Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Częstochowa »

Jasna Góro, módl się ciszej

Jasna Góro, módl się ciszej

- W Alejach słychać modlitwy. Powinniśmy je sobie odpuścić - proponuje radny SLD. - Niech zamiast tego leci jakaś muzyka. Najlepiej przeboje, bo ludzie lubią słuchać tego, co dobrze znają
"Proszę o zaprzestanie puszczania katolickich modlitw przez radiowęzeł przy Al. Najświętszej Maryi Panny. Jest to indoktrynacja, która nie powinna mieć miejsca w tak dużym mieście. Wielu mieszkańców Częstochowy jest podobnego zdania". Taką interpelację złożył radny Łukasz Wabnic (SLD) do biura rady miasta.

Trochę był przy tym nieprecyzyjny, bo "modlitwy" - by zastosować określenie radnego - nie są emitowane przez głośniki w Alejach, kiedyś własność Telekomunikacji Polskiej, przekazaną potem kurii. Megafony, owszem, pracują, ale przy okazji Bożego Ciała lub procesji z katedry pod szczyt - w sumie kilka razy do roku. W III Alei i sporej części naszego centrum słychać natomiast co niedziela i co pielgrzymka nagłośnienie z błoń jasnogórskich, z kościółka przy IV LO, z kościoła św. Jakuba...

Radny właśnie dostał odpowiedź podpisaną przez wiceprezydenta Jarosława Marszałka. Na jej początku znajduje się informacja, co na to prawo. Ustawy dotyczące ochrony środowiska zabraniają, owszem, używania instalacji nagłaśniających na terenach dostępnych publicznie, zabudowanych lub rekreacyjnych, ale zakaz nie dotyczy "imprez związanych z kultem religijnym" (także sportowych, handlowych, rozrywkowych itp. legalnych zgromadzeń). I na zastrzeżenie dotyczące "instalacji lub urządzeń znajdujących się w miejscach kultu religijnego" nie poradzą uchwały podjęte przez gminę.

Na końcu swej odpowiedzi wiceprezydent pociesza jednak: "Oprócz wymiaru formalno-prawnego, poruszony przez Pana problem ma także znaczenie społeczne. W trosce o słuszny interes mieszkańców podejmiemy stosowne działania w celu zmniejszenia poziomu hałasu. W tym zakresie zwrócimy się z odpowiednim wystąpieniem do Kurii Archidiecezji Częstochowskiej".

Tyle że niewiele wyjdzie z wystąpienia, które zapowiada prezydent, bo nie o hałas tu chodzi. Przecież interpelacja dotyczy nie tyle higieny co ideologii.

- W naszym mieście mieszka wielu wyznawców różnych religii oraz ateistów. Ale modlitwy w Alejach lecą tylko katolickie - podkreśla Łukasz Wabnic. - Ci, co wiedzą, jakie mam poglądy, mówią mi: jesteś radnym, młodym chłopakiem, interweniuj. Odbieram takie zgłoszenia również przez moją stronę internetową. Dlatego zdecydowałem się interpelować, poruszyć temat dla mnóstwa ludzi zabroniony. Bo u nas jest tak jak w książce Richarda Dawkinsa "Bóg urojony": możemy nie reagować nawet wtedy, gdy ktoś podniesie rękę na matkę czy dziecko, ale Boga ruszyć nie wolno.

Głośniki radny radzi wykorzystać w inny sposób, np. do serwowania muzyki. - Nawet tej poważnej; mamy przecież Chopina i innych popularnych kompozytorów. Najlepiej, gdyby to były jakieś przeboje, bo ludzie lubią słuchać tego, co dobrze znają. Niedawno byłem w Łodzi, w Teatrze Wielkim, na balecie. Muzykę poważną było słychać na ulicach i nikomu to nie przeszkadzało. My mamy filharmonię; niech orkiestra zagra coś pięknego. Byle to nie były msze. Oczywiście nikt nie zakazuje ludziom modlić się, ale w domu albo w kościele - nie tak inwazyjnie, jak to się dzieje w Częstochowie. To zupełnie tak samo, jak ja bym puścił jakieś ostre techno, podkręcił głośniki na maksa i jeszcze je wystawił za okno.

Czy to się jednak da zrobić w Częstochowie? Naszą główną atrakcją - czy to się komuś podoba czy nie - jest katolickie sanktuarium. Przed nami sierpień, najgorętszy okres pielgrzymkowy. Ludzie będą się modlili pod szczytem i będzie ich słychać. Nie da się kilkuset tysięcy wiernych zamknąć za murami Jasnej Góry.

- Ja rozumiem, ale trzeba też mieć na względzie mieszkańców miasta - upiera się radny. - Ludzie mieszkający w centrum nawet przez zamknięte okna słyszą wszystkie msze spod szczytu. Inne kościoły się tak nie zachowują, nie rozstawiają głośników po mieście. Muzyka przez megafon? Czemu nie. Ale modlitwy powinniśmy sobie odpuścić.


Źródło: Gazeta Wyborcza Częstochowa
http://czestochowa.gazeta.pl/czestochowa/1,48725,9985626,Jasna_Goro__modl_sie_ciszej.html
Dodano: 10-08-2011 17:11
Odsłon: 235

Skomentuj: