Wiadomości » Trójmiasto »
Króla Zygmunta Augusta długa droga na wieżę ratusza
Króla Zygmunta Augusta długa droga na wieżę ratusza
Władca się spóźnia. Montaż hełmu Ratusza Głównego Miasta z figurą Zygmunta II Augusta trzeba było - z powodu pogody - przełożyć na czwartekOperację montażu robotnicy zaczęli przygotowywać w środę przed południem. Dźwig teleskopowy o udźwigu 500 ton miał unieść ponad 15-metrową konstrukcję hełmu o wadze ponad ośmiu ton na szczyt wieży.
- To konstrukcja, która ma środek ciężkości położony zaledwie metr poniżej punktu podczepienia jej pod zawiesia dźwigu. To oznacza, że ładunek może zachowywać się niestabilnie w trakcie podnoszenia go do góry. Dlatego trzeba go dociążyć, aby obniżyć środek ciężkości - tłumaczy projektant operacji Krzysztof Dobiszewski.
Środek ciężkości podnosi dodatkowo 160-kilogramowa figura Zygmunta II Augusta, zainstalowana na samym szczycie konstrukcji. Ją udało się wczoraj zamontować na kopule.
Operacja dociążenia betonowymi blokami nie wystarczyła, bo tuż przed godz. 11 pojawiła się kolejna przeszkoda - burza z gromami i błyskawicami, a potem ulewny deszcz.
Ekipa wykonawców operacji musiała czekać. - Zgodnie z naszą normą, po ostatnim wyładowaniu musimy odczekać godzinę, w Niemczech czeka się cztery godziny - tłumaczy Dariusz Miaskowski, kierownik robót z firmy Żuraw Grohmann z Gdańska.
Czekać trzeba, bo na dźwigu w trakcie takiej pogody gromadzi się ładunek elektrostatyczny, który mógłby ściągnąć uderzenie pioruna. A konstrukcję trzeba jeszcze przecież wciągnąć na wysokość ponad 50 metrów.
- Sama operacja wciągnięcia na górę hełmu to kilka minut, ale jej montaż do wieży ratusza trwa godzinę-półtorej - wyjaśniał wczesnym popołudniem Miastkowski. - Dodatkowym utrudnieniem jest wiatr. Mamy informacje, że może wiać nawet z prędkością do 90 kilometrów na godzinę.
Ostatecznie w środę kilka minut po godz. 16 kierownik operacji zrezygnował z podnoszenia hełmu.
Czy uda się przeprowadzić operację czwartek? - Nie wiadomo. Wiatr ma ustać około szóstej nad ranem. Zobaczymy - podsumował Miastkowski.
Zygmunt II August i kopuła opuściły szczyt ratusza w maju. Konserwatorzy zabytków przeprowadzili renowację, uzupełniając m.in. ubytki złoceń na figurze. Wyremontowano też mechanizm obrotowy, na którym znajduje się figura, dzięki czemu może się ona obracać i wskazywać kierunek wiatru. Do wnętrza figury trafiły różne gadżety związane z Gdańskiem, które czynią z niej kapsułę czasu. Są tam m.in. talar gdański - okolicznościowa moneta wydana w czerwcu 2009 r., karty do miejskiej biblioteki i Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, bilety komunikacji miejskiej z logo Gdańska na Euro 2012oraz zdjęcia mieszkańców miasta wykonane na ul. Długiej podczas Światowego Zjazdu Gdańszczan w 2010 r.
Polecamy - Marchewkowe, buraczkowe. Jedyne takie lody w kraju
Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto
http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,35636,10169046,Krola_Zygmunta_Augusta_dluga_droga_na_wieze_ratusza.htmlDodano: 25-08-2011 12:00Odsłon: 237
Dodano: 25-08-2011 12:00
Odsłon: 237