Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Białystok »

Baśniowa Suwalszczyzna w questach. Niezwykłe szlaki

Baśniowa Suwalszczyzna w questach. Niezwykłe szlaki

Pierwsze questy - czyli szlaki z zagadkami i zadaniami uatrakcyjniające zwiedzanie - w naszym regionie stworzono dla Tykocina i Białegostoku. Teraz w przygodowy sposób można poznawać także Suwalszczyznę, gdzie premierę ma aż 15 kolejnych questów.
Questing przypomina poszukiwanie skarbów lub harcerskie zabawy. To rodzaj opowieści, która prowadzi turystów od jednego do kolejnego zabytku czy pomnika przyrody. Zwiedzający poruszający się po terenie z mapką i opisem questu rozszyfrowują tajemnicę, odpowiadają na pytania, a w zamian dowiadują się czegoś o historii miejsca i zdobywają kolejne pieczątki. Mamy więc turystykę połączoną z edukacją i przygodą. Tego typu szlaki stają się coraz popularniejsze w Polsce, od ubiegłego roku w ten sposób można zwiedzać Tykocin, odbierając mapkę w restauracji Alumnacie, z kolei w Białymstoku taką trasę stworzono z okazji promocji nowych szlaków turystycznych poświęconych fabrykantom, Branickim czy architekturze drewnianej.

Teraz w ten sposób turystów kusi i Suwalszczyzna. Mamy do wyboru aż 15 różnorodnych questów, do którego właścicielem praw autorskich i administratorem jest Suwalska Izba Rolniczo-Turystyczna. Zagadki przeprowadzą nas po śladach przeszłości, m.in. pozostałościach po plemieniu Jaćwingów, zabytkowych kościołach i klasztorach. Jest więc wycieczka wokół jezior Wigry i Hańcza, po dawnej osadzie młyńskiej w Suwalskim Parku Krajobrazowym, do Wiżajn oraz litewskiego Puńska. Są questy dla Augustowa, Dowspudy, Krasnogrudy, Sejn czy Lipska.

- Na odkrycie czekają m.in.: historia najwyżej położonego na Suwalszczyźnie miejsca, nazywanego polskim biegunem zimna, dawna osada młyńska w Suwalskim Parku Krajobrazowym, historia jednej z pierwszych miejscowości założonej przez Litwinów, sekrety, które skrywają okolice i wody najgłębszego jeziora w Polsce, oraz wiele innych tajemnic Suwalszczyzny - mówi Elżbieta Niedziejko, prezes Suwalskiej Izby Rolniczo-Turystycznej. - W tworzeniu questów wzorowaliśmy się na największym polskim projekcie tego typu pt. "Bałtów - polską stolicą questingu".

Prace nad questami trwały już od ubiegłego roku.

- Pierwszy modelowy quest poświęcony Suwałkom powstał podczas dwudniowych warsztatów z zakresu metodologii tworzenia questów, które odbyły się w grudniu 2010 roku. Zrealizowane zostały w ramach projektu Turystyczna Sieć Współpracy - klaster "Suwalszczyzna - Mazury" z unijnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Inspiracją, a także jego tematem przewodnim był utwór Marii Konopnickiej "O krasnoludkach i sierotce Marysi" - wyjaśnia Łukasz Wilczyński, trener questingu.

Ten literacki motyw wpisuje się w większą kampanię promocyjną tej części regionu z hasłem "Suwalszczyzna - Kraina jak Baśń", wykorzystującej fakt, że pisarka urodziła się właśnie w Suwałkach.

Po teoretycznym szkoleniu prowadzonym przez agencję Planet PR, specjalizującą się właśnie w m.in. promocji regionów i questingu, przedstawiciele Suwalskiej Izby Rolniczo-Turystycznej, samorządów oraz organizacji działających na rzecz rozwoju turystyki uczestniczyli w wyjeździe do Bałtowa, który został okrzyknięty polską stolicą questów. Na miejscu mogli sprawdzić, jak to działa w praktyce.

Mapki wszystkich 15 questów dostępne są na stronie internetowej: www.basniowasuwalszczyzna.pl oraz na portalu questing.pl.


Źródło: Gazeta Wyborcza Białystok
http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35235,10136576,Basniowa_Suwalszczyzna_w_questach__Niezwykle_szlaki.html
Dodano: 19-08-2011 13:00
Odsłon: 271

Skomentuj: