Login Hasło
Tylko najświeższe wiadomości
Wiadomości » Trójmiasto »

Premier na Westerplatte: Pamięć źródłem siły. Rekonstrukcja obrony [ZDJĘCIA, WIDEO]

Premier na Westerplatte: Pamięć źródłem siły. Rekonstrukcja obrony [ZDJĘCIA, WIDEO]

- Nie zabraknie nam siły, ani nie zabraknie pamięci, aby Polska była państwem silnym gospodarczo, prowadzącym mądrą politykę zagraniczną, aby Polacy potrafili trzymać wojnę daleko od swoich granic - powiedział premier Donald Tusk podczas obchodów 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte.
Uroczystość zaczęła inscenizacja historyczna. 70 mężczyzn przebranych w polskie i niemieckie mundury z 1939 r. odtworzyło walki o placówkę "Prom" należącej do polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na półwyspie Westerplatte w Gdańsku. To jej żołnierze nad rankiem 1 września 1939 roku odpierali pierwsze niemieckie ataki od strony bramy do Składnicy. Widowisko przygotował Bogusław Wołoszański znany z programu telewizyjnego "Sensacje XX wieku" historyk i dziennikarz. Obserwowało je kilkuset osób, wśród nich stojący pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża premier Donald Tusk.

- Historyczne widowiska, Muzeum II wojny Światowej, doroczne uroczystości, nasza pamięć o poległych, cześć wobec tych którzy przeżyli wojnę - mówił premier. - To wszystko powinno być dla dzisiejszych Polaków źródłem siły, źródłem determinacji i wielką historyczną przestrogą, aby już nikt nigdy na tej ziemi białej flagi nie musiał wywieszać, aby nigdy słowo kapitulacja nie opisywało zdarzeń z naszej historii. Czcząc pamięć bohaterów mówimy sobie co roku tu tym miejscu bardzo wyraźnie: nigdy więcej wojny, nigdy więcej, słabości nigdy więcej tych najwyższych ofiar. Chcemy, aby ta pamięć o roku 1939, pamięć o II wojnie światowej, pamięć o naszych bohaterach była także fundamentem największego narodowego przesłania: Polska nigdy wobec niebezpieczeństw i zagrożeń nie może być bezsilna.

4:45, 72. rocznica wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

Premier podkreślał, iż chciałby, aby polska duma nie opierała się wyłącznie na polskich bohaterach. I byśmy oczekiwali od żyjących współcześnie, aby chronili Polskę przed koniecznością takiej ofiary jak w 1939 roku.

- Nie zabraknie nam siły, ani nie zabraknie pamięci, aby Polska była państwem silnym gospodarczo, prowadzącym mądrą politykę zagraniczną , aby Polacy potrafili trzymać wojnę daleko od swoich granic - mówił szef rządu. - A w razie dramatycznej konieczności, oprócz polskiego bohaterstwa, oprócz determinacji polskiego żołnierza, jego odwagi i poświęcenia, towarzyszyły temu dobrze wyposażone struktury, nowoczesny sprzęt, dojrzałe, mądre, przewidujące dowództwo i dobra, mądra polityka, tak aby Polska mogła czuć się bezpieczna bez potrzeby płacenia ofiar najwyższych.

Niech ta pamięć wrześniowa będzie źródłem siły i przestrogą, niech tam pamięć będzie gwarancją, że Polska i Polacy, tu na tej ziemi już na zawsze będą żyć będą w pokoju i bezpieczeństwie - podkreślał Tusk.

W uroczystościach wziął też udział Sławomir Nowak z kancelarii prezydenta RP, który odczytał list prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

"Stąd I Rzeczpospolita spoglądała na świat, tu II Rzeczpospolita rzuciła się do obrony własnej niepodległości, kiedy rozpoczął się koszmar II wojny światowej. Tu w końcu zrodziła się III RP w wybuchu polskiej wolności w Sierpniu 1980 roku. Tu oddycha się wolnością, a to tłumaczy opór i wolę walki, nawet wtedy, gdy siły wroga są tak przytłaczające jak wtedy w 1939 roku" - napisał prezydent. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz mówił: - Niech pamięć o męstwie o bohaterstwie obrońców Westerplatte będzie ożywczym impulsem dla żyjących współcześnie, który przejmujemy od nich pałeczkę przekazu ideowego wartości.

W podobnym tonie wypowiadał się arcybiskup metropolita gdański Leszek Sławoj Głódź.

- Przychodzimy na Westerplatte w godzinę świtu, tamtego świtu sprzed 72 lat. Nie sposób tamtej godziny zapomnieć, nie sposób się od niej odwrócić patrzeć na nią w sposób zimny wyzbyty z emocji. Są takie wydarzenia, które nie tylko przywołują historyczną pamięć, ale odwołują się do ludzkich wartości. Dziękujemy Bogu którzy wtedy nie zwątpili w sens miłości, w sens ojczyzny, w sens braterstwa.

Po wystąpieniach odczytany został apel pamięci oraz złożono kwiaty pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.

Polecamy - Dzień "S". Duda pyta: - Co mamy po 31 latach?
Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto
http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,35636,10210980,Premier_na_Westerplatte__Pamiec_zrodlem_sily__Rekonstrukcja.html
Dodano: 01-09-2011 12:01
Odsłon: 395

Skomentuj: