Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Trójmiasto »

Tankowiec na Motławie. Jedyny taki w Polsce

Tankowiec na Motławie. Jedyny taki w Polsce

Stacja benzynowa Lotosu, cumująca od początku maja do końca września przy nabrzeżu Motławy w Gdańsku, to jedyna pływająca stacja w Polsce. Ale nie tylko tym różni się od zwykłych stacji benzynowych
Czym jest ten niewielki obiekt cumujący na końcu Targu Rybnego? To jedyna stacja benzynowa w Polsce, która jest... tankowcem - pod pokładem barki "Lotos" (podczas chrztu w 2004 r. otrzymała ona imię koncernu, który jest jej właścicielem) znajdują się dwa zbiorniki z paliwem. Co więcej, pracownicy tej stacji benzynowej muszą być odpowiednio przygotowani do pracy: każdy posiada odpowiednie przeszkolenie - takie, które wymagane jest od marynarzy pływających na tankowcach.

Wtorek, godz. 11.40, do stacji benzynowej podpływa łódź motorowa. Tym razem tankowanie trwa tylko chwilę - jakieś 5 minut.

- Ale zdarza się, że tankowanie niektórych jednostek trwa nawet 1,5 godziny - wszystko zależy od tego, ile paliwa jest tankowane i od tego, jak szeroki jest wlew paliwa - im węższy, tym tankowanie trwa dłużej - mówi bosman stacji Bogdan Pensko. - Pewnego razu nasz kolega postanowił obsłużyć klienta, który pojawił się chwilę przed zamknięciem, ok. godz. 22. Miała być chwila, a tankowanie trwało do północy.

W porównaniu do zwykłych, ulicznych stacji benzynowych panuje tu niezwykły klimat - nikt na nikogo nie "trąbi".

- Bo klient, który tankuje u nas, się nie śpieszy, zdaje sobie sprawę, że jeśli postanowi uzupełnić braki paliwa w czasie gdy tankowana jest inna jednostka, będzie musiał poczekać nawet godzinę - mówi menedżer stacji Krzysztof Dudziński.

Bosman Pensko z Lotosu to prawdziwy wilk morski, spędził większość swojego życia na morzu. Z chęcią opowiada anegdoty związane z pracą na tankowcu przy nabrzeżu Motławy.

- Śmiesznie jest, gdy przypływają do nas jednostki z zachodu, np. z Niemiec. Są zaskoczeni, że u nas w Polsce, są takie stacje benzynowe - opowiada Bogdan Pensko. - A prawda jest taka, że u nich taka stacja jest tylko jedna w Kilonii, więc nie są od nas w tym lepsi! Co innego w basenie Morza Śródziemnego: tam to można pływać... i tankować!

Pływająca stacja paliw, poza tym, że spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa stawiane standardowym stacjom paliw, jest pod stałym nadzorem PRS-u, czyli Polskiego Rejestru Statków.

- Podczas tankowania wykorzystywane są specjalne rękawy oraz poduszki absorbcyjne, które zabezpieczają przed przypadkowym wyciekiem paliwa - tłumaczy Krzysztof Dudziński. - W sytuacji nieprzewidzianego wycieku paliwa pozostałości byłyby likwidowane za pomocą zestawu sorbentów.

Choć w Polsce sporty motorowodne nie są jeszcze tak popularne jak np. w krajach basenu Morza Śródziemnego, stacja na brak klientów nie może narzekać.

- Widzimy, że od kilku sezonów rośnie zainteresowanie sportami motorowodnymi, a w marinach pojawia się coraz więcej jachtów motorowych, łodzi motorowych i skuterów wodnych - mówi Krzysztof Dudziński. - Codziennie, w zależności od warunków pogodowych, pojawia się od kilku do kilkunastu klientów - w słoneczne dni więcej, w dni deszczowe mniej. Mamy też stałych klientów, np. prom, który kursuje między ul. Długie Pobrzeże i ul. Ołowianka.

Zdarza się, że z usług stacji korzystają jednostki, które można nazwać "rodzynkami" - pod banderami Nowej Zelandii, USA czy Hiszpanii.

- Ale tych "egzotycznych" jednostek jest niewiele, bo póki co w marinach Morza Bałtyckiego i Morza Północnego nie ma wystarczającej ilość takich pływających stacji benzynowych - żali się Bogdan Pensko.

Stacja przy nabrzeżu Motławy cumuje od początku maja do końca września. Ze stacji korzystać mogą m.in.: jachty motorowe, łodzie motorowe, skutery wodne. Na terenie tankowca znajduje się mały sklepik, w którym można zrobić drobne zakupy. Cena paliwa - podobna jak na lądzie. We wtorek za litr benzyny płaciliśmy 5,19 zł, a diesla - 5,09 zł.


Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto
http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,35636,10143575,Tankowiec_na_Motlawie__Jedyny_taki_w_Polsce.html
Dodano: 21-08-2011 12:00
Odsłon: 236

Skomentuj: