Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Toruń »

GP Polski: zwycięstwo Jonssona, Hampel drugi

Jarosław Hampel zajął drugie miejsce w żużlowej Grand Prix Polski w Toruniu. Ósmą eliminację mistrzostw świata wygrał na Motoarenie Szwed Andreas Jonsson. Liderem klasyfikacji pozostał Amerykanin Greg Hancock.
Hampel utrzymał pozycję wicelidera mistrzostw świata i do 17 pkt zmniejszył stratę do Hancocka (117 pkt.). Broniący tytułu Tomasz Gollob był trzeci w pierwszym półfinale, a Rune Holta czwarty.

Dzięki zwycięstwu Jonsson (92 pkt.) wyprzedził trzeciego do tej pory Golloba (88 pkt.) w klasyfikacji generalnej.

Hampel od początku świetnie sobie radził na torze w Toruniu. Po trzeciej serii miał komplet punktów. Później był drugi, a w kończącym fazę zasadniczą wyścigu zajął ostatnie miejsce, wyraźnie spóźniając start. Nieco słabiej jechał Gollob, który w sobotę liczył na zmniejszenie dystansu do prowadzącego w klasyfikacji generalnej Hancocka. Właśnie z nim Polak stoczył pasjonującą walkę w 12. biegu, kiedy to na zmianę wychodzili na prowadzenie.

Ich pojedynek wykorzystał występujący na Motoarenie z dziką kartą Australijczyk Darcy Ward. Ostatecznie Gollob był trzeci za Hancockiem. Natomiast Ward, który jest dwukrotnym mistrzem świata juniorów, sprawił sporą niespodziankę awansując do finału turnieju, w którym zajął trzecie miejsce.

Dla Golloba z kolei decydującym o dalszym przebiegu zawodów był wyścig 17. Na ostatnim łuku Rosjanin Artiom Łaguta stracił panowanie nad motocyklem i z pełnym impetem uderzył w Polaka. Mistrz świata tyłem głowy uderzył o tor i długo się z niego nie podnosił. Ostatecznie zdecydował się kontynuować rywalizację w turnieju. Skutki wypadku widać było jednak w pierwszym półfinale, kiedy to Gollob jechał dosyć ostrożnie i ostatecznie zajął trzecie miejsce. Pierwszy był Ward, a drugi Jonsson.

Hampel pewnie wygrał swój półfinał. W finale jednak, startując z wewnętrznego pola już na pierwszym łuku dał się wyprzedzić Jonssonowi. Szwed nie powtórzył błędu sprzed dwóch tygodni w Manilli, kiedy to Polak wyprzedził go tuż przed metą. Tym razem dojechał na pierwszej pozycji i w klasyfikacji generalnej wyprzedził Golloba. Teraz broniący tytułu Polak traci do niego cztery punkty.