Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Rzeszów »

Klawesynowy wehikuł czasu w Narolu

Klawesynowy wehikuł czasu w Narolu

- Czasami, jak porównuję klawesyn z fortepianem, to dla mnie to jest jak francuska koronka i ruski czołg. Fortepian jest dużo bardziej toporny - żartuje Weronika Kłosiewicz, uczestniczka mistrzowskich warsztatów klawesynowych w Narolu.
Kursy odbywają się w ramach trwającej tam właśnie czwartej edycji festiwalu muzyki dawnej Narol.Arte, którego organizatorem jest Fundacja "Pro Academia Narolense" założona przez rodzinę Kłosiewiczów z Warszawy.

Poszukując dworu na siedzibę dla swojej fundacji, Kłosiewiczowie odwiedzili najpierw mnóstwo obiektów wokół Warszawy. W końcu trafili do Narola. Odkupili od skarbu państwa piękny, ale zniszczony pałac wybudowany pod koniec XVIII wieku przez Feliksa Antoniego Łosia. - Okazało się, że to miejsce jest związane z tradycjami mecenatu. Szkoła artystyczna założona przez pierwszego właściciela funkcjonowała tutaj ponad 200 lat temu, a po jego śmierci działała dalej jako fundacja rodziny Łosiów do końca I wojny światowej. To był impuls dla nas - opowiada Bogusław Kłosiewicz, dyrektor festiwalu Narol.Arte.

W 2000 roku rodzina Kłosiewiczów założyła fundację, w ramach której organizują: kursy mistrzowskie na instrumentach historycznych, jarmark galicyjski, narolską majówkę oraz koncerty muzyki klasycznej w znajdujących się na terenie Narola kościele, cerkwi, pałacowym salonie oraz parku. Zaczęli od koncertu Konstantego Andrzeja Kulki i towarzyszącego mu kwartetu smyczkowego Prima Vista. W ich wykonaniu mieszkańcy Narola mieli okazję wysłuchać "Czterech pór roku" Antonia Vivaldiego. - Wierzyliśmy, że jakość muzyki i wykonania zapewni naszemu pomysłowi powodzenie. Potem były kolejne koncerty: recitale Tytusa Wojnowicza, Olgi Pasiecznik, Piotra Palecznego, występy Stanisława Soyki, Anny Marii Jopek, tria Andrzeja Jagodzińskiego - Kłosiewicz wymienia kolejne nazwiska muzyków, którzy zawitali do Narola w ciągu ostatniej dekady.

Równocześnie z festiwalem Narol.Arte odbywają się warsztaty mistrzowskie z klawesynistami prof. Władysławem Kłosiewiczem i Elżbietą Stefańską. Czwórka młodych adeptów od piątku doskonali się pod ich okiem. Jest wśród nich Weronika, 16-letnia córka Bogusława Kłosiewicza. Od trzech lat gra na klawesynie. - Zainteresowanie muzyką dawną wiąże się z osobą mojego wujka Władysława, który gra na klawesynie. W wieku czterech lat powiedziałam rodzicom, że ja też chcę grać. Klawesyn wybrała także ze względu na zamiłowanie do muzyki barokowej.

W programie tegorocznego festiwalu dominuje polska muzyka dawna. Organizatorzy chcą z nią zapoznać gości z USA, z którymi fundacja chce nawiązać współpracę. - Kontakt z Christine Gevert mamy od dwóch lat. Ona mieszka w miejscowości Lakefield w stanie Connecticut. Tam przez kilkanaście lat mieszkała Wanda Landowska, słynna polska klawesynistka, która przywróciła klawesyn do łask na początku XX wieku. Okazuje się, że w Lakefield jest festiwal pamięci Wandy Landowskiej, a Christine prowadzi zespół muzyki dawnej, trochę jak nasz autorski projekt Narol Baroque - opowiada Kłosiewicz. Narol Baroque to koncertowy zespół muzyki dawnej z udziałem m.in. wykładowców i uczestników zajęć Academii Narolense.

Oprócz Christine Egevert na festiwalu są reprezentanci festiwalu bostońskiego, największej imprezy na świecie poświęconej muzyce dawnej, przedstawiciele Metropolitan Museum oraz Morgan Library.

Co rok na festiwalu Narol.Arte obowiązuje inny motyw przewodni: muzyka ludowa, tango argentyńskie, a nawet jazz. - Festiwal Narol.Arte im. Pana, Wójta i Plebana ma śmieszną nazwę. My ją odczytujemy tak, że te niekonwencjonalne zestawienia przypominają dyskusję między panem, wójtem i plebanem. Każdy mówi o czymś innym, z czego powstaje jakaś świeża jakość - zauważa Kłosiewicz.

W ramach festiwalu Narol.Arte odbędzie się jeszcze koncert finałowy - w sobotę o godz. 19.30 w kościele wystąpi zespół Camerata Silesia. Wstęp wolny.


Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,10182229,Klawesynowy_wehikul_czasu_w_Narolu.html
Dodano: 27-08-2011 12:00
Odsłon: 106

Skomentuj: