Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Białystok »

Nowe osiedle komunalne powstanie na Bema. Zobacz projekty

Nowe osiedle komunalne powstanie na Bema. Zobacz projekty

To ma być największa inwestycja Zarządu Mienia Komunalnego - 900 mieszkań w 15 blokach na ponad 8 ha terenu przy Wojsk Ochrony Pogranicza. Architekci do końca roku przygotują projekt na trzy pierwsze budynki, a ich budowa może ruszyć w przyszłym.
Pod koniec ubiegłego roku w konkursie architektonicznym wybrano najciekawszą koncepcję miniosiedla komunalnego, które ma powstać na gminnej działce między ul. Bema a Wojsk Ochrony Pogranicza. Taki kompleks mieszkaniowy miałby rozwiązać problemy ze znalezieniem lokali dla białostoczan o niskich dochodach (nie mylić z socjalnymi), którzy cały czas są jeszcze zakwaterowani w "komunałkach" z piecami lub bez łazienek.

Wizja architektów

Przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich ocenili, że z 12 propozycji warto zrealizować wizję białostockiej pracowni Anmar. Architekci zaproponowali układ 15 bloków, z przeważającą ilością mieszkań o powierzchni 44 m kw., do tego żłobek i przedszkole, usługi w parterach budynków.

Układ uliczek miałby umożliwiać wprowadzenie na ten teren komunikacji miejskiej. Pomyślano o funkcjach rekreacyjnych, zaplanowano m.in. boiska do koszykówki i siatkówki.

Według sądu konkursowego elementem wymagającym korekty było natomiast zagospodarowanie istniejącego stawu i zabytkowej strzelnicy.

Zgodnie z zaleceniem zleceniodawcy, czyli Zarządu Mienia Komunalnego, przewidziano podział inwestycji na osiem etapów. Architekci otrzymali 30 tys. zł nagrody, a po negocjacjach zaczęli pracę nad projektem budowlanym pierwszego z nich.

- Projektanci obiecują, że będzie on gotowy jeszcze w tym roku, a w przyszłym moglibyśmy ogłaszać przetarg na wykonawstwo. Najpierw chcielibyśmy jednak oddać do użytku budujące się bloki przy ul. Borsuczej. Co roku na realizacje naszych zadań budowlanych mamy przeznaczane 10 mln zł i będziemy te pieniądze jakoś rozsądnie rozdysponowywać - mówi Jerzy Łukaszuk, zastępca dyrektora ZMK do spraw technicznych.

Zobacz inne projekty zgłoszone na konkurs!
Źródło: Gazeta Wyborcza Białystok
http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,37227,10176923,Nowe_osiedle_komunalne_powstanie_na_Bema__Zobacz_projekty.html
Dodano: 26-08-2011 13:00
Odsłon: 293

Skomentuj: