Wiadomości » Białystok »
Zbieramy mniej dokumentów do świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych
Zbieramy mniej dokumentów do świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych
Od 1 lipca 2011 roku osoby ubiegające o świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego, zamiast obecnie wymaganych zaświadczeń, mogą składać oświadczenia. Dzięki temu można uniknąć zbędnej wizyty w urzędzie skarbowym.Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli w postępowaniu o przyznanie świadczenia rodzinnego lub alimentacyjnego, jest wymagane potwierdzenie m.in. wysokości dochodu rodziny (lub członków rodziny) uzyskanego w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, osoba ubiegająca się o przyznanie takiego świadczenia nie musi już iść do urzędu skarbowego po zaświadczenie o wysokości dochodów.
Zamiast zaświadczenia uzyskiwanego do tej pory w urzędzie skarbowym, wnioskujący o świadczenie może złożyć pracownikowi pomocy społecznej oświadczenie o wysokości dochodu każdego z członków rodziny.
Takie oświadczenie o dochodzie powinno zawierać informację o wysokości dochodu, o wysokości składek na ubezpieczenie społeczne odliczonych od dochodu, o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne odliczonych od dochodu oraz o wysokości należnego podatku.
Gdzie szukać potrzebnych informacji
Informacje potrzebne do złożenia wymienionego wyżej oświadczenia podatnicy znajdą w następujących pozycjach składanych przez siebie zeznań podatkowych:
1) Zeznanie PIT-37 (składane indywidualnie): wysokość dochodu - poz. 64; wysokość składek na ubezpieczenie społeczne odliczonych od dochodu - poz. 93; wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne odliczonych od dochodu - poz. 110; wysokość należnego podatku - poz. 120.
2 Zeznanie PIT-37 (składane wspólnie z małżonkiem): wysokość dochodu - suma poz. 64 i 91; wysokość składek na ubezpieczenie społeczne odliczonych od dochodu - suma poz. 93 i 94; wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne odliczonych od dochodu - suma poz. 110 i 111; wysokość należnego podatku - poz. 120.
3) Zeznanie PIT-36 (składane indywidualnie): wysokość dochodu - poz. 86; wysokość składek na ubezpieczenie społeczne odliczonych od dochodu - poz. 139; wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne odliczonych od dochodu - poz. 176; wysokość należnego podatku - poz. 188.
4) Zeznanie PIT-36 (składane wspólnie z małżonkiem): wysokość dochodu - suma poz. 86 i 129; wysokość składek na ubezpieczenie społeczne odliczonych od dochodu - suma poz. 139 i 140; wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne odliczonych od dochodu - suma poz. 176 i 177; wysokość należnego podatku - poz. 188.
5) Zeznanie PIT-36L: wysokość dochodu - suma poz. 26 i 31; wysokość składek na ubezpieczenie społeczne odliczonych od dochodu - poz. 35; wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne odliczonych od dochodu - poz. 50; wysokość należnego podatku - poz. 55.
6) Zeznanie PIT-38: wysokość przychodu - poz. 25; wysokość podatku należnego - poz. 35.
Należy pamiętać, że oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie zobowiązany jest do zawarcia w nim następującej klauzuli: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia". Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
Źródło: Gazeta Wyborcza Białystok
http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,37227,10131873,Zbieramy_mniej_dokumentow_do_swiadczen_rodzinnych.htmlDodano: 23-08-2011 13:00Odsłon: 244
Dodano: 23-08-2011 13:00
Odsłon: 244