Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Rzeszów »

Jedź na poligon. Wunderwaffe znowu w Bliźnie

Jedź na poligon. Wunderwaffe znowu w Bliźnie

W Bliźnie Niemcy odpalili kilkaset rakiet V-2. Dziś kilkunastometrowa makieta tej "cudownej broni Hitlera", oryginalnych rozmiarów, oraz zdjęcia pochodzące z niemieckich archiwów pokazujące próby rakiet są główną atrakcją nowego Parku Historycznego, który zostanie otwarty w weekend
W Parku Historycznym zorganizowanym na terenie dawnego niemieckiego poligonu wojskowego z czasów II wojny światowej miłośnicy militariów będą mogli zobaczyć także zrekonstruowane baraki obsługi poligonu oraz fragmenty wojskowych umocnień i fortyfikacji.

Malowniczo położona Blizna niedaleko Ostrowa w czasie wojny była jednym z pierwszych na świecie ośrodków badań nad bronią rakietową. W czasie II wojny światowej Niemcy prowadzili tu próby nad Wunderwaffe, zaawansowaną technologicznie bronią o wielkiej sile, która budziła ogromne nadzieje Niemców - latającymi bombami V-1 i rakietami V-2. Nazywana przez niemiecką propagandę "cudowną bronią", miała przechylić szalę zwycięstwa na stronę przegrywającej na wszystkich frontach III Rzeszy.

Gmina Ostrów, która stworzyła park w Bliźnie, liczy, że unikatowy projekt przyciągnie turystów z całej Europy. I nie są to tylko pobożne życzenia, bo jeszcze przed otwarciem parku Blizną interesowali się turyści z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Danii, Holandii, Francji i Rosji.

Na terenie parku ustawiona jest 14-metrowa makieta rakiety V-2, ale są też oryginalne obiekty z czasów II wojny: miejsca startów V-1 i V-2, miejsce hali montażowej rakiet z bardzo dobrze zachowanymi fundamentami, zrekonstruowana fragmentarycznie kolejka wąskotorowa do przewożenia części rakiet do hali montażowej, zrekonstruowane wieże obserwacyjne lotu rakiet, zachowane żelbetowe bunkry.

Stary, nieużytkowany budynek szkoły podstawowej został wyremontowany. Tu znajdą miejsce sale ekspozycyjne, a w nich m.in. kilkadziesiąt unikatowych fotografii z II wojny światowej, które dokumentują próby rakiet V-2 na poligonie w Bliźnie, a także fragmenty prawdziwych rakiet V-2, które znajdowano po wojnie na poligonie i w okolicznych lasach. Będą też makiety poligonu z czasów wojny oraz wystawa dotycząca wywiadowczej działalności AK na poligonie w Bliźnie. AK wiosną 1944 r. przechwyciła części pocisków V-1 oraz V-2 i przekazała je aliantom.

- Uroczyste otwarcie Parku Historycznego w Bliźnie należy potraktować jako otwarcie pierwszego etapu. Park będzie się ciągle rozwijał - zapewnia Bogusław Wójcik, wicewójt gminy Ostrów.

Budowa parku w Bliźnie kosztuje ponad 4 mln zł. Ponad połowa środków, 2,866 mln zł, pochodzi z Unii Europejskiej. Pozostałe koszty pokrywają gminy Ostrów i Dębica.

W sobotę w Bliźnie odbędą się oficjalne uroczystości w związku z otwarciem Parku Historycznego, a w niedzielę - Piknik Militarny, podczas którego będzie można m.in. zobaczyć start rakiet V-2 na żywo. Oczywiście nie autentycznych rakiet, ale modeli o wielkości 1,5 m. Będą też pokazy modeli latających, sprzętu wojskowego i skoki spadochroniarzy. Początek o godz. 15.

Do opalenia V-2 trzeba było:

W 1943 r. po zbombardowaniu głównego niemieckiego ośrodka badań nad bronią rakietową w Penemunde niemieckie dowództwo podjęło decyzję o budowie poligonu w Bliźnie.

Teren wysiedlonej wsi otoczono podwójnym płotem z drutu kolczastego, wzdłuż którego poruszały się liczne patrole z psami. Rozpoczęto budowę koszar dla 600 żołnierzy oraz obiektów potrzebnych do obsługi i odpalania pocisków rakietowych. Prace przebiegały szybko, już 5 listopada 1943 r. możliwe było przeprowadzenie pierwszego startu rakiety V-2. W czasie wojny w Bliźnie testowano dwa typy broni: bombę latającą Fieseler Fi 103, znaną jako V-1, oraz pocisk rakietowy Agregat A-4, znany jako V-2. Jego masa startowa wynosiła ponad 12,5 tony, w tym prawie 9 ton paliwa. Jego głównym składnikiem było 3,5 tony czystego spirytusu oraz 5 ton płynnego tlenu. Moc silnika wynosiła 60 tys. KM. Rakieta rozwijająca prędkość 5400 km/godz. mogła osiągnąć wysokość 90 km. Maksymalny zasięg wynosił 320 km. Prędkość rakiety oraz wysokość lotu powodowały, że nie było możliwości zniszczenia jej przed osiągnięciem celu. Aby odpalić V-2, potrzebnych było osiem cystern, 29 samochodów oraz 76 żołnierzy. W trakcie prób i szkoleń na poligonie w Bliźnie odpalono ponad 100 V-2, możliwe, że nawet ok. 200.

Działalność poligonu zakończono w czerwcu 1944 r. wraz ze zbliżaniem się wojsk radzieckich. Niemcy rozmontowali urządzenia i przenieśli je na inny poligon. Potem niemieccy saperzy rozpoczęli niszczenie obiektów na poligonie. Aby zapobiec całkowitemu zatarciu śladów prób, AK podjęła decyzję o odbiciu poligonu, który potem został przejęty przez radzieckich żołnierzy. Większość obiektów była zachowana w stanie nienaruszonym, jedynie niewielka część była zniszczona. Dzisiaj trudno ustalić, czy Rosjanie po zbadaniu poligonu zniszczyli jakieś obiekty, aby zatrzeć ślady i utrudnić działania brytyjskiej komisji powołanej do zbadania poligonu. Z pewnością większość obiektów została zburzona przez ludność cywilną powracającą na te tereny.

W dobrym stanie zachowały się do dzisiaj dwa jednakowe stanowiska startowe V-1. Składają się one z ceglano-betonowych bunkrów oraz betonowych płyt i podstaw podpór rampy startowej.

Na podstawie informacji ze strony www.parkhistorycznyblizna.pl.


Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,10182215,Jedz_na_poligon__Wunderwaffe_znowu_w_Bliznie.html
Dodano: 27-08-2011 12:00
Odsłon: 164

Skomentuj: