Wiadomości » Wrocław »
Uniwersytet Wrocławski pokaże swoją historię na Rynku
Uniwersytet Wrocławski pokaże swoją historię na Rynku
40 plansz pokazujących przeszłość, ale także teraźniejszość Uniwersytetu Wrocławskiego stanie w środę pod Pręgierzem. Tego dnia uniwersytet będzie obchodzić 200. rocznicę powstania pierwszej państwowej uczelni we WrocławiuWystawę o godz. 12 otworzy występ zespołu jazzowego Dixie Tiger's Band, który zaraz po hejnale Wrocławia wykona pieśń "Gaudeamus igitur". Jak przed dwustu laty przyjadą uczeni i studenci z Frankfurtu nad Odrą - delegacja Europejskiego Uniwersytetu Viadrina, który wznowił działalność 20 lat temu i razem z Uniwersytetem Wrocławskim świętuje jubileusz.
Na 40 planszach przygotowanych przez Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego przedstawione będą poszczególne wydziały i kierunki studiów, najwybitniejsi uczeni i najważniejsze wydarzenia w historii wrocławskiej uczelni od 1811 do 1945 roku. Druga część wystawy będzie poświęcona utworzonemu po II wojnie światowej polskiemu uniwersytetowi: jego trudnym początkom w zrujnowanym mieście, dorobkowi wszystkich dziesięciu wydziałów i planom na przyszłość.
Dwie tablice przypomną także: ufundowaną w 1702 roku Akademię Leopoldyńską i starszą od niej o prawie dwieście lat Viadrinę. Jedna z plansz będzie poświęcona Królewskiemu Uniwersytetowi w Berlinie i jego twórcy Wilhelmowi von Humboldtowi, którego koncepcje stanowiły podstawę ustroju oświeceniowych uczelni, łączących działalność naukową i dydaktyczną.
Wystawę w wersji polsko-angielskiej będzie można oglądać w Rynku przez cały sierpień. Potem wyjedzie do Warszawy i będzie prezentowana od 16 do 30 października w Pałacu Kazimierzowskim, siedzibie władz Uniwersytetu Warszawskiego. Trwają również prace nad wersją polsko-niemiecką, która zostanie pokazana we Frankfurcie nad Odrą, Halle i Kolonii.
Dwieście lat temu, 3 sierpnia 1811 roku, król Fryderyk Wilhelm III, łącząc wrocławską Leopoldinę i frankfurcką Viadrinę, powołał we Wrocławiu pierwszą państwową uczelnię. Universitas Litterarum Wratislaviensis miał pięć wydziałów: teologii katolickiej, teologii ewangelickiej, prawa, medycyny i filozofii. Do tego ostatniego włączano wszystkie nowe dyscypliny: geografię, historię, sanskryt, neofilologie, muzykę, nauki ścisłe i rolne. Zaczęto nauczać także szermierki, jazdy konnej i tańca. W 1841 roku kolejny król pruski, Fryderyk Wilhelm IV, powołał katedrę języków i literatur słowiańskich.
3 sierpnia 1911 roku świętowano stulecie uczelni, która dostała wtedy nazwę Śląskiego Uniwersytetu Fryderyka Wilhelma.
Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław
http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,10035475,Uniwersytet_Wroclawski_pokaze_swoja_historie_na_Rynku.htmlDodano: 01-08-2011 00:21Odsłon: 219
Dodano: 01-08-2011 00:21
Odsłon: 219