Wiadomości » Katowice »
Przybędzie miejsc do radioterapii
Przybędzie miejsc do radioterapii
Śląski Uniwersytet Medyczny tworzy Centrum Onkologii. Wojewoda i marszałek popierają budowę podobnego ośrodka w Dąbrowie Górniczej, a w Szpitalu im. Leszczyńskiego w Katowicach trwa rozbudowa oddziałów dla chorych na raka.Centrum Onkologii SUM ma oferować chorym świadczenia z zakresu radioterapii, chemioterapii i chirurgii onkologicznej. Powstanie w niezagospodarowanym od ponad 20 lat budynku Szpitala Klinicznego nr 5 przy Ceglanej.
Szpital wyłoży 2 mln zł na bazę łóżkową, a za kilkadziesiąt milionów złotych ośrodek wyposaży spółka Voxel SA, która ma już w Polsce 20 pracowni radiologicznych.
- W nowym centrum będą dwie pracownie diagnostyczne: PET-CT oraz SPECT. Będą też dwa przyspieszacze liniowe do napromieniania - mówi dr Jacek Liszka, szef Voxela.
Uniwersytet ma mieć tylko "koncepcyjny" wkład w przedsięwzięcie. Przed wakacjami senat uczelni powołał do tego dziewięcioosobowy zespół. W jego składzie nie ma jednak ani jednego onkologa. Rolę eksperta pełni internista Lech Wędrychowicz, kiedyś wicedyrektor Instytutu Onkologii w Gliwicach, potem Śląskiej Kasy Chorych i NFZ. Od kilku miesięcy szpital przy Ceglanej zatrudnia Wędrychowicza jako pełnomocnika ds. onkologii i medycyny nuklearnej.
Kłopotów ze znalezieniem specjalistów nie powinno mieć natomiast Zagłębiowskie Centrum Onkologii, ponieważ ma powstać we współpracy z Instytutem w Gliwicach. ZCO też chce stawiać na dobrze płatną radioterapię. I tu budowa pochłonie kilkadziesiąt milionów. Pieniądze mają pochodzić z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. List w tej sprawie do Ministerstwa Zdrowia podpisali wojewoda, marszałek województwa, szef gliwickiego instytutu prof. Bogusław Maciejewski, wiceprzewodnicząca sejmowej komisji zdrowia Beata Małecka-Libera z PO oraz prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza. W liście mowa jest m.in. o tym, że Zagłębie było dotąd onkologiczną białą plamą i czas to naprawić. - Mam nadzieję, że nasze centrum powstanie w ciągu trzech lat - mówi "Gazecie" Podraza.
Swoją bazę onkologiczną rozbudowuje też Szpital im. Leszczyńskiego w Katowicach. - Nowa część szpitala ma być gotowa w czerwcu przyszłego roku. Poprawi się komfort chorych. Dziś tylko do naświetlania zgłasza się ich dwa razy więcej niż dekadę temu, kiedy otwierano tu zakład radioterapii - mówi Sergiusz Karpiński, pełnomocnik dyrektora ds. inwestycji. Gdy był wicemarszałkiem województwa, starał się o otwarcie ośrodka radioterapii w Szpitalu Wojewódzkim w Rybniku. Instytut w Gliwicach był wtedy jednak przeciw. - Cieszę się, że dziś prof. Maciejewski zmienił zdanie i popiera stworzenia nowego ośrodka w Zagłębiu - komentuje.
Liczba zachorowań na nowotwory w województwie śląskim wzrasta i obecnie wynosi 17 tys. na rok. Wydatki śląskiego NFZ na radioterapię wzrosły w ciągu ostatnich pięciu lat z 57 do 132 mln zł. Na jeden aparat do napromieniania przypada dziś w województwie 290 tys. mieszkańców (najlepszy wskaźnik w kraju), podczas gdy europejska norma to jeden aparat na 300 tys. Czy zatem potrzeba nam nowych ośrodków radioterapii? - Tak, ale tylko tam, gdzie ich jeszcze nie ma. Zagłębiu ośrodek jest potrzebny, ale po co w Katowicach stawiać drugi? Lepiej otworzyć go w Rybniku albo Jastrzębiu. NFZ powinien starać się na to wpływać. Niestety, tego nie robi, ze szkodą dla pacjentów - komentuje Andrzej Sośnierz z PJN, były szef NFZ-etu.
Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,10191295,Przybedzie_miejsc_do_radioterapii.htmlDodano: 29-08-2011 13:00Odsłon: 186
Dodano: 29-08-2011 13:00
Odsłon: 186