Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Gospodarka »

Rewolucja w kupowaniu ubrań przez internet? Łatwiej znajdziesz rozmiar

Rewolucja w kupowaniu ubrań przez internet? Łatwiej znajdziesz rozmiar

Żaden towar nie jest tak często kupowany przez internet jak ubrania i żaden nie jest tak regularnie zwracany, szczególnie z powodu złego rozmiaru. Rozwiązaniem problemu może się okazać robot wymyślony w Estonii - pisze "Süddeutsche Zeitung"
Sprzedaż ubrań przez internet jest jedną z najbardziej rentownych, ale i najtrudniejszych dziedzin handlu. W minionym roku Amerykanie wydali na ten cel 31 mld dol., a Niemcy 5,4 mld euro. Liczby byłyby większe, gdyby co czwarta zamówiona sztuka towaru nie została zwrócona, głównie z powodu źle dopasowanego rozmiaru. Internauta nie ma bowiem możliwości przymierzenia towaru przed zakupem.

Rewolucję obiecuje estońska Fits.me i jej roboty imitujące ludzkie tułowie. Firma powstała w 2009 roku, rok później rozpoczęła pilotażowy projekt z brytyjskim producentem koszul Hawes&Curtis. Estońskie roboty potrafią przyjąć 100 tys. różnych kształtów ciała kobiety i mężczyzny.

Na stronie internetowej Hawes&Curtis klient wybiera rodzaj koszuli, a następnie wpisuje swoje dane jak wzrost, długość ramienia, obwód klatki piersiowej, szyi i w przypadku kobiet także brzucha i bioder. Jeśli internauta nie ma miary, może sam wymodelować swoją postać. Na ekranie pojawia się wyprofilowany model w ubraniu, jakie interesuje klienta. Zainteresowany bez przymierzania widzi, jaka wielkość koszuli będzie na nim dobrze wyglądać, jak układa się materiał, w którym miejscu ubranie jest zbyt ciasne lub za luźne.



Hawes&Curtis chwali się, że od początku projektu podwoił sprzedaż za granicę, liczba nowych klientów wzrosła o 57 proc., a poziom zwrotów spadł o jedną trzecią.

Fits.me uzyskało 2,6 mln euro od inwestorów oraz funduszy unijnych i estońskich. Klienci firmy płacą do tego opłatę licencyjną.

Niemiecka gazeta przypomina, że polityka Estonii sprzyja rozwojowi branży internetowej. Od 1997 roku każda szkoła ma internet, a bezpłatny dostęp do sieci gwarantuje konstytucja. W 2011 deklaracje podatkowe online złożyło 93 proc. osób.


Źródło:
http://gospodarka.gazeta.pl/IT/1,69805,10101147,Rewolucja_w_kupowaniu_ubran_przez_internet__Latwiej.html
Dodano: 12-08-2011 12:00
Odsłon: 290

Skomentuj: