Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Radom »

Rozpoczęła się budowa parkingu Parkuj i jedź

Rozpoczęła się budowa parkingu Parkuj i jedź

Po latach zapowiedzi i planów wreszcie rozpoczęła się budowa parkingu Parkuj i Jedź na nieużywanej rampie kolejowej przy ul. Beliny-Prażmowskiego. Auta i rowery będzie można na nim zostawić już pod koniec tego roku - zapowiadają Leszek Ruszczyk, członek zarządu województwa i Eugeniusz Kaczmarek, szef wydziału inwestycji UM
Obaj panowie wbili w piątek pierwsza łopatę na placu budowy za dworcem PKS, choć prace już się zaczęły. Rozebrana została stara rampa, ciężki sprzęt plantuje pas ziemi między torami a stanowiskami autobusów.

- Dziś przekazujemy oficjalnie plac budowy, na którym wkrótce radomianie będą mogli bezpiecznie i w komfortowych warunkach pozostawić swój samochód i rower, by przesiąść się do pociągu - zapewniał dziennikarzy Ruszczyk. - To początek cywilizowanego podróżowania - dodał. Podkreślił, że parking o powierzchni ponad 8 tys. m kw., największy w województwie, budowany w ramach programu Parkuj i Jedź, będzie ogrodzony, oświetlony i monitorowany. Będzie też dozorowany przez obsługujących go pracowników.

- Najważniejsze, że miasto i zarząd województwa porozumiały się w tej sprawie - podkreślał zaś Kaczmarek. - Za budowę parkingu gmina i samorząd województwa zapłacą po 900 tys. zł. Warto podkreślić koordynację prac na parkingu z tym co się dzieje na dworcu PKP. Wszyscy radomianie wiedzą, że powodów do dumy raczej nam nie dostarczał. To wkrótce się zmieni.

Na parkingu ma być 198 miejsc, w tym 12 przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych oraz 40 miejsc na rowery pod dwoma wiatami. Główny wjazd będzie między budynkami poczty głównej i dworca PKS, awaryjny od strony ronda Mikołajczyka.

Kierowcy samochodów i motocykli, którzy zdecydują się na kwartalny bilet, zapłacą 40 zł, 20 zł będzie kosztował miesięczny, tyle samo abonament na 12 wjazdów, a 3 zł bilet jednorazowy na cały dzień. Kwartalna opłata za pozostawienie roweru wyniesie 10 zł, za miesiąc zapłacimy 5 zł, za jeden dzień 2 zł, a za 12 wjazdów 8 zł.

Radomski Parkuj i Jedź to bardzo długo przygotowywana inwestycja. Budowę i szybkie otwarcie parkingu obiecywał jeszcze wiosną 2007 r. Piotr Szprendałowicz, ówczesny członek zarządu województwa mazowieckiego. Zapowiadał, że jeśli nie będzie problemów to radomianie dojeżdżający do pracy pociągami będą mogli korzystać już jesienią, ostatecznie na początku 2008 r. Później przez kilkanaście miesięcy nie udało się ogłosić przetargu na projekt, a w 2010 r. janosikowe pożarło pieniądze, które na tę inwestycje przeznaczył marszałek. W końcu urzędowi marszałkowskiemu i miastu udało się dojść do porozumienia. Inwestycje sfinansują po połowie.


Źródło: Gazeta Wyborcza Radom
http://radom.gazeta.pl/radom/1,90108,10140020,Rozpoczela_sie_budowa_parkingu_Parkuj_i_jedz.html
Dodano: 24-08-2011 14:01
Odsłon: 240

Skomentuj: