Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Szczecin »

Kto zbuduje muzeum przełomów na pl. Solidarności

Kto zbuduje muzeum przełomów na pl. Solidarności

Przetarg na budowę Centrum Dialogu "Przełomy" będzie rozstrzygnięty w ciągu tygodnia. Muzeum upamiętniające wkład szczecinian w walkę o demokrację w dwa lata stanie na (i pod) pl. Solidarności
Koszt budowy "Przełomów" był szacowany na ok. 14,5 mln zł. Do przetargu na wykonanie inwestycji stanęło sześć firm. - Tylko jedna oferta była wyższa niż założone koszty - mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie (nowa placówka ma być częścią MN) Lech Karwowski. I informuje: - Obecnie trwa weryfikacja dokumentów przetargowych pod względem formalnym i prawnym. Mamy nadzieję zakończyć postępowanie do końca sierpnia.

A to znaczy, że - jeśli nie będzie odwołań - umowa z wykonawcą powinna być podpisana we wrześniu. Prace budowlane mają trwać dwa lata od tego momentu. Dyrektor Karwowski przewiduje, że późniejsze prace wyposażeniowe nie potrwają dłużej niż rok.

Centrum Dialogu "Przełomy" ma mieć ok. 900 m kw. powierzchni. Budynek będzie się mieścić częściowo pod ziemią, żeby z poziomu placu nie zasłaniać widoku na przyszłą nową filharmonię. Autorem projektu jest jeden z najbardziej uznanych architektów młodego pokolenia na świecie Robert Konieczny.

Co będzie w środku?

Jak informuje Muzeum Narodowe, ideą nowej instytucji jest "przypominanie i utrwalanie historii politycznych i społecznych przełomów Szczecina". Ma być to miejsce debat, projektów edukacyjnych, wystaw wykorzystujących najnowocześniejsze środki przekazu i multimedia.

- Muzeum przygotowało scenariusz i projekt koncepcyjny wystawy. Nad ostatecznym kształtem scenariusza pracuje grupa doradcza powołana przez marszałka województwa. Po zakończeniu prac zostanie wykonany projekt wykonawczy - mówi dyrektor Karwowski. - Celem ekspozycji jest opowiedzenie polskiej historii Szczecina ze szczególnym uwzględnieniem historycznych momentów [lata 1945, 1970, 1981, 1989 - red.], które mają obrazować wkład społeczeństwa w odzyskanie suwerenności kraju i zmiany geopolityczne prowadzące do upadku komunizmu.

Eksponaty, które się tam znajdą, pochodzić będą z zasobów Muzeum Narodowego oraz od instytucji i osób prywatnych. To m.in. plakaty Solidarności i strony rządowej przed wyborami w 1989 r., transporter BRT, który po wprowadzeniu stanu wojennego został przekazany komunistycznej władzy przez przywódcę NRD Ericha Honeckera, budka telefoniczna z czasów PRL, milicyjna tarcza czy powielacz, na którym drukowano opozycyjną "bibułę".


Źródło:
http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,87121,10169353,Kto_zbuduje_muzeum_przelomow_na_pl__Solidarnosci.html
Dodano: 25-08-2011 12:00
Odsłon: 155

Skomentuj: