Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Rzeszów »

Bój o mandat - listy wyborcze spisane i zarejestrowane

Bój o mandat - listy wyborcze spisane i zarejestrowane

Gorączka rejestracji list wyborczych już za politykami - termin minął we wtorek o północy. Na Podkarpaciu o 26 miejsc w Sejmie bić się będzie 454 chętnych. A o pięć Senacie do walki staje 24 chętnych
Podkarpacie jest podzielone na dwa okręgi wyborcze, z których kandydaci partii politycznych będą się bić o miejsca w Sejmie. A jest o co walczyć. Uposażenie posła to 9 tys. 800 złotych, a do tego doliczyć jeszcze trzeba dietę parlamentarną, z której pokrywane są m.in. koszty dojazdu. Ta wynosi ok. 2,4 tys. zł. W sumie z województwa do Sejmu wyślemy 26 przedstawicieli.

W okręgu południowym, krośnieńskim, swoich kandydatów zarejestrowało aż dziesięć komitetów. Oprócz tych największych partii, a więc PO, PiS, PSL i SLD, do gry weszły jeszcze: PJN, Komitet Wyborczy Prawica, Polska Partia Pracy - Sierpień 80, Nasz Dom Polska - Samoobrona Andrzeja Leppera, Nowa Prawica - Janusza Korwin-Mikke i Ruch Palikota. W sumie w tym okręgu do zdobycia jest jedenaście mandatów. A będzie o nie walczyć aż 195 kandydatów.

Z okręgu północnego, rzeszowskiego, miejsc w Sejmie jest więcej - 15. Tu swoje listy zarejestrowało, tak samo jak w okręgu krośnieńskim, dziesięć komitetów. W sumie kandydatów jest tu 259.

Do Sejmu startują prawie wszyscy obecni podkarpaccy posłowie - wyłamał się tylko Wojciech Pomajda z SLD, który w ogóle postanowił wycofać się z polityki. Na listach do Sejmu widzimy też dwóch obecnych senatorów: Zdzisława Pupę i Stanisława Piotrowicza. Obaj reprezentują PiS. O mandat posła walczy też obecna wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz, aż 13 radnych sejmiku województwa i inni samorządowcy.

Co ciekawe, każda z partii ma apetyt na zwiększenie, w porównaniu z mijającą kadencją, swojego stanu posiadania. Choć te wyobrażenia są ostrożne. Niemal wszystkie mówią o zdobyciu po jednym mandacie więcej w każdym okręgu.

Ciekawie zapowiada się też bój o Senat. Województwo zostało podzielone na pięć okręgów. W każdym jest jeden mandat. Najbardziej oblężone są okręgi tarnobrzeski i przemyski. W tym pierwszym do Senatu chcą się dostać m.in. wicemarszałek podkarpacki Zygmunt Cholewiński (PO) i radna sejmiku Janina Sagatowska (PiS). Stąd też niespodziewanie startuje były wiceminister obrony narodowej w rządach Jana Olszewskiego i Jerzego Buzka - Romuald Szeremietiew. W tych wyborach idzie z własnym komitetem.

W przemyskim o miejsce w izbie wyższej parlamentu walczą m.in. Maciej Lewicki (PO) i Andrzej Matusiewicz (PiS). Tylko trzech kandydatów stanęło do walki o mandat senatorski w okręgu dębicko-mieleckim. A w okręgu rzeszowskim w szranki stanęło czterech kandydatów. Wśród nich prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, który stworzył komitet o nazwie "Rozwój Podkarpacia". Popierają go jednak m.in. SLD i PSL. PiS ostatecznie wystawił tu Kazimierza Jaworskiego.


Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,10208126,Boj_o_mandat___listy_wyborcze_spisane_i_zarejestrowane.html
Dodano: 01-09-2011 12:01
Odsłon: 140

Skomentuj: