Wiadomości » Lublin »
Login, hasło i czytamy. Lubelska Biblioteka Wirtualna
Login, hasło i czytamy. Lubelska Biblioteka Wirtualna
Jej zbiory będzie mógł przeczytać każdy. Tworzona dzięki wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego Lubelska Biblioteka Wirtualna będzie największym księgozbiorem w województwie i jednym z największych w Polsce.Nie będzie to oczywiście tradycyjna książnica. Nie będzie wielkich sal wypełnionych szafkami z niezliczoną liczbą szufladek wypełnionych papierowymi fiszkami. Choć w ostatnich latach wszystkie biblioteki przestawiają się na katalogi komputerowe, to wciąż kojarzą się z kartkowymi katalogami i półkami zastawionymi tomami.
Lubelska Biblioteka Wirtualna ma być księgozbiorem XXI wieku. Żadnych szaf, żadnych szufladek, a nawet żadnych papierowych książek. - Zbiory należące do uczestników projektu LBW zostaną zdigitalizowane i będą dostępne na specjalnym portalu Lubelskiej Biblioteki Wirtualnej - mówi Paweł Majka, zastępca dyrektora wydziału funduszy europejskich lubelskiego ratusza.
To miasto Lublin jest liderem projektu LBW. Ma siedmiu partnerów: Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Medyczny, Zamość reprezentowany przez Książnicę Zamojską, Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Miejską Bibliotekę Publiczną w Lublinie. W pierwszym etapie projektu brały udział także Chełm i Biała Podlaska, ale wycofały się z powodu za wysokich, ich zdaniem, kosztów. Te wynoszą ponad 20 mln złotych, ale Regionalny Program Operacyjny (unijny budżet województwa) gwarantuje sfinansowanie 85 proc. wartości projektu.
Czytelnik korzystający z zasobów LBW nie będzie musiał przychodzić do siedziby biblioteki, bo najprawdopodobniej takiej w ogóle nie będzie. Cała zawartość Biblioteki umieszczona zostanie na serwerach, które będą stały zapewne w lubelskim urzędzie miasta, a w razie potrzeby w pomieszczeniach któregoś z partnerów projektu. By skorzystać z LBW wystarczy mieć pod ręką komputer z dostępem do internetu. - Będzie trzeba wejść na specjalny portal, uzyskać login oraz hasło i czytelnik będzie miał dostęp do zasobów. Szacujemy, że we wstępnej fazie projektu w Lubelskiej Bibliotece Wirtualnej będzie około czterech milionów skanów - uważa Majka.
Trzeba pamiętać, że w LBW nie będzie nowości wydawniczych. Udostępnienie ich byłoby złamaniem praw autorskich. Zresztą nie to jest ideą LBW, bo dzięki wirtualnej bibliotece setki czytelników dostaną dostęp do najbogatszych zbiorów bibliotek uczestniczących w projekcie. A te zbiory są z reguły skrywane w dobrze strzeżonych magazynach i udostępniane w wyjątkowych sytuacjach.
Wreszcie więc będzie można przejrzeć spokojnie najstarsze druki wykonane w Lublinie w języku polskim, które przechowuje WBP im. Łopacińskiego. To "Słonecznik albo porównanie woli ludzkiej z wolą boską" z wydawnictwa Pawła Konrada. Oficyna wydrukowała go w 1630 r. WBP udostępni też w wirtualnej bibliotece najstarsze egzemplarze lubelskich gazet z XIX wieku. Wreszcie ogólnie dostępne będą stare mapy, ryciny, pocztówki, odezwy polityczne, czy ulotki, a wśród nich najstarsza - z 1801 roku.
Ciekawe i bezcenne zbiory może udostępnić KUL. W jego bibliotece znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków w Lublinie. To rękopiśmienny kodeks prawa kanonicznego, spisany w XII wieku w klasztorze kamedułów w Bolonii przez mnicha o imieniu Gracjan.
- W 2012 roku przeprowadzona zostanie digitalizacja zbiorów - mówi Majka. Portal Lubelskiej Biblioteki Wirtualnej ma zacząć działać w 2013 roku.
Źródło: Gazeta Wyborcza Lublin
http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,88296,10123014,Login__haslo_i_czytamy__Lubelska_Biblioteka_Wirtualna.htmlDodano: 17-08-2011 14:00Odsłon: 354
Dodano: 17-08-2011 14:00
Odsłon: 354