Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Białystok »

Złoto dla Marka Twardowskiego. Mistrzostwa świata

Trzy medale mistrzostw świata zdobyli w sobotę w węgierskim Szeged polscy kajakarze. Złoto wywalczył Marek Twardowski z Cresovii Białystok, który na tym torze pięć lat temu również cieszył się z tytułu.
Dla Twardowskiego to wielce udany powrót po bardzo długiej nieobecności spowodowanej kłopotami zdrowotnymi. W ubiegłym roku doznał poważnego skrętu jelit. Musiał poddać się operacji i żmudnej rehabilitacji, a jego powrót do sportu stanął pod dużym znakiem zapytania.

Ze złotego medalu Twardowskiego ogromnie cieszył się prezes Polskiego Związku Kajakowego Józef Bejnarowicz.

- Nie ukrywam, że gdy Marek mijał linię mety, uroniłem łezkę - przyznał w rozmowie z Polską Agencją Prasową. - Jego złoty medal, to również sukces związku. Marek nie miał wsparcia ze strony ministerstwa, dlatego my i sponsorzy pomagaliśmy mu, wierzyliśmy w niego. Jeszcze przed startem powiedziałem mu: powalcz o medal. I powalczył w wielkim stylu. Cieszę się, że udało nam się Marka odzyskać - dodał.

31-letni zawodnik białostockiej Cresovii wyprzedził o 0,486 Białorusina Pawła Miadzwiedziaua oraz o 1,716 Rosjanina Jurija Postrygaja.

Tor w Szeged jest szczęśliwy dla Twardowskiego. Tam właśnie w 2006 roku został po raz pierwszy w karierze mistrzem świata w tej samej konkurencji. Wcześniej, w 1999 roku, z Adamem Wysockim sięgnął po złoto w Mediolanie w K-2 na 500 m.

Medaliści wyścigu K-1 500 m: 1. Marek Twardowski (Polska)- 1.36,688 2. Paweł Miadzwiedzieu (Białoruś)- 1.37,174 3. Jurij Postrygaj (Rosja)- 1.38,404

Bejnarowicz w sobotę miał wreszcie powody do zadowolenia, bowiem oprócz Twardowskiego, na podium stanęły jeszcze dwie polskie osady. Brązowe medale wywalczyły w K2 na 500 m Aneta Konieczna (Posnania) oraz Beata Mikołajczyk (Kopernik Bydgoszcz) i tej samej konkurencji (nieolimpijskiej) Dawid Putto (Kopernik Bydgoszcz) i Denis Ambroziak (KSC Olsztyn).