwutygodniowego pleneru szklarskiego, w którym brali udział artyści z Czech i Polski.
Na uroczystościach bawiło się z górą 13 rowerzystów i turystów, którzy korzystają z odtworzonej po latach przeprawy. Przygrywali im na instrumentach dętych muzycy z dwóch połączonych czeskich zespołów - Šafrany i Jabloneeanki. Przez kilka godzin słuchać można było prawdziwej czeskiej dechovki w najlepszym tradycyjnym wydaniu.
W tym czasie przy stacji turystycznej Orle odbywały się pokazy szklarzy i jarmark kończący polsko-czeski plener. Ustawione były dwa piece, w których podgrzewano masę szklaną. Jeden obsługiwał Tomasz Gądek ze Szklarskiej Poręby, a drugi studenci wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Hutnicy wytwarzali na oczach widzów szklane naczynia, a artyści prowadzili warsztaty, ucząc turystów dmuchania szkła. Na rozstawionych w plenerze straganach można było tanio kupić biżuterię szklaną oraz szklane pamiątki.
Kolejny plener i Święto Mostka za rok, a już w styczniu działalność gruntownie wyremontowanego Muzeum Karkonoskiego zainauguruje pokaz artystycznych efektów polsko-czeskiego pleneru.
Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław
http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,9991395,Swietowali__bo_Polacy_i_Czesi_razem_wywalczyli_mostek.htmlDodano: 22-07-2011 13:45Odsłon: 242
Dodano: 22-07-2011 13:45
Odsłon: 242