Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Białystok »

Wyruszyła prawosławna pielgrzymka z Białegostoku na Górę Grabarkę

Wyruszyła prawosławna pielgrzymka z Białegostoku na Górę Grabarkę

Około 250 osób wyruszyło w sobotę z Białegostoku w 26. Ogólnopolskiej Pieszej Pielgrzymce Prawosławnej na Świętą Górę Grabarkę koło Siemiatycz. To największa w kraju pielgrzymka wiernych zdążających na uroczystości Przemienienia Pańskiego.
Przemienienie Pańskie, to najważniejsze w roku święto na Grabarce, główne obchody przypadają 19 sierpnia. W tym roku ma wziąć w nich udział prezydent RP Bronisław Komorowski.

Organizatorem pielgrzymki jest Bractwo Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Pątnicy wyruszyli z Białegostoku po porannej modlitwie w cerkwi Proroka Eliasza. W tym roku do przejścia mają blisko 130 km w ciągu sześciu dni. Idą - przeważnie bocznymi drogami - trasą m.in. przez Narew, Czyże Wólkę Wygonowską i Milejczyce. Na Świętą Górę dotrą 18 sierpnia - w przeddzień głównych uroczystości.

Jak powiedziała Magdalena Bazyluk z Bractwa Młodzieży Prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej, wśród pątników jest 20-osobowa grupa Rosjan. Ponad połowa pielgrzymów ma ze sobą krzyże, które we własnych intencjach zamierzają postawić na Świętej Górze. W pielgrzymce niesiony jest też duży krzyż, który będzie ustawiony w intencji wszystkich pielgrzymujących.

Osobiste intencje dotyczą najczęściej zdrowia, spraw rodzinnych, szkoły. Magdalena Bazyluk dodała, że każdy pielgrzymuje z indywidualnymi intencjami: jedni chcą podziękować, inni poprosić Boga o coś, to również sposób na naładowanie ducha pozytywną energią.

Wszystkich pielgrzymów obowiązuje stosowany strój (zakryte ramiona i kolana); dziewczęta powinny nosić długie spódnice i chustki na głowie. Bazyluk powiedziała, że dzień pątnika zaczyna się poranną modlitwą, następnie, w trasie śpiewane są wspólnie religijne pieśni, pątnicy modlą się także sami.

Na Grabarkę zdążają też pielgrzymi z innych miejsc kraju, m.in. z Warszawy i Jabłecznej, gdzie jest inne prawosławne sanktuarium.

Święta Góra Grabarka koło Siemiatycz, z małą cerkwią i żeńskim klasztorem, to najważniejsze prawosławne sanktuarium w Polsce.

Tradycja pielgrzymowania w to miejsce sięga 1710 roku. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą i napiją się wody ze źródła, zostaną uratowani od panującej epidemii cholery. Kiedy cudowne uzdrowienia miały miejsce, zbudowano tam kaplicę, a potem cerkiew.

Od tamtej pory datuje się też zwyczaj ustawiania na wzgórzu drewnianych krzyży. Wśród drzew porastających wzgórze stoją ich obecnie tysiące. Najliczniejsze pielgrzymki zaczęły przybywać na Grabarkę po II wojnie światowej, gdy główne sanktuaria prawosławne (Poczajew, Żyrowice) znalazły się w granicach Związku Radzieckiego.

Rokrocznie 2-dniowe uroczystości Przemienienia Pańskiego gromadzą na Grabarce tysiące wiernych. Przygotowaniu tego miejsca służą doroczne obozy robocze młodzieży. W tegorocznym, rozpoczętym 8 sierpnia, bierze udział około stu osób. Młodzież zajmuje się pracami porządkowymi, sprzątaniem terenu sanktuarium, jak i cerkwi na wzgórzu, dziewczęta pomagają przy wypieku prosfor (odpowiednik opłatków w Kościele katolickim), których zwykle przygotowuje się blisko 10 tys.

W czasie samego święta młodzież pełni rolę służb porządkowych, m.in. zajmuje się parkingami i kuchnią polową, pomaga pątnikom ustawiających się w kolejkach do świątyni czy do źródełka z cudowną wodą przy wzgórzu. Po uroczystościach uczestnicy obozu jeszcze przez dwa dni zostaną na Grabarce, by pomóc w sprzątaniu tego miejsca po pobycie tysięcy pielgrzymów.

Hierarchowie polskiej Cerkwi oceniają, że w całym kraju jest ok. 550-600 tysięcy osób wyznania prawosławnego. Najwięcej ich mieszka w województwie podlaskim.


Źródło: Gazeta Wyborcza Białystok
http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35235,10111805,Wyruszyla_prawoslawna_pielgrzymka_z_Bialegostoku_na.html
Dodano: 14-08-2011 13:00
Odsłon: 202

Skomentuj: